Něco o psí vůni a psím zápachu

23. srpna 2011

Pes mi voní. Vám ne? Pak asi není něco úplně v pořádku a pejsek nevoní, jak má. Jistě, pes je cítit, ale pokud je zdravý, pak se jedná o přirozený pach jeho těla a ten mi opravdu nevadí. Ale je pravda, že žádný pejsek není vždy ve stoprocentním stavu a tak zde může být přítomný i nepřirozený zápach. Psí zápach, který přetrvává, může být příznakem zdravotních problémů nebo špatného zásobování organismu živinami.

 

 

Na trhu je spousta nejmodernějších šampónů, osvěžovačů vzduchu, dechu, různé spreje, ale pokud zápach pochází "zevnitř" a je produkován rozhozeným organismem, pak stejně nezmizí i když ho nezdravě překrýváme komerčními přípravky. Zkusme spíše odstranit zdroj problému! Nejprve je nutné jej zjistit.

Pokud váš pes páchne (a není to zrovna z toho důvodu, že se vytřel v hnijícím rejskovi nebo čemkoli jiném:), je to znamení, že trpí nějakou nemocí nebo třeba podvýživou. Pokud sami nezjistíte příčinu, je určitě vhodné zajít k dobrému veterináři.

Podívejme se na několik nejčastějších příčin způsobujících zápach u pejsků.

Zápach z úst psa
Zápach z úst může být způsoben zácpou, poruchami trávení, ale také dentálními problémy, jako jsou záněty dásní. Každodenní čištění zubů by mělo patřit k samozřejmé prevenci. Toto jsou některé z nemocí, které provází zápach z úst pejska:
- Periodontální onemocnění
- Zubní abscesy
- Špatné trávení, např. nadýmání, zácpa, průjem
- Žaludeční a střevní problémy
- Cukrovka
- Ledvinové a jaterní poruchy
a další

Ušní infekce
Pokud zápach pochází od hlavy pejska, zkontrolujte uši - pravděpodobně je zde bakteriální zánět. Uši psa je nutné pravidelně kontrolovat proti výskytu roztočů, bakterií a zánětů. Výskyt Otitis externa, neboli vnější ušní infekce, je často provázen třepáním hlavou.

Nadýmání
Pejsek nám nemusí vonět, když si prdne. Občas se to stane každému, ale je jasné, že časté nadýmání je projevem něčeho špatného. Může se jednat například o přítomnost parazitů. Pokud se vám zdá, že váš pejsek příliš často trpí nadýmáním, rozhodně na to upozorněte vašeho veterinárního lékaře.

Problém s análními žlázami
Věřili byste, že existují pejskaři, kteří nejenže neumí čistit anální žlázky, ale dokonce ani nevědí, že něco takového existuje? Přitom ucpání těchto žláz je velice častým problémem. Pozná se podle zápachu v oblasti psího zadku. Také si brzy všimnete, že pejsek takzvaně sáňkuje, tře si tyto žlázy o zem. Nejpozději v tuto chvíli musíte žlázy vyčistit. Buď vy, nebo nějaký známý, který to umí, anebo váš veterinář.

Nevhodná strava
Nekvalitní granule mají většinou vysoký obsah sacharidů a moc málo bílkovin a správných tuků. To velmi často vede k zápachu z úst a kožním problémům psů. Věnujte pozornost výběru vhodného krmiva, ale nenechte se pohltit a převálcovat mohutnou reklamou výrobců krmiv:) Rozhodně neuděláte chybu, když budete psí stravu obohacovat o mastné kyseliny. To znamená, že přidáte například olej z hroznových jader, lněný olej nebo třeba lososový olej. Zápach, pokud byl zapříčiněn nekvalitní stravou, brzy zmizí a dojde k výraznému zkvalitnění kůže a srsti psa.

Vnější příčiny psího zápachu
Dost často je zápach zaviněn tím, že se pejsek v něčem vyválí nebo něco sní. Nemá smysl vyjmenovávat, co všechno to může být...

Geniální řešení proti zápachu
Rozhodně nemá smysl řešit to komerčními produkty, které zápach jen překrývají. To není řešení na dlouho a navíc pejskovi zrovna moc neprospívá po zdravotní stránce. Výbornou volbou je aromaterapie pro pejsky. Esenciální oleje, silice, které se získávají z vybraných bylin a dřevin, mají geniální schopnost dostat se do podkoží pejska a dále do organismu a zde kolují a dělají dobrou práci.

Aromaterapie totiž není jen o vůních, ale především o pozitivních léčebných, terapeutických a relaxačních přínosech. Aromaterapeutická masáž je vynikající prevencí proti mnoha chorobám a posiluje imunitní systém psa. A samozřejmě pejska provoní přírodní vůní, která je i jemu příjemná. A co je pikantní, ta vůně nemizí. Pejsek ji ještě dlouho poté vylučuje do okolí. Budete jistě překvapeni, až vám například za 14 dní po aromaterapeutické masáži pejsek zmokne a vy místo očekávaného zápachu "zmoklé slepice" ucítíte krásnou vůni Pelargonium graveolens nebo levandule nebo jinou vůni, podle toho, jaké esenciální silice byly použity.

 

 

 

 

 

Přidáno: 100 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?