Navštivte Muzeum kočky na zámku Lnáře

17. března 2010

Zámek Lnáře je skvělým typem na prázdninový výlet, a to nejen pro milovníky koček. Vesnička Lnáře se nachází asi 100 km jihozápadně od Prahy a zdejší raně barokní zámek nabízí nejen prohlídku překrásných interiérů a soch antických bohů v zámecké zahradě, ale také rybářské muzeum a hlavně – první české Muzeum kočky.

 

Co má však zámek Lnáře společného právě s kočkami? Že by zde existovaly tajemné kočičí legendy, či snad pravidelně se zjevující duch nějaké bývalé hradní kočky? Kdepak, to pouze spolumajitelé zámku, manželé Vaníčkovi, jsou velkými milovníky koček, a proto vyčlenili několik místností v přízemí zámku pro toto muzeum, které funguje od roku 2005. Cílem této expozice je shromáždit co nejvíce předmětů a symbolů z celého světa, které vypovídají o životě a chovatelství koček.

 

Co "Muzeum kočky" nabízí

Vše, co se koček týče od historie až po současnost! Tak například kočky ve výtvarném a užitném umění, pod čímž si můžeme představit nejrůznější podobizny koček dřevěných, keramických, skleněných, porcelánových, malovaných, kreslených či vyřezávaných. Historie soužití člověka a kočky čítá již čtyři tisíce let a během takto dlouhé doby vzniklo mnoho uměleckých předmětů zpodobňujících toto ušlechtilé zvíře, které se stalo múzou a inspirací mnoha umělců. V muzeu můžeme spatřit, jak vypadaly mumifikované kočky z Théb, či mozaiky z římských vil opět s kočičí tématikou. Kočka byla velmi ceněna a uctívána ve starém Egyptě, kde představovala mytický symbol. Dominantou muzea je dva metry vysoká kopie sochy kočky, která představuje egyptskou bohyni Bastet, jejíž originál pochází z 8. až 4. století před naším letopočtem.

 

Muzeum se též věnuje organizovanému chovatelství ušlechtilých koček - poháry a diplomy připomínají tradici českých výstav ušlechtilých koček. Výstavu doplňují zajímavé texty na stěnách pojednávající o historii soužití člověka a kočky, o původu a rozšíření koček po celém světě, o kočičí fyziologii a psychice. Na chodbě s klenutými historickými stropy je možno spatřit velkoformátové fotografie koček. Nakonec si mohou návštěvníci v recepci muzea zakoupit nějaký milý „kočičí" suvenýr na památku. Ty nejkrásnější (tedy živé) exempláře kočiček zde ovšem nečekejte.

 

Muzeum kočky tvoří v současné době tři místnosti, avšak sbírky se neustále rozrůstají o další historické tisky, knihy, grafické listy, atd. Ti, kteří mají doma zajímavé exempláře neživých koček, mohou tyto předměty muzeu zapůjčit, odprodat či darovat.

 

O letních prázdninách je muzeum otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin a vstupné je symbolické. Po prohlídce muzea doporučuji navštívit zámeckou hospůdku. Tak co říkáte, milovníci koček, není to zajímavý typ na prázdninový výlet?


Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?