Našel se pes! Kam s ním?

21. srpna 2016

Stává se to dnes a denně – uvidíte volně běhajícího psa mezi paneláky nebo nějakého u stromu uvázaného chudáka. Je pochopitelné, že těmto tulákům chcete pomoci, jak to ale udělat beztrestně? Aneb zákony hovoří jasně.

Pes již není věc – aleluja!

Od nedávna platí v zákoně formulka, která již nepovažuje psy za věci, ale za živé bytosti. Naleznete-li psa, jste povinni jej nahlásit jako oficiální nález, což se eviduje na příslušném městském úřadě, kde jste psa našli. Pokud si jej hodláte ponechat, nic v tom nebrání, ze slušnosti k majiteli (a aby vás nikdo nenahlásil za krádež) je ale dobré vyvěsit plakátky a informovat o tom útulky v okolí nebo i onen příslušný úřad, že jste psa nalezli a bude u vás. Po dvou měsících ze zákona propadá pes státu – nebo nálezci, takže po dvou měsících je již váš a majitel na něj ztrácí nárok.

 

Psů není nikdy dost?

Pokud již máte dost svých chlupáčů doma a není ve vašich silách se o nalezence postarat, je jediným správným postupem zavolat policii – 156. Ti jsou povinni na místo přijet a ověřit, zda nemá pes čip a páníčka. A pokud se budou jakkoliv vykrucovat, nenechte se odradit, jsou povinni dorazit. Následně ověří čip (pokud byste tak chtěli učinit svépomocí u veterináře, mohlo by vás to stát nemalé peníze, které vám nikdo neproplatí) a případně dohledají majitele. Ačkoliv… s čipy je často kříž. Pokud majitele nedohledají, veze se pejsek do útulku. Je to však jen poloviční výhra – v útulku má sice pravidelnou stravu a pelíšek, jeho život se však smrskne na čtyři zdi kotce, mnohým psům z toho nakonec přeskočí a někteří méně líbiví mají takovou smůlu, že za zdmi kotce stráví i několik let…

 

Čip není navigace

Jak si mnoho neznalých lidí myslí, čip není navigace. Nefunguje jako GPS. Je to jen změť kontaktů, které vysílají číselný kód – po jeho přečtení se v systému objeví, kdo kód nahlásil na svoje jméno. Tudíž je super, pokud čip nahlásíte na své jméno, když přihlašujete pejska na úřadě kvůli poplatkům. Města si vedou svou evidenci majitelů a snadno dohledají páníčka (pokud je v obci čip povinný). Existuje také registr veterinářů, je ale na vůli každého veterináře, aby čip, který aplikoval, do něj zapsal.  A stejně pokud se pes dostane do útulku, je problematické u veterinářů zjistit, komu pes s čipem patří. Stejně problematický je i národní registr – tam dbají na bezpečnost soukromých dat, a když útulek hledá majitele čipu, který našli v národním registru, nesdělí údaje o majiteli, ale sami jej kontaktují. Tím se proces často prodlužuje a pak psovi v útulku narůstají náklady. Nejlepší se z množství evidence jeví www.backhome.cz, tam si bezplatně každý páníček může čip svého psa zaevidovat sám a každý útulek do něj může bezplatně a obratem nahlédnout a majitele kontaktovat.

 

Psí a další útulky praskají ve švech?

Městské útulky, které dotuje město, nemohou psa, kterého přivedete jako nález, přijmout. Mohli by být napadeni za krádež nebo za obejití zákona, protože ze zákona jste povinni psa nahlásit jako nález na úřadě. Teprve pak psa převezmou útulky. Soukromé útulky a nadace psa mohou vzít, protože na tom jsou založeny, ale většinou bývají plné, takže záleží na domluvě, zda ještě mají kapacitu. S toulavými pejsky to zkrátka není jednoduché – a je jich bohužel stále více. Mnoho institucí nekastruje psy, stále existují množírny a stále existují nezodpovědní lidé, kteří se pomazlí se štěňátkem a jakmile začne vyrůstat a být velké, jednoduše se jej zbaví, aby je nestálo stále více peněz. Dokud budou takoví lidé, budou útulky přeplněné. Každý z nás ale může udělat něco pro lepší budoucnost – pomoci osvojením pejska z útulku, osvětou mezi známými, kteří si pejska vybírají. Pomáhají i kastrace, i když o ní se vede sporná debata humanistů s praktiky. A hlavně neznalost neomlouvá. Nezbývá, než doufat v lepší budoucnost.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?