Naučte psa chůzi u nohy

7. října 2013

Pořídili jste si psa, staršího nebo čerstvého puberťáka a máte ze sebe oboustrannou radost. Jenže. Jakmile jdete na procházku, vracíte se s rukama vytahanýma jako opice a s předsevzetím, že už nikdy více. Pokud vás pes na vodítku tahá a je velikosti kočky, nejde o zase tak moc velký problém. Ovšem pokud jste si přivezli několikaletou padesátikilovou saň, začíná jít do tuhého. Existuje spousta hravých tipů, které budou bavit vás oba. Jakými triky naučíte psa v každém věku, aby vám netrhal ruce?

Tahá pes i páníček

Obvyklou chybou majitelů je, že tahají za vodítko i oni sami. Pokud jde pes zrovna slušně, mají lidé potřebu držet vodítko napnuté, kdyby náhodou…Jenže to vyvolává u psa odvetný protitlak a vlastně jej to podněcuje táhnout vás někam pryč. Vždyť je to zábava! A pokud se v návalu podlomené trpělivosti rozhodnete psa poškubat na vodítku zpátky ke své noze (za halasného nadávání), rovněž tomu moc nepomůžete. Základem je přimět psa, aby vás respektoval, vnímal a bral jako nadřazeného. Pro začátek je tedy dobré procvičit u svého psa pozornost. Aby se na vás díval, zavoláte-li ho jménem nebo když zastavíte. Pomoci k naučení pozornosti by vám mohlo například naše video.

 

Povel "K noze" krok za krokem

Při nacvičování jsou důležité správné pomůcky – potřebujete 1m dlouhé vodítko, ale rozhodně ne samonavíjecí! Zapomeňte na nejrůznější škrtící obojky a stahovací popruhy. Alfou a omegou cvičení je hromada pamlsků v zásobě. Je také dobré začít cvičit až poté, co se pes dostatečně vyběhá a vydovádí, aby vás opravdu soustředěně poslouchal. Metod k naučení psa, co po něm vlastně chcete, je hned několik.

  • Změna směru je první možností, jak psa naučit povel "K noze". Je ale značně vyčerpávající. Jde o to, při chůzi na vodítku, v okamžiku, kdy pes tahá pryč, otočit se na patě a vyrazit někam úplně jinam. Nedívejte se na psa. Překvapeně vás bude chtít opět předejít, a když znovu změníte směr, pochopí, že má asi raději počkat, kam to vlastně jdete. Pochvalte jej!

 

  • Další metodou může být tzv. blokování. Dobře se praktikuje při procházce kolem nějaké barikády, např. plotu. Pes jde po vaší straně mezi vámi a plotem, a jakmile začne tahat a předbíhat, ukročíte nohou před něj a postavíte se mu bokem do cesty. Nejde o honěnou! Jde o to naznačit mu dominantním stylem, že vy jste pán. Jakmile pochopí a začne jít pomaleji, nezapomeňte na odměnu.

 

  • Trochu choulostivější je překážka z listí. Může totiž vyvolat u psa zaraženost, budete-li příliš horliví. Metoda spočívá v chůzi na vodítku, zatímco v druhé ruce držíte větvičku ze stromu se šustícím listím. Kdykoliv vás pes začne předbíhat, mávněte větvičkou před jeho čumákem sem a tam, aby se zarazil a nepokračoval ve zběsilém závodu. Obzvláště mladí psi se takto rychle učí, protože je to pro ně celkem zábava, osvědčilo se to ale i u dominantních psů. Pokud si však bude chtít s větví hrát a kousat do ní, změňte metodu.

 

  • Výborná možnost je také zůstat stát. Jakmile začne tahat, jednoduše zastavte a stůjte tak dlouho, dokud se k vám nevrátí a neupře na vás pohled. Toto cvičení vyžaduje hodně trpělivosti a pevnou vůli a není pro psy na pochopení nejjednodušší. Nezapomeňte proto hodně chválit.

 

  • No a nakonec existuje proslulá metoda pamlsků. Pes se díky dobrotě, kterou držíte v úrovni žaludku, naučí plně soustředit a nijak vám neutíkat – co kdyby z toho kápla nějaká mňamka? Držte pamlsek v dlani před nosem psa a jděte s ním na vodítku. Nacvičujte 5m a pak hned psa odměňte! A pokračujte.

 

 

Halti ohlávka je nouzovou variantou pro ty, kteří nemají na svého psa sílu, čas, či vůli. Poraďte se ve zverimexu, kde vyberou správnou velikost pro vašeho psa. Jde vlastně o ohlávku podobnou té koňské, která se psovi při tahání na vodítku stáhne a brání mu otevřít tlamu, což je každému nepříjemné, ne však nijak drasticky. Brzy zjistí, že když zpomalí, jde se na vodítku mnohem lépe!

 

Hlavně se obrňte dávkou trpělivosti a houževnatosti a netrénujte více jak 10 min. Pes i vy si potřebujete zvyknout na nová pravidla při chůzi a tato cvičení vás ještě mnohem víc sblíží.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?