Naučte psa aportovat hračky i noviny

22. prosince 2013

Koho by nepotěšila představa, že vám váš pes jednoho dne přinese až do postele nejnovější noviny a na zavolání donese i polštář z obýváku pod hlavu, aby se vám lépe leželo? Možná zdánlivá otročina, ale pro vašeho psa je to zábava! Pohádka budoucnosti to tak zcela není. Přinášíme vám rady a tipy, jak obyčejné aportování nacvičit a vypilovat až k poslíčkovi s novinami.

Aport a pes. Přines! A hlavně pusť!

Přirozená psí povaha nadevše miluje lov a nošení něčeho, v podstatě čehokoliv. Trénováním aportu ve svém psovi podnítíte přirozenou hravě loveckou duši a pravděpodobně ho to bude bavit více než vás. Základem pro úspěšné naučení aportu je klasická metoda pochval a pamlsků. Jak začít? Úplně nejlepším doporučením je danou hračku (předmět, klacek) přivázat na provaz. Zajistíte si tak, že vám pes s kořistí neuteče někam do ztracena a nebudete si aportovat v podstatě sami. Pro upoutání pozornosti pomáhá napoprvé předmět „navonět“ nějakou dobrotou, třeba pomazánkou. Začněte hru na kočku a myš a přimějte psa, aby za cukající hračkou běhal. Máte tak polovinu úspěchu zajištěnou. Nepoužívejte však zatím žádný slovní výraz! A nezapomínejte odměňovat za jeho učenlivost. Když je jeho zájem dostatečně vzbuzen a vydrážděn, můžete mu dovolit nechat hračku chytit. Teď přichází podstatná fáze – aby pochopil, že má podél šňůry hračky přijít za vámi a hlavně, aby hračku pustil. Většina psů má totiž dominantní nebo soutěživé sklony a upustit předmět jim dělá nesmírně velký problém.

 

Oko za oko – výměna psí hračky za dobrotu

Není v tom nic složitého. Pes přijde s hračkou až k vám a vesele vrtí ocasem, zatímco vám ji odmítá dát. Platí zde jednoduchá pomůcka – s dlaní pod bradou psa nabídněte druhou rukou pamlsek za odměnu. A voala – máte hračku opět v ruce. Toto cvičení je zábavné a příjemné obvykle pro obě strany. Celé cvičení na šňůře byste měli cvičit denně maximálně 20 minut zhruba 2 týdny. Po této době pak můžete hračku odvázat a začít nacvičovat aport naostro. Teprve však až pes pochopí, že má hozenou věc přinést a upustit u vašich nohou, můžete celé cvičení nahlas pojmenovat slovem „aport“ nebo „přines.“

 

Co děláte při nácviku aportu špatně?

Nejčastější cvičitelskou chybou při tomto učení může být, pokud se se psem o donesenou hračku přetahujete. V žádném případě se nepřetahujte násilím! Pes pak má pocit, že chcete zvítězit a zábavný úkon hry se může změnit v boj o hierarchii. Dalším problém také nastává, pokud pes ztratí o hračku zájem. V tomto případě předmět seberte a ukliďte a ke cvičení se vraťte až následující den. Aby se z aportování nestala nudná rutina, měla by být aportovací věc uklizena z dosahu a vytažena vždy jen na hraní.

 

Je libo noviny? Aport!

Pokud budete psovi před nosem držet například noviny a opakovat jejich název místo slova aport, spojí si časem pes tento název s daným předmětem a s trochou cviku pak bude stačit, abyste zavolali „noviny“ a pes vyběhne k brance, kde budou zaklesnuté mezi laťky plotu a ochotně vám je přinese! Podobně můžete vymyslet bezpočet jiných, život usnadňujících variací, které vašemu psovi poskytnou radost ze života! Fantazii se meze nekladou a už vůbec ne při hraní!

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?