Nemotorný kůň, co s tím?

24. února 2013

Máte pocit, že váš kůň je nešika a nemotora? Sílí ve vás tento pocit pokaždé, když potkáváte jiné koně a vidíte, jak se elegantně cválají či klušou? Možná je opravdu váš kůň tak trochu nemotorný a nešikovný. To však neznamená, že by se s tím nedalo nic dělat.

Mám koně nemotoru. Čím to je?

Je faktem, že i mezi koňmi můžeme najít jedince, kteří jsou pohybově nadáni více a naopak koně, kteří jsou evidentně pohybově nadáni méně. Proč tomu tak je? Důležitou roli v motorice, tedy schopnosti koně koordinovat své pohyby, hraje tzv. ´propriocepce´.

To je smysl, který zpracovává informace o poloze těla v prostoru, a stejně tak i o jeho pohybu. Díky těmto informacím může pak kůň nejen udržet rovnováhu, ale i provádět cílené pohyby.

Čidla tohoto smyslu se nacházejí například ve svalech, šlachách či vazech. Jejich úkolem je podávat informace o tlaku, vibracích či napětí svalů koně. Důležitým čidlem jsou i rovnovážná ústrojí ve vnitřním uchu.

Všechny tyto informace se zpracovávají v mozečku. Tato část mozku zajišťuje udržení rovnováhy koně, rovněž řídí svalový tonus a programuje i pohyb jako takový. Právě míra citlivosti propriocepce určuje u každého koně jeho pohybovou šikovnost či nešikovnost.

 

Jak řešit nemotornost koně?

O tom, jakou má kůň propriocepci, samozřejmě rozhodují především jeho geny. Ale to neznamená, že i kůň nemotora nemůže své pohybové schopnosti zlepšit. Ve hře jsou totiž i jiné faktory než pouze genetické informace. Vliv na pohyblivost koně může mít například zranění, ať už aktuální či dřívější, svalová ztuhlost v důsledku nevhodného způsobu chovu, nebo jen prostě to, že kůň své pohybové dovednosti neměl jak a kde rozvíjet.

To se týká především koní, kteří už jako hříbata byli ustájeni v boxech a neměli dostatek prostoru k pohybu, nebo neměli dokonce žádný pohyb.

Na druhou stranu to může být i důsledek přílišného přetěžování organismu mladých koní např. při intenzivním, avšak pohybově jednostranném sportovním tréninku.

Pro odstranění nemotornosti je proto důležité zlepšení propriocepce. Metod a způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho. Jde především o to, aby se kůň uvolnil a spolu s tím se zlepšila jeho pružnost a zvětšil se rozsah pohybu kloubů koně.

 

Pružnost koně a jak ji zlepšit

K tomu může sloužit práce na kavaletách či projíždění skokových řad, při nichž se vzdálenost mezi překážky nastavuje tak, že při došlapování mezi dvě kladiny vychází krok na celou řadu.

Zlepšit propriocepci pomůže i drezurní práce. Své ovoce přinese i ježdění v rozmanitém terénu a na různých površích, ať už je to hlína, písek, voda nebo třeba i guma nebo beton.

Mezi sofistikovanější metody patří např. tzv. ´kinesiotaping´, kdy se koni na určité tělesné partie nalepují pružné pásky.

 

V zásadě se dá ale říct, že pro rozvoj pohybových schopností koně je podstatná co nejpestřejší práce a taky dostatek volného pohybu s druhými koňmi ve stádě. Kůň neustále zavřený v boxu bude nejen nešikovný, ale taky psychicky deprimovaný, a to snad nikdo nechce. Trpělivá pečlivá práce se v tomto případě určitě vyplatí a bude přínosem jak pro vás, tak především pro vašeho koňského kamaráda.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?