Nemoc z kočičího škrábnutí

18. října 2010

Nemoc z kočičího škrábnutí je zoonóza (onemocnění přenosné mezi člověkem a zvířaty) a jak už název napovídá, hlavní roli v přenosu hrají kočky. Nejčastěji bývají postiženy děti a dospívající mládež.

 

Původcem onemocnění je bakterie Bartonella henselae, která je celosvětově rozšířená , ale vyšší výskyt je zaznamenán v teplých a vlhčích oblastech. Tato bakterie využívá ke svému životnímu cyklu blechy a to především blechu kočičí, ale také blechu psí. V trávícím traktu blechy se množí, s trusem se dostává do prostředí (srsti) a v něm přežívá několik dní.

 

Kočka si kontaminuje drápky a ústní dutinu bleším trusem při čištění srsti a k přenosu bakterií na člověka pak dochází po poškrábání nebo pokousání. Je možné, že k nakažení člověka dochází také při sání blechy či klíštěte, patrně i po škrábnutí psem.

 

Výskyt bakterií v krvi je zjišťován hlavně u mladých koček do jednoho roku, koček venkovních a zablešených. Výskyt protilátek v krvi, což ukazuje na setkání se s původcem onemocnění, byl zaznamenán u vysokého procenta koček žijících v domácnostech.

 

Většina nakažených koček neprojevuje žádné příznaky onemocnění a stávají se tak asymptomatickými nositeli. Pokud se některé klinické příznaky objeví, jedná se především o horečku, zvětšení mízních uzlin, záněty dásní a ústní dutiny, onemocnění močového aparátu, onemocnění očí a endokardu.

 

Pokud dojde k nakažení člověka, závisí závažnost onemocnění na jeho celkovém zdravotním stavu a hlavně obranyschopnosti organismu.
U imunokompetentních jedinců probíhá onemocnění bez celkových příznaků a dochází ke spontánnímu vyléčení. Na místě poranění dochází ke zduření, zčervenání, někdy ke vzniku abscesu několik dní až týdnů po poranění.
Nejvíce ohroženi jsou lidé se sníženou obranyschopností, u kterých dochází k postižení celého organismu. Infekce u nich způsobuje onemocnění cév, jater a tvorbu uzlíků v kůži, podkoží a vnitřních orgánech, může dojít i k postižení nervové soustavy. Onemocnění je provázeno zvýšenou teplotou, zvětšením a bolestivostí mízních uzlin, únavou, bolestmi hlavy, svalů, kloubů a nechutenstvím.

 

Jako účinná prevence v boji proti přenosu bakterie Bartonella henselae mezi jednotlivými kočkami a mezi kočkami a lidmi je celoroční dodržování protiblešího programu. Součástí tohoto programu je kromě udržování zvířete bez blech a ve zdraví také vyhýbání se poškrábání nebo pokousání, které je od kočky možné i v rámci hry, okamžité ošetření po poranění nejen kočkou, zabránění olizování ran a poraněné kůže, mytí rukou po kontaktu s kočkou. Při koupi nového zvířete je doporučeno pořídit si raději kočku starší jednoho roku, případně nechat provést serologické vyšetření kočky před koupí. Stejně by měli nechat vyšetřit kočku i lidé se sníženou obranyschopností.

 

Nejlepší ochranou majitelů koček před tímto onemocněním je bez ohledu na přítomnost bakterií v krvi udržování svých koček bez blech.

 

Přidáno: 35 bodů


Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?