Nechce svého psa očkovat proti tetanu

17. února 2014

Lidé se proti tetanu povinně očkují již od padesátých let minulého století. Způsobují ho bakterie Clostridium tetani, které se množí sporami, přežívajícími všude v prostředí. Dostane-li se spora této bakterie ranou do krve, dochází k produkci toxinů do krevního řečiště, narušujících metabolismus buněk, což vede k postupnému zablokování a tuhnutí svalstva, počínaje svalstvem hlavy a krku. Pokud se nemoc neléčí – u lidí funguje léčba jen obtížně a s malou pravděpodobností plného uzdravení – končí většinou do měsíce udušením při ztuhnutí dýchacích svalů.

Stále více případnů tetanu u psů

Psi jsou na toto onemocnění přirozeně odolní, dokonce až 600x odolnější než například koně, přesto se poslední dobou objevuje tato diagnóza na veterinárních klinikách stále častěji. Bakterie Clostridium přežívá v půdě i několik desítek let a nejčastěji se nakazí psi při výměně chrupu, kdy koušou do všeho kolem a při tom si poraní dásně. Očkování psa díky jeho přirozené imunitě proti tomuto onemocnění není dosud povinné a dokonce není ani součástí kombinované vakcíny proti vzteklině a dalším nemocem. Je proto lepší, v důsledku narůstajících případů, nechat svého psa naočkovat dobrovolně zvlášť.

 

Jak poznat tetanus u psa a jak ho léčit

Psa, který trpí tetanem, poznáte podle tuhnutí obličejových svalů, které jsou specifické na jednu stranu vykřiveným čumáčkem a křečovitě staženýma ušima. Pes vypadá, jakoby se tzv. usmíval. Obvykle jako průvodní projev následují otoky dásní, až naprostá neschopnost přijmout potravu a také zvýšená teplota. Nemoc je především důležité podchytit včas, jelikož smrt nastupuje zhruba do jednoho měsíce. Jakmile zaznamenáte první změny tuhnutí čumáku či zvláštní postavení uší, okamžitě vyhledejte veterináře.

Běžným postupem je neodkladně podat antitoxinové sérum a nasadit vysoké dávky antibiotik, které Clostridie zabijí. Jako podpůrná léčba se podávají také zklidňující látky, aby si nemocí zasažené tělo psa mohlo odpočinout. První známky zlepšení nastupují nejprve za 10 dní, obvykle lze psa zcela vyléčit, základem je však včasná diagnostika a medikamentace.

 

Jak psa proti tetanu ochránit

Mnohdy i vytrvalá léčba nemusí být úspěšná a dochází také k náhlému úhynu v době rekonvalescence, kdy se zdá, že nemoc je již překonána. V některých regionech je tetanus rozšířen více, než v jiných, obecně lze ale říci, že každý veterinář zaznamená ročně alespoň 4 případy tohoto onemocnění. Nechat tedy psa očkovat a desinfikovat každou ránu se stává tedy nutnou prevencí.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?