Nejextrémnější vytrvalostní závod Tevis Cup slaví 50 let

26. září 2015

Drsná příroda pohoří Sierra Nevada se pomalu probouzí do nového dne. Jsou čtyři hodiny ráno a ještě za šera vyráží z místa zvaného Tahoe City pětice jezdců koních vstříc nástrahám extrémně náročného horského terénu. Jejich cíl se zdá být bláznivý. Chtějí na koních urazit za čtyřiadvacet hodin sto mil napříč horami.

Když o dvacet dva hodin a čtyřicet pět minut později dorazí do městečka Auburnu, vyčerpaní, ale šťastní, je základní kámen Tevis Cupu, jednoho z nejextrémnějších vytrvalostních závodů na světě, položen.

 

Prudké srázy, extremní teploty i jízda na koni v noci

Před padesáti lety, přesně 7. srpna 1955 absolvovala pětice jezdců nultý ročník Tevis Cupu, legendy mezi vytrvalostními závody. Úctyhodná je nejen jeho délka, ale především nebývale náročný terén. Jezdci se často pohybují na úzkých stezkách nad prudkými srázy a to stylem nahoru dolů. Jinak to v členité krajině Sierry Nevady ani nejde. Jen pro představu, nejvyšší bod celé trasy leží ve výšce takřka 2800 metrů!

 

Startuje o čtvrt na šest, kdy je teplota vzduchu pouhých pět stupňů. Brzy se však začne oteplovat a v poledne dosahuje teplota až padesáti stupňů Celsia, navíc je těžký rozžhavený vzduch nasycen všudypřítomným prachem.

 

Tevis Cup se jede za úplňku

Ne, Tevis Cup rozhodně není procházkou, respektive projížďkou růžovým sadem, jak ostatně dokazuje i video. Přesto se ho každý rok účastní takřka dvě stovky jezdců z více jak desítky zemí celého světa, kteří chtějí dokázat to, co dokázala pětice jezdců v roce 1955, totiž dorazit do 100 mil vzdáleného cíle.

Závod je o to náročnější, že se jede i v noci, termín závodu se plánuje tak, aby byl co nejblíže úplňku.

Zkušení účastníci závodu proto radí: „Když slunce zapadne, musíte věřit svému koni. Musíte mu svěřit kontrolu, nechat ho, aby si poradil, a on si s tím poradí.“

Právě v tom možná spočívá kouzlo tohoto extrémního závodu, v souhře s koněm, který donese bezpečně jezdce do cíle.

 

Přísná veterinární kontrola koní a Haggin cup

Náročnosti závodu ovšem odpovídá i přísnost veterinárních kontrol. Těch je na celé trati několik a na každé z nich veterináři velmi přísně posuzují, zda je kůň schopen pokračovat dál. V roce 2014 tak například cíle dosáhli 104 jezdci z celkového počtu 186 účastníků.

Tevis Cup je ovšem i závod, takže se v cíli určuje i pořadí. Jeho vítěz získá prestižní trofej Tevis cup, neboli Tevisův pohár. Kromě toho se uděluje i cena kondice, tzv. Haggin cup. Ten dostane kůň, který se umístí do desátého místa a zároveň se po absolvování závodu nachází v nejlepší kondici. Pro zajímavost uveďme, že několikrát tuto cenu nezískal kůň, ale mula.

 

Western States Trail Ride neboli Tevis cup

Ale to nakonec není zase až tak důležité. Samo absolvování náročné trati je nezapomenutelným zážitek. Každý jezdec, který dorazí do cíle v limitu čtyřiadvaceti hodin, dostane stříbrnou přezku, velmi ceněný důkaz toho, že absolvoval „Western States Trail Ride“, jak zní oficiální název Tevis cupu.

Pokud chcete být jejími držiteli, pak vězte, že základní podmínkou účasti je předchozí absolvování alespoň 300 mil (1 míle rovná se 1600m) ve vytrvalostních závodech s minimální délkou 50 mil.

Ostatní informace se můžete dozvědět na www.teviscup.org.

 

Kdoví, možná čekají úzké horské stezky v Sieře Nevadě i na vás.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?