Nejčastější problémy (z) psí tlamy

25. července 2016

Jistě rádi vyrážíte se svým čtyřnohým kamarádem do přírody. Buďte však opatrní na to, s čím si váš pejsek při procházkách hraje, protože si může ublížit. Co tedy může způsobit poranění v tlamě? Poradíme vám, jak postupovat, když ranku v tlamě najdete.

Psům neslouží tlama jen pro příjem potravy, je také důležitým pracovním nástrojem. Právě proto je náchylná k úrazům, které není vždy snadné odhalit. Poranění tlamy může vést k vážnějším zdravotním komplikacím, proto věnujte tlamě vašeho miláčka zvláštní pozornost.

 

Žvýkání je přirozené

Ať se vám to líbí nebo ne, žvýkání a okusování věcí patří mezi přirozené psí instinkty. Pří žvýkání se stimuluje produkce slin, které desinfikují ústní dutinu, podporuje se čistění zubů a posilují se žvýkací svaly. Navíc se psi dokáží žvýkáním zabavit na celé hodiny. Na druhou stranu, při žvýkání klacků, kostí a kamenů může dojít k poranění v dutině ústní.

Velké problémy působí třísky či kovové předměty, které mohou naštípnout zuby a následně poškodit zubní dřeň. Pozornost věnujte i gumičkám a provázkům, které by mohl pes sežrat. Ty po napnutí fungují jako škrtidlo, postižené místo se odkrví a muže dojít k jeho odumření. Pár šrámů si může pejsek odnést i z hraní či boje s jiným psem nebo kočkou.

Pokud kousek dřeva nebo kosti uvízne v patře či v mezizubním prostoru, můžete se pokusit odstranit ho sami, sliznice se zpravidla sama rychle zahojí. Drobné krvácivé ranky také snadno ošetříte doma pomocí přípravků, které desinfikují ránu a zároveň pomáhají hojení dásní a ostatních částí tlamy jako je jazyk nebo pysky.

Jinak tomu je u poranění vážnějších, která vyžadují pozornost veterináře. Větší rány v měkkém patře, jazyku či tvářích je potřeba vydezinfikovat a zašít. Poranění může být zpočátku skryté a pejsek nemusí vykazovat příznaky bolesti. Zranění se projeví mnohem později až druhotnými příznaky, jako je nechutenství či zápach z tlamy – ten bývá způsoben zánětem. V takových případech veterinář pejska vyšetří a určí vhodnou léčbu. Často takové problémy způsobují osiny, které se zapíchnou někde v tlamě a špatně se hledají.

 

Zápachu z tlamy lze zabránit

Zápach z tlamy může být způsoben i zubním kamenem nebo rostoucím novotvarem v tlamě psa. I v těchto případech navštivte veterináře, který rozhodne, jestli je nutný chirurgický zákrok. Zubní kámen vzniká ze zubního plaku, který se usazuje na zubech, a odstraňuje se ultrazvukem. Po zákroku mohou pejskovi dásně krvácet. Proto je vhodné okolí zubů ošetřovat přípravkem, který hojení dásní urychlí.

Usazování zubního plaku je lepší předcházet. Mezi preventivní opatření patří např. pravidelné podávání dentálních pamlsků a dodržování dentální hygieny.

U psů s povislými pysky (např. kokršpaněl) může zápach způsobovat zánět v koutcích. Zápachu se zbavíte pravidelnou hygienou či vyholením chloupků v koutcích.

 

Nejlepší je měkký míček

Zcela ochránit vašeho pejska před poraněním tlamy nemůžete, ale pokud budete hlídat, s čím si hraje, a na procházku mu s sebou zabalíte nějaký ten míček či jinou hračku, můžete riziko poranění výrazně snížit. Po návratu z procházky pejskovi prohlédněte tlamu, a pokud objevíte nějakou krvácející ranku, ošetřete ji přípravkem na hojení ran v ústní dutině.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?