Nejčastější problémy (z) kočičí tlamy

29. srpna 2016

Chcete mít doma zdravou a spokojenou kočku? Podívejte se jí čas od času na zoubek – nelehký úkol, ale pro její zdraví zásadní. Kočičí tlamičku může potrápit řada onemocnění, která trápí i nás. Jak ji před nimi ochránit a jak je včas odhalit se dozvíte z následujících řádků.

Kočky se nejčastěji potýkají se záněty dásní, parodontózou, zubním kamenem a ulomenými zuby. Toho, že vaši kočku něco trápí, si nemusíte z počátku vůbec všimnout.

Například začínající zánět dásní se na jejím chování neprojevuje vůbec, kočka má pouze zarudlé dásně – ty můžete pro urychlení léčby ošetřit přípravkem na hojení dásní, který zklidní postiženou oblast. Poté nechte chrup prohlédnout u veterináře.

Přestože jsou kočky velké tajnůstkářky a nedají na sobě jen tak něco znát, můžete pozorovat:

  • nechutenství,
  • nadměrné slintání,
  • zapáchající dech,
  • nechuť k jídlu,
  • bolest v tlamičce (kočka se snaží packou poškrábat uvnitř tlamičky nebo si odírá stranu tlamičky o zem),
  • potíže s kousáním potravy,
  • neschopnost zavřít tlamičku.

Pokud si všimnete podobných projevů, uděláte nejlépe, když svou čtyřnohou přítelkyni vezmete k veterináři, který stanoví diagnózu a rozhodne o dalším postupu. V některých případech je nutné přistoupit k odstranění zubního kamene či k chirurgickým zákrokům. Hojení dásní po takových zákrocích urychlíte díky přípravkům s obsahem kyseliny hyaluronové.

Kočka u veterináře

 

Kdo za to může?

Hlavním viníkem těchto problémů jsou bakterie, které způsobují zápach z tlamy a změny dásní. Svůj podíl však může mít i genetika – obecně platí, že čistokrevné kočky jsou tvorbou zubního kamene a záněty dásní ohroženy více než plemena křížená.

Zubní kámen, který vzniká nahromaděním zubního plaku, může způsobit velké nepříjemnosti. Následně se z něj může vyvinout parodontóza, která vede k vypadávání zubů. S různými stupni parodontózy se potýkají téměř všechny kočky starší čtyř let. Neléčené záněty dásní mohou vést až k postižení zažívání, jater, ledvin, srdce a samozřejmě i ke ztrátě zubů.

 

Prevence je důležitá

V ideálním případě by si vaše kočka nechala prohlédnout zoubky od doktora, ale protože ne všechny kočky takovou proceduru vítají, je to s prevencí onemocnění kočičí tlamy komplikované. Právě proto je dobré kočku již od kotěte zvykat na prohlížení tlamičky, pro běžnou kontrolu stačí jen odhrnout pysky a prohlédnout dásně.

Dobré je také začít kočce od mládí čistit zuby, čím dříve začnete, tím více kousanců a škrábanců si ušetříte. Pokud je však vaše kotě poněkud odrostlé a do boje se vám, z pochopitelných důvodů, pouštět nechce, pořiďte mu speciální krmivo či dentální pamlsky.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?