Návnady a výzvy používané při shapingu

15. května 2015

V prvním díle tohoto seriálu o technice shapingu jsem se lehce zmínil o tom, že pro chrty není snadné naučit se povel „Sedni!“. (Ne)zvládnutí tohoto cviku je velmi úzce spojeno s anatomií jejich těla, kvůli které je pro ně sezení v této pozici velmi nepříjemné. A proto, i když většina psů zvládá tento cvik bez problémů, se u chrtů můžeme setkat s problémem. Pomocí shapingu však lze při správném postupu dosáhnout očekávaného výsledku.

Nácvik začneme tím, že pamlsek přiložíme ke špičce nosu a maličko jej zvedneme nahoru. Jakmile se pes zvedne, aby odměnu následoval, klikneme na klikr a psa odměníme. Celý postup opakujeme, ale pamlsek zvedneme o něco výše a trochu za hlavu. Jakmile pes zabere na tento posun, opět jej odměníme. V dalším kroku posuneme pamlsek ještě dále za hlavu, ale začínáme sledovat pohyby zadních končetin. Buďte velmi ostražití, a jakýkoli ohyb v kolenou, byť i náznak, okamžitě označíme zvukem klikru a odměníme. Tento pohyb by se měl postupně prohlubovat, až si pes nakonec sedne úplně.

Jen stručně se zmíním o tom, proč u těchto psů možná nefungují stejné cvičební techniky jako u ostatních psů a proč není vhodné psa do požadované pozice například natlačit a poté jej odměnit. Odpověď jsem nastínil již v počátku článku: důvodem je anatomie těla chrtů, kvůli které může být natlačení do pozice sedu velmi bolestivá. Pomocí shapingu naopak docílíte toho, že pes si sám najde cestu ke splnění tohoto povelu, aniž by tuto bolest podstoupil. A ještě to pro něj bude zábava!

 

Základní tvarování

Někteří trenéři, jak jsem již zmínil v prvním dílu tohoto článku, považují shaping za jedinou správnou metodu k učení psa. O vhodnosti těchto slov můžeme debatovat, faktem však zůstává, že shaping je velmi vhodnou učební metodou. Např. při nácviku povelu „Místo!“ je shaping ústřední technikou nácviku, díky které se psu velmi rychle vryje do mysli bez sebemenší chyby. Jistě – vyžaduje trpělivost i pečlivé sledování. Nutné je také tento cvik vhodně rozpracovat do jednotlivých kroků, ve kterých bude nácvik prováděn.

Pro nácvik tohoto povelu si vybereme vhodný objekt, například kusový koberec nebo pelíšek, který bude sloužit jako ono „místo“. Samozřejmě jde cvik naučit i bez fyzického objektu, se kterým povel spojíme, ale aspoň pro seznámení s povelem je vhodnější jej svázat s konkrétním objektem.

Nácvik začneme tak, že se postavíme několik metrů od stanoveného místa a budeme pečlivě sledovat psa. Jakmile zadáme povel „Místo!“, psa odměníme při jakékoli reakci na povel – pohybu nohou nebo otočením hlav, přičemž v úvodu to nemusí být nutně směrem k místu, jde zatím jen o reakci na povel.

Pes pravděpodobně rychle pochopí, o co jde. Jakmile se pohne úmyslně směrem ke koberci, pohyb odměníme. Při opakovaném pohybu směrem k „místu“ vyčkáme na další reakci psa. Dobu vyčkávání však zbytečně neprodlužujeme, aby pes neztratil o cvik zájem. Dále s každým pohybem správným směrem psa odměňujeme. Brzy se propracujeme k tomu, že pes bude bez problému zvládat tento cvik i bez fyzického objektu, se kterým bude v počátku povel spojen.

 

Volné tvarování

Volné tvarování je vhodné zejména pro psy, kteří nejsou zvyklí nabízet jakékoli chování. Při volném tvarování totiž prakticky jakékoli nabídnuté chování, byť jen vzdáleně souvisí s jakýmkoli cvikem, může být odměněno jako správné. V tomto typu tvarování je vhodné využít metod:

  • 101 typů, co s krabicí: Je to snadné. Sedněte si několik metrů od krabice (nebo klidně jakéhokoli jiného předmětu) a vyčkejte, co pes s tímto objektem vymyslí. Jakýkoli malý kousek chování vztahující se k předmětu odměňte kliknutím a pamlskem. Nemusíte mít na mysli konkrétní cíl, zkrátka jen vyčkejte, co pes s tímto předmětem vymyslí. Ale několik typů za mnohé: váš pes může například umístit do krabice jen přední nebo jen zadní nohy, skočit do krabice a otočit se v ní, nebo… Chápete, zkrátka cokoli.
  • Práce s částmi těla: tato metoda jednak naučí vašeho psa nabízet chování, jednak vám napomůže uvědomovat si sebemenší pohyb psa. Můžete opět odměnit libovolné nabízené chování – otočení hlavy, zvednutou tlapku, vypláznutí jazyka.

 

Související články:

Trénink psa hrou - Shaping

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?