Nejčastější úrazy v jezdeckém sportu - I. část

23. března 2009

Riziko úrazu existuje v každém sportovním odvětví. V jezdectví je to ale přeci jen trochu jiné. Spoustu nepříjemností si můžeme přivodit sami svým nezodpovědným či zbrklým chováním, ovšem také je zde kůň - vznešené, nádherné zvíře, které má svou hlavu. Než si tedy budeme povídat o rizicích práce s ním, pojďme si přiblížit několik pravidel, jejichž dodržováním můžeme nebezpečnému, někdy i smrtelnému úrazu předejít.

využito.jpg
V první části článku se tedy blíže seznámíme s bezpečnostními pravidly, která se týkají výstroje koně a jeho jezdce.

Jaký je základ bezpečnosti?

Základem bezpečnosti v jezdectví je prošlechtěný, správně přiježděný a dobře trénovaný kůň. Prošlechtěnost koně je výsledkem trpělivé chovatelské práce a zaručuje nejen dobré povahové vlastnosti, ale i správnou stavbu těla. Kůň, který je správně vycvičen, bývá dobře ovladatelný, jistý ve všech chodech a také při překonávání překážek. Trénink a tvrdá disciplína jsou všeobecným předpokladem bezpečnosti v každém sportovním odvětví. Samozřejmě i jezdec musí splňovat určitá kritéria, a to disciplinované chování, celkovou připravenost a rozvážnost. Dobrý výcvik a fyzická zdatnost jezdce tvoří předpoklad jistého ovládání koně a odolnosti při pádu, který se určitě nevyhnul nikomu z nás. Právě rozvážnost může někdy zabránit těžkým úrazům.

 

Výstroj koně

Předpokladem bezpečnosti je řádná a pravidelná údržba sedlového materiálu i další výstroje. Potencionální nebezpečí tvoří obnošené, opotřebované či dokonce zrezlé součásti výstroje. Pojďme si tedy přiblížit eventuelní nebezpečí při jednotlivých úkonech.

 

Uzdění koně

Samotné uzdění koně obvykle nebývá zdrojem úrazů, ovšem může se snadno stát jejich příčinou. Začátečníci většinou dělají základní chybu při nasedání - otěže mají zkřížené pod krkem koně. Následky této chyby jsou ale spíše nepříjemné než nebezpečné. Příliš dlouhé otěže se mohou jezdci omotat kolem nohy, při pádu tedy hrozí, že kůň jezdce povláčí po zemi. Je třeba pečlivě zkontrolovat stav uzdečky, protože její opotřebovanost může napáchat mnoho škody - například zlomení či povolení zrezivělého udidla, povolení přezky či přetrhnutí otěží.

 

Každý kůň by měl mít svůj postroj, protože použitím nevhodné uzdečky můžeme způsobit koni bolest, které se samozřejmě začne bránit. Měli bychom se tedy vyvarovat jak příliš krátkých lícnicí, tak příliš dlouhých (hrozí, že kůň vyplivne udidlo) nebo těsného podbradního řemenu. Osobně se řídím pravidlem, že pod jakýkoliv řemen na uzdečce mohu vsunout dva prsty - tím jsem si jistá, že koně postroj netlačí, ale zároveň není upevněn ani příliš volně. Pozor je třeba dávat i na otěže: příliš krátká uzda může způsobit vzpínání se či dokonce pád koně dozadu.

 

 

Sedlání koně

Sedlání bývá častějším zdrojem úrazů, a to i velmi nebezpečných. Většinou je má na svědomí podbřišník, a to jak příliš volný, tak příliš utažený. Přílišné utažení způsobuje nepokoj koně při nasedání, kůň většinou začne okamžitě vyhazovat. Pokud je podbřišník naopak dotažený málo, při rychlém nasednutí do sedla nebo zvýšené rychlosti se sedlo přetočí pod břicho koně a ten se může splašit. Během jízdy tato událost znamená jistý pád jezdce. Stejná situace nastává i při přetrhnutí opotřebovaného podbřišníku.

 

využito 20.jpg

 

Dalším zdrojem vážných úrazů můžou být třmenové řemeny i třmeny samotné. Jednou z nejnebezpečnějších situací je, když při pádu zůstane noha jezdce ve třmenu.. Tomu se dá ale poměrně snadno předejít  bezpečnostními třmeny či bezpečnostním zámkem. Obecně má být třmen velký, těžký a široký, protože z takového noha lépe vyklouzne. Začátečníci, kteří nemají ještě správný a hlavně stabilní sed, se v třmenech přirozeně opírají více, takže hrozí snadnější přetržení opotřebovaných třmenových řemenů. Doporučuji, aby si každý jezdec před jízdou sedlal svého koně sám - tak má nejlepší možnost zkontrolovat stav výstroje.

 

Ochrana nohou

Pokud chráníme nohy koně bandážemi nebo kamašemi, měli bychom být při jejich upevnění opatrní. Pokud bandáže během jízdy povolí, můžou se koni snadno zamotat mezi nohy nebo se zachytit o křoví či překážku.

Výstroj jezdce

Výstroj jezdce není nic jiného než oblečení a jezdecké doplňky. Nejdůležitější je, aby byl jezdec chráněn a při jízdě i práci se cítil pohodlně.

 

Ochranná přilba

Přilba je nejdůležitější prvek jezdecké výstroje, jelikož dokáže zabránit úrazům hlavy, zmírnit jejich dopad a v neposlední řadě je schopna zabránit tomu, aby jezdec po těžkém úrazu hlavy svému zranění podlehl. Přilba by měla být vyztužena sklolaminátem a neměla by zakrývat celé záhlaví, protože bohužel právě i přilba může způsobit zranění - její okraj může při pádu poranit krční páteř. Majitelé dlouhých vlasů by je měli sepnout a schovat pod přilbu.

 

Obuv - jezdecké boty

Nejvhodnějším obutím jsou samozřejmě jezdecké boty s podpatkem a hladkou podrážkou, která usnadňuje vyklouznutí nohy ze třmenu. Jezdecké boty mohou být samozřejmě zastoupeny kvalitní sportovní obuví, která má podobné znaky jako jezdecké holínky. Ochranu lýtek plně zastoupí chapsy z různých materiálů.

 

Kalhoty, svrchní oděv, rukavice

Kalhoty musí být přiléhavé a ušity z pevné látky, která při pádu chrání před odřeninami. Svrchní oděv volíme především dle rozmarů počasí, ale musíme dbát na jeho správnou délku. Ta by měla končit těsně pod zadkem, aby nám netáhlo na záda a oděv by měl být opět vyroben z přiléhavého materiálu. Nikdy nenosíme dlouhé pláště či oděv z příliš šustivého materiálu, koně tento zvuk může znepokojovat. Rukavice zabraňují odření či rozpraskání citlivé kůže na rukou a zároveň umožňují lepší uchopení otěží. Pokud nemáme rukavice, měli bychom mít alespoň ostříhané nehty.

 

Pokud koně využíváme k turistice, obecně platí, že bychom neměli mít žádná zavazadla upevněna na zádech, ale za sedlem. Ostré předměty by měly být v zavazadle uloženy v ochranném obalu, což chrání před velmi nepříjemným zraněním koně i jezdce.

 

V druhé části článku si popíšeme pravidla bezpečnosti práce s koněm při ošetřování i jízdě - Nejčastější úrazy v jezdeckém sportu - II. část.


Autorka: Petra Hanáčková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?