Nenudí se vaše kočka?

6. srpna 2013

Kočka je ve své podstatě tvor společenský, až na malé výjimky. Některým plemenům může být samota dokonce osudná. Mohou se projevit psychické potíže, které mohou skončit někdy až fatálně. Jednoduše, každé zvíře, které je nuceno přijmout omezené prostředí, by mělo mít i zábavu, která ho přivede na jiné myšlenky a dá mu možnost se rozvíjet.

Soužití člověka a kočky

Kočka doprovází lidi od nepaměti. Její úlohou ale bylo hlavně zbavovat člověka dotěrných a škodlivých hlodavců. Pro své schopnosti udržovat domácnosti ve velkém odstupu od myší, krys a dalšího nevítaného zvířectva byla uctívána jako božstvo.

Coby domácí mazlíček se postupně také ujala. Započalo šlechtění, které mělo zaručit povahu, jež dovolí chov v domácích prostorách. I když vznikla plemena, například perská kočka, která nevyžadují velkou aktivitu, jsou klidná a milující lidi, potlačit její přirozené chování se zcela nepodařilo.

S nároky lidí vznikala další a další plemena, která jsou dokonce aktivní velmi, jako kočka bengálská, protože předci jsou divocí, milující volnost a přírodu. Takový mazlíček se nespokojí jen s gaučem a pasivním člověkem. Potřebují pohyb, hru, kamarády, kteří rozptýlí.

 

Domov pro kočky s výběhem

Pro kočku je nejideálnější, když může volně pobíhat venku a může se vracet tam, kde se nají, ohřeje, odpočine si. Pokud tedy vlastníme dům se zahradou, není to asi velký problém. Je však stále nutné myslet na četná nebezpečí, která venku číhají. Alternativou by mohla být větší venkovní voliéra.

Kočkám chovaných v bytě, pokud mají to štěstí a je k dispozici balkón, také tento výběh ven bohatě stačí. Ovšem měl by být zabezpečený proti pádu z výšky. I když je kočka tvor velmi inteligentní a dokáže přesně odhadnout nebezpečí výšky, může se zapomenout, pokud uvidí ptáka nebo nějaký hmyz, po kterém instinktivně vyskočí.

Pokud není k dispozici ani balkón, zasíťovaná okna, odkud mohou mít dobrý výhled na okolí, by měla být samozřejmostí. Kočka prostě ráda pozoruje okolí, pohyb, a pokud je to z výšky, je naprosto spokojená.


Hry a hračky pro kočky

Zabavit kočku, která nemá kamaráda, není tak těžké. K dispozici jsou dnes hračky různě vychytané, kterými se dokáže zabavit dlouhé hodiny. Pravdou ale je, že každá hračka jednou omrzí.

Škrabadlo s odpočívadly ve výškách je skoro nutností. Různé míčky, plyšáčci a další hračky by doma také chybět neměly. Kočky zbožňují obyčejné krabice, se kterými si nejen vyhrají, ale kde si také rády v těch nejbizarnějších polohách i odpočinou. Různě pospojované krabice s otvory mohou být pro kočky velmi atraktivní zábavou, která je bude bavit velmi dlouho.

Do her by se občas měl zapojit i člověk. Kočky milují například hru na schovávanou. Rády se budou honit i za laserovým světélkem. Různá mávátka s peříčky nebo jen papírek na gumičce je také dokáže zabavit a rozdovádět zvlášť legračním způsobem. Kočka dokáže dokonce i hračky aportovat. Při troše trpělivosti ji to lze celkem snadno naučit.

Pokud si tedy kočku pořídíme, je nutné se seznámit s jejími potřebami. Krmení a pelíšek na odpočinek je sice nutností, ale tím zdaleka péče o ni nekončí. Chceme li mít doma šťastné a spokojené zvíře, je potřeba ho také šťastným udělat.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?