Nemoci přenosné z kočky na člověka

21. listopadu 2008

Může kočka nakazit člověka? Jsou nemoci tak zákeřné, že dokážou ublížit jak vaší micince tak i vám? Ano. Jaké nemoci to jsou a jak se proti nim bránit?

Bakteriální enteritis (zánět střev)

Zánět střev bývá způsoben pozřením kontaminovaného masa (starší odleželé maso, maso s mušími vajíčky, nemocné nebo mrtvé zvíře). Zánět se projevuje jako salmonela, zvíře má horečky, průjem, zvrací a má zvýšenou žíznivost. Nemoc je léčitelná, vyžaduje antibiotika, a proto je třeba s kočkou navštívit veterinárního lékaře.

 

Nutná je přísně důkladná hygiena, jinak hrozí nakažení se člověka od zvířete.

 

Chlamydia

Bakterie chlamydia způsobuje chronické onemocnění horních cest dýchacích a zánět očních spojivek. Nemoc není 100% léčitelná, na čas zmizí a znovu se objeví. Nakažená kočka má problémy s dýcháním, často kýchá, má opuchlé oči s výtokem, výtok z nosu a vysoké horečky. Vyhledejte veterinárního lékaře, nemoc lze utlumit.

 

Nejčastěji jsou chlamydií infikováni ptáci, jsou však známé i případy přenosu bakterie na člověka. Důležitá je přísná hygiena.

 

Kožní plísně

Veškeré kožní plísňové problémy jsou přenosné na ostatní zvířata i na člověka. Plíseň se u koček objevuje nejprve na hlavě a uších jako malé lysiny. Návštěva lékaře je nutná, stejně tak jako dezinfekce všech prostor, kde se kočka nacházela, zejména pak její pelech.

 

Plíseň na lidském těle tvoří malé okrouhlé zarudlé skvrny, které nepříjemně svědí.

 

Toxoplazmóza

Kočky se mohou toxoplazmózou nakazit stejným způsobem jako při zánětu střev, pozřením kontaminovaného masa. Nemoc nemá v prvním stadiu žádné zřetelné příznaky, při těžké infekci však kočka trpí vysokými horečkami, nechutenstvím, výrazným úbytkem váhy a dechovými obtížemi. Nutná je okamžitá péče veterinárního lékaře.

 

Člověk se může nakazit při úklidu kočičích výkalů. Nemoc je velmi nebezpečná u malých dětí a těhotných žen.

 

Tuberkulóza

Nemoc je přenosná z nakaženého mléka, postihuje zejména dutinu břišní a plíce. Tuberkulózou se může nakazit kterýkoli savec. Nemoc se projevuje horečkou a silnou únavou. Tuberkulóza je léčitelná, v pozdějším stádiu se však doporučuje zvíře utratit.

 

Vzteklina

Vzteklina se u zvířete projevuje nejprve výraznými změnami v chování. Zvíře se zdá být plaché, později je kočka roztěkaná a agresivní, často útočná. Nemoc končí paralýzou a úmrtím zvířete. Při podezření na vzteklinu OKAMŽITĚ vyhledejte veterinárního lékaře.

Vzteklina se přenáší slinami nakaženého.

 

Všechny výše zmíněné nemoci jsou pro člověka léčitelné. Nemoci jsou však velmi nepříjemné a léčení mnohdy bolestivé. Dbejte proto na hygienu svou i vaší kočky, nezanedbávejte pravidelné očkování a nedotýkejte se toulavých zvířat.

 

Pokud máte podezření, že je vaše kočka nemocná, nečekejte a okamžitě navštivte veterinárního lékaře. Sobě tím ušetříte spoustu případných problému, kočce můžete zachránit život!

 

Autorka: Nikol Horáková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?