Návod jak "pěstovat" kočku - 1. díl

23. března 2011

Kočka je tvor velmi svérázný a jiný než pes. To je potřeba si uvědomit, pokud pořizujeme prvního jedince a s chovem nemáme žádnou zkušenost. Je to ale skvělý společník, který nám pak může být po dlouhou dobu úžasným kamarádem a společníkem, pokud tedy nečekáme na to, že starat se o blaho bude jen ona. I kočka má své potřeby, a pokud jsme schopni je plně uspokojit, získáme toho nejúžasnějšího přítele.

Kočka poprvé doma

Je úplně jedno, zda si domů přinesete malé koťátko nebo kočku dospělou, kterou jste našli venku, vzali z útulku nebo dostali od někoho, kdo se prostě dál starat nemůže. Pravdou ale je, že u koťátka bývají začátky poněkud snazší. Pokud ovšem kočka pozná, že jí nic nehrozí, že o ni bude postaráno, v naprosté většině si rychle zvykne na nové prostředí.

 

Problém může být se zvířetem týraným, které nemá k lidem důvěru a strachu se tak zbavuje poněkud déle. Ovšem každý odborník vám řekne, že trpělivost růže přináší. Faktem také je, že takové zvíře může být nedůvěřivé prakticky celý život. Většinou se upíná k jednomu lidskému jedinci a o ostatní nejeví zájem vůbec nebo jen velmi zřídka.

 

Je dobré se tedy dopředu poradit s odborníkem nebo chovatelem, který má zkušenosti, co všechno můžete očekávat a zda jste ochotni i leccos obětovat.


Zázemí pro kočku

Kočka má kromě toho, že musí jíst a pít také další potřeby, které je nutné akceptovat. Měla by mít připravený kočičí záchod, na který v naprosté většině případů nemá problém se naučit chodit. Dále je nutné myslet na to, že si pravidelně brousí drápky a pokud k tomu nemá své vlastní škrabadlo, věřte, že si najde jinou alternativu, například v podobě nábytku či koberce. I škrabadlo by tedy mělo být samozřejmostí.

 

Kočka miluje výšky, odkud má skvělý přehled, proto je dobré, aby měla k dispozici i šplhadlo, kde může odpočívat a pozorovat okolí. Je ale nutné počítat i s tím, že si stejně vybere alternativu, která pro ni bude stejně výhodná. Pokud tedy bude mít přístup k jakýmkoliv výškám, rozhodně je vyzkouší.

 

Kočka je šelma s loveckými instinkty a to i v případě, že se jedná o chovného jedince, kterého tuto potřebu nemá kdo naučit. Měla by mít tedy i hračky, se kterými bude tyto dovednosti občas předvádět a to hlavně v kotěcím věku. Jinak totiž i v tomto případě je schopná si poradit zcela sama a ke hrám si může vybrat místa či věci, které pro ni vhodné nejsou.

 

Je také potřeba najít vhodného veterináře. Každá kočka potřebuje pravidelné očkování a odčervení. Může se samozřejmě stát i to, že onemocní. Veterinární péče je navíc plně hrazená chovatelem a i na to je nutné myslet.

 

Jedná se o základní věci, které bychom kočce měli dopřát. Postupně sami zjistíte, co by bylo dobré přikoupit, pořídit, opatřit. Pokud ale budeme tohoto tvorečka brát jako rovnocennou živou bytost, další rady nejsou v tomto směru prakticky nutné.


Strava vhodná pro kočky

Kočka je tvor masožravý, a pokud chceme mít doma zdravého a vitálního jedince, je potřeba tomu stravu přizpůsobit. V obchodech je již velký výběr konzerv, kapsiček a potravinových doplňků, které jsou určený jen a jen jim.

 

Lidská strava není pro kočky vhodná. Zvláště kořeněná. Některé potraviny v lidské říši mohou být pro kočku dokonce i toxické a mohou způsobit vážné, někdy trvalé poškození zdraví. Je tedy nutné myslet i na toto. Pokud podáváte doma upravené maso, mělo by být vařené. Některé kočky milují i maso syrové.

 

Mléko, hlavně kravské, není pro kočky vhodné, i když je kočka vyobrazována často právě s miskou mléka. Zvláště kočky, které mají problémy se zažíváním, by vůbec mléko dostávat neměly. V dobré vůli jim tak totiž můžeme ublížit. K dostání je běžně mléko vyrobené speciálně pro ně. Jedná se o vhodnou variantu, pokud chcete udělat svému mazlíčkovi radost.

 

Prosebným očím v okamžiku, kdy jíte, je dobré odolat. Kočku tak naučíte, že má svou stravu a prosit o jídlo, které máte na talíři, prostě nebude.

 

Trávení u kočky lze pomoci tím, že pravidelně podáváme pastu k odstranění spolykaných chlupů, které mohou kočce způsobit vážné zdravotní potíže. Také pomáhá, pokud má kočka k dispozici trávu, kterou může okusovat. Můžeme ji vypěstovat sami ze semínek nebo zakoupit ve specializovaných obchodech.

 

Obecně platí, že kočka se nepřejídá, ovšem i tady jsou výjimky a může se stát, že budete mít jedince, který zbaští vše, co vidí. Pak je nutné stravu dávkovat. Jídlo by se mělo u takových otesánků podávat dvakrát denně. K dispozici by měla kočka mít stále granule, které ujídá, pokud jí podaná dávka nestačí. Suché krmivo zároveň pomáhá i k odstranění zubního kamene. Pravidelná prohlídka chrupu by ale i tak měla být pravidelná.

 

Kočičí záchod

Kočka musí mít k dispozici svoji bedýnku se stelivem, kam se chodí pravidelně vyprazdňovat. Stelivo by mělo být minimálně jednou denně měněno, jinak si najde jiné místo, kde svou potřebu vykoná. Kočka je tvor velmi čistotný, a pokud jí toaleta zapáchá, odmítá na ni i chodit. Obecně zde platí, že čím víc kočičích jedinců doma máme, tím více by toalet mělo být a také je častěji čistit.

 

Volba vhodného steliva je na samotné zkušenosti. K dostání je více druhů. Nikdy nepřimíchávejte do steliva parfemované přípravky, protože to by mohlo kočku odradit také. Mimo to jsou k dostání i steliva parfemovaná přímo od výrobce, je ale pravda, že i zde můžete narazit. Stane se, že vašemu mazlíčkovi stelivo vonět prostě nebude.

 

Toaleta by měla být umístěna tam, kde bude mít kočka soukromí. Má to ráda. Rozhodně by také měla být na úplně jiném místě, než kde je krmivo.

 

Kočka je tvor také velmi chytrý. Pokud si tedy dáte tu práci, je možné ji naučit vyměšovat se na záchodě lidském. K dostání jsou dokonce i podpůrné výrobky, které jednotlivými kroky dovedou vašeho miláčka na váš záchod. Jedná se o skvělou alternativu, kdy nejen odpadá nákup steliva, jeho měnění, ale také se zbavíte zápachu. V tomto případě platí, že trpělivost růže přináší.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?