Není dečka jako dečka

27. listopadu 2009

My, co máme slabost pro koně, máme také často slabost i pro obchody s jezdeckými potřebami. Často přemýšlíme o tom, jak to udělat, abychom pro svého koně získali to nejlepší. Peněz bývá málo a sortiment je opravdu široký. Proto je vhodné dopředu vědět, co potřebuje právě náš kůň a čím bychom se měli řídit. Dnes bych ráda něco napsala o výběru dečky pod sedlo. Ona totiž není dečka jako dečka.

V současnosti nám prodejci nabízejí nepřeberné množství různých typů deček. Od úplně jednoduchých, tenkých po tlusté, všelijak vycpávané, korekční, různě vykrojené, tlumící, s taškami i bez tašek atd. V první řadě je důležitější to, pod jaké sedlo je dečka určena. To, že jinou dečku pořídíme pod westernová sedla, jinou pro dostihová, drezurní či parkurová sedla, je jasné, a proto vás tím nebudu více zatěžovat. Ráda bych však v tomto článku mluvila zejména o vlastnostech deček, které jsou určeny pod anglická sedla.

 

Dečka je nedílnou součástí každého sedla, proto ji nesmí nikde žádný kus chybět ani trčet. Zkrátka, musí přesně sedět. Velké většině koní můžeme pořídit jednu z konfekčních velikostí vyráběných deček. Je jen velmi málo koní, kteří opravdu potřebují dečku šitou na míru. Proto se vydejme do světa regálů a pokusme se vybrat dečku přesně pro vašeho koně.

 

Prvním kritériem je pohodlí a zdraví koně. Dečky se prodávají v různých velikostech a tvarech, tloušťkách a z různých materiálů. Nejvíce používané jsou tenké prošívané dečky, které koni nijak nepřekážejí, a umožňují dobrý kontakt s jezdcem. Rychleji schnou a dobře se perou v pračce. Jejich další předností je nízká cena, která se pohybuje zhruba kolem pětiset korun. Jejich nevýhodou je, že nejsou tak trvanlivé, jako dečky z pevnějších materiálů a časem se začínají trhat. Nejsou ani tak módní a nápadité. Prostě je to klasika.

 

Některé z nich jsou vykrojené podle tvaru sedla, jiné jsou přibližně obdélníkového tvaru. Pro pohodlí koně to snad není tak markantní rozdíl. Nevykrojené dečky často lépe drží svou pozici pod sedlem, ale v létě se v nich kůň o něco více potí. Bývají nápaditější vzorem prošívání i barvou. Jejich cena je o něco vyšší v závislosti na kvalitě materiálu, vzoru, velikosti i značce.

dečka vykrojená.jpg dečka nevykrojená.jpg

U některých bývá ještě další vykrojení v oblasti kohoutku. Měly by pomoct zabránit odřeninám a zlepšit cirkulaci vzduchu v oblasti páteře. Další mají ve hřbetní části kapsu pro vložení gelové podložky, o které si něco povíme později. Jiné dečky jsou vyztuženy neoprenem v oblasti zad, mohou tedy zachytit a zmírnit otřesy. Další bývají vyztuženy jiným materiálem ze stejného důvodu. Za takovou dečku dáte v obchodě asi tisícikorunu a více.

speciální dečka.jpg

speciální dečka s všitou gelovou podložkou

Různé dečky jsou vyrobeny z různých materiálů. Klasicky je to pevná bavlněná látka a molitan. Často se však používají nové materiály jako zmiňovaný neopren, nebo jiné umělé materiály, které jsou prodyšné a jsou schopny lépe absorbovat pot. Jiné bývají pokryty beránkem buď po celé délce, nebo po obvodu. Materiál může být umělý, připomínající ovčí srst, nebo přírodní. Dečky s přírodním beránkem jsou luxusnější, tedy i dražší.

 

Co se týče vzhledu, myslím si, že je opravdu z čeho vybírat. Můžete si vybrat z různých barev, vzorů, typů prošívání, stylu lemování právě tu svou tak, aby vám to na tom koni všechno pěkně ladilo. A pokud jezdíte se svým koněm na delší cesty nebo se věnujete endurance, určitě se vám bude hodit dečka s kapsami a různými šikovnými úchyty.

 

Kromě deček si můžete pořídit ještě další tlumící či korekční podložku. Jsou také vyrobeny z různých materiálů. Nejlevnější je pěnová pálka. Ani za molitanovou podložku pokrytou umělým beránkem nezaplatíte moc peněz. Její cena je asi pět set korun i méně. Dle mého názoru jsou daleko šikovnější pěnové anatomické podložky, které svůj tvar dále mění a přizpůsobují se. Oblíbené jsou gelové podložky, které stejně jako všechny předchozí tlumí silnější nárazy a váhu jezdce rozkládají do větší plochy. Stejně jako dečky, i tyto podložky mohou být různě tvarované i vykrojené, nebo pokryty různým materiálem, např. neoprenem. Tyto podložky by se měly kupovat s určitým záměrem. Jsou velmi užitečné koním, jejichž hřbety jsou často vystaveni velkým otřesům (výuka začátečníků). Pokud takovou podložku nepotřebujete, není důvod ji „preventivně" pořizovat. Méně je někdy více.

 

tlumící podložka.jpg

tlumící podložka pod sedlo

 

Zkrátka, při výběru dečky je nejdůležitější zvolit správnou velikost a tvar, protože špatně padnoucí dečky mají tendenci se všelijak křivit a krabatit, prostě nepadne. Je třeba si také uvědomit, že dečka je součástí sedla, a může stejně tak pomoct, jako uškodit. Odřeniny a otlačeniny nemusí být způsobeny pouze špatně padnoucím sedlem, ale také nevhodnou dečkou. Stejně tak žádná dečka, ač jakkoliv dobrá, nemůže nahradit koňským zádům dobře padnoucí sedlo.

 

Autorka: Anna Petříková

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?