Návod jak "pěstovat" kočku - 2. díl

26. dubna 2011

O kočkách toho bylo již napsáno a řečeno mnoho. Kde je ale pravda? Kočka je opředena spoustou mýtů a jen ten, kdo kočku doma má, může objektivně posoudit, jak to opravdu je. Jedno je ale jisté. Není možné ji ovládnout stejně, jako třeba psa. Má svou hlavu a hrdost, a rozhodně ji nedá jen tak všanc komukoliv.

Já jsem kočka, kdo je víc?

Kočičí mazlíčkové jsou dokonalí stratégové a diplomaté zároveň. Pokud si přinesete kočku domů, bude se schovávat a okukovat situaci a prostor, kde se nachází. Když zjistí, že jí nic nehrozí, dá se na průzkum. Pak musí ještě zjistit, co jsou ti dvounožci kolem ní vlastně zač a jakmile má situaci dokonale zmapovanou, začne se zaměřovat na drobné chybičky, které se v jejím prostoru a okolí vyskytnou. Ty musí řešit jako první. Všimněte si, že ty velké nedostatky zatím neřeší.

 

Hned, jakmile vyřeší drobnosti typu kam všude má povoleno jít a co všechno může jíst, zaměří se na ty větší nedostatky. Také si všimněte, že velmi rychle zjistí, kde všude jste ochotni udělat ústupky. Pak se totiž systematicky zaměřuje na to, kde ochotni ustoupit nejste a zvolí zcela jinou taktiku.


Kočka moc dobře ví, že udělala nějaký prohřešek. Pak čeká na reakci. Obrana je nejprve úprk a pak, když zjistí, že se situace uklidnila, musí si přece dvounožce nějak udobřit. Ale to už dávno ví, jak na vás. Čili, udobřovací taktika se odvíjí od toho, co má vyzkoušené jako dokonale funkční. Udělá na vás oči, přijde se pomazlit na klín nebo si v klidu a pohodě lehne na místo jí určené, jako naprosto bezproblémová kočička. I tady totiž u dvounožců zafungují výčitky svědomí, což kočka samozřejmě moc dobře ví.

 

Kdo že je tu pánem?

To, že kočka rozhodně není jen domácí mazlíček a vy její pán, zjistíte v naprosto většině případů pozdě, když už vás má dávno omotané kolem packy. Jak už bylo řečeno, její skvělá taktika spočívá v tom, že je to sice ona, kdo něco provede, ale nakonec stejně za všechno můžete vy. Zcela nenápadně vám totiž vnukne myšlenku, že sice něco provedla, ale vy jste byli moc přísní nebo jste mohli okolnostem snadno zabránit.

 

Určili jste například dobu krmení? Tak schválně. Opravdu ji dodržujete nebo jste už dávno podlehli jejím prosebným očím či jiným vyzkoušeným taktikám? Zcela určitě je to ona, kdo určuje nejen to, kdy bude jíst, ale i to, co bude jíst.


Má své místo, kde roztomile spinká nebo okupuje vaši postel? Postel je totiž pro vašeho chlupáčka velké lákadlo a vždycky, když něco chce, dokáže se postarat o to, aby to dostala. Pokud tedy odmítáte svého mazlíčka v posteli a jste v tom dost neústupní, určitě nevynechá jedinou příležitost, jak se vplížit do ložnice, když tam nejste.

 

Je prostě trochu zbytečné se domnívat, že kočce cokoliv poručíte a ona to prostě bez problémů vykoná. Dělá to jen tehdy, když ví, že z toho bude něco mít i pro sebe.


Pravidla? Co to je?

Krátce a jednoduše, pokud jste se rozhodli pořídit si kočku, zapomeňte na to, že bude dávat pac, přiběhne k noze, kdykoliv si vzpomenete nebo sedne či lehne jenom proto, že to chcete. Pravda, i kočka je ochotná se lecčemu naučit, ale musí mít náladu a navíc, na konci toho snažení očekává, že bude něco, co prostě zrovna chce. Jinak nemáte vůbec šanci si kočku podřídit.

 

S tím je prostě třeba počítat. Počítejte ale také s tím, že je nablízku, když je vám nejhůř nebo vás cokoliv trápí. Ačkoli kočka vyjadřuje své city jen velmi opatrně, věřte, že vás miluje. Je spousta příkladů, kdy se jasně ukázalo, jak špatně kočka snáší odchod svého dvounohého kamaráda. Její žal dokáže být tak bezbřehý, jako je to u psů. Jen to prostě tolik nedává najevo. Možná i proto, že jasný projev citů, kdykoliv si o to požádáte, by mohl znamenat to, že o své výhody přijde. Kočka se prostě umí ovládat a to dokonale.


Je to tvoreček nezávislý a odhodlaný si svůj díl svobody kdykoliv pohlídat. A to i přes to, že je s vámi celý život v jednom bytě. Má prostě své jedinečné kouzlo a tím je i výjimečná. V každém případě je to bytost, která právě nás lidi neustále nutí přemýšlet. Přemýšlet o tom, proč je taková, jaká je. A i když ji budete znát dokonale, vždycky vás něčím překvapí.

 

Autorka: Naďa Kučerová

 

Související články na Miciny.cz:

Návod jak "pěstovat" kočku - 1. díl

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?