Nervová soustava psa jako základ úspěchu výcviku II.

23. května 2014

Pokud se budeme zabývat pohybem procesu vzruchu a útlumu, hned na úvod si řekněme, že nejsou vázány pouze na konkrétní místo v nervové soustavě, ve kterém vznikly. Z daného místa se rozšiřují i do dalších částí nervové soustavy. Tento pohyb procesu nazýváme iradiací. Každá provedená iradiace je následována koncentrací procesu vzruchu nebo útlumu opět do místa vzniku. Tento proces je pojmenován koncentrace.

Tento článek navazuje na článek Nervová soustava psa jako základ úspěchu výcviku I. Pro lepší pochopení tohoto dílu vám doporučuji si nejprve přečíst první část, pochopíte tak lépe následující text.

 

Pomocí iradiace a koncentrace dochází k různým podobám pohybu organizmu. Zvláště v případě, kdy v průběhu výcviku psa budujeme podmíněné reflexy, hrají tyto pohyby zásadní roli. Pamatujte, že pohyb je závislý i na síle užitých podnětů, jak podmíněných, tak nepodmíněných. Pokud je pes v průběhu činnosti unaven, je rychlost pohybů složitá a náročná. V procesu výcviku i kdykoli jindy by měl psovod umět únavu psa odhadnout a přizpůsobit jí následnou činnost. Pro neznalost tohoto tématu se často stává, že psovod špatně zvolí sílu podmíněných a nepodmíněných podnětů. Výsledkem je, že se mladý pes brzy vyčerpá a nemá o další výcvik zájem.

 

Pokud působí určité podněty na některou část nervového centra dlouho a silně, snadno může dojít ke vzniku koncentrovaného ohniska vzruchu, které nazýváme dominantním ohniskem. Jeho podstata spočívá v tom, že je schopno k sobě přitahovat veškeré ostatní vzruchy vstupující do ústřední nervové soustavy. Problém tkví v tom, že místo toho, aby vedlejší podnět vyvolal očekávanou reflexní činnost, zesiluje naopak dominantní ohnisko vzruchu. Typickým příkladem je např. situace, kdy psovod vypracovává se psem stopu v terénu. Pokud v danou chvíli před psem vyběhne např. srna, pes instinktivně projeví zájem srnu pronásledovat. Pokud jej psovod přidrží na šňůře, zabrání mu tak v nežádoucí činnosti. I přes tento zákrok však pes nejeví zájem o pokračování ve vypracování stopy, a to ani přes psovodem opakovaný povel „Hledej!“, a neustále větří zvěř. V tomto případě tedy srna vyvolala vznik dominantního ohniska vzruchu. Správný postup psovoda by měl být trochu jiný – je třeba odpoutat psovu pozornost od prchající srny, čímž dojde k odstranění dominantního ohniska vzruchu, a poté se v klidu vrátit k vypracování stopy.

 

Pokud jste se pozorně seznámili s obsahem obou článků s názvem Nervová soustava psa jako základ úspěchu výcviku I., jste nyní schopni odhadnout, do jaké míry působíte během výcviku na nervovou soustavu psa. Víte také, že není lhostejné, jakou měrou na psovu nervovou soustavu působíte. Díky takto nabytým zkušenostem byste nyní měli být o krok blíže k úspěšnému výcviku vašeho psa, protože váš výcvik by měl nyní probíhat rychleji a kvalitněji.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?