Neštěkejte na psa! Aneb jak se s ním dorozumět

25. září 2015

Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Umíte anglicky, německy nebo rusky? A umíte psí jazyk? Aneb všimli jste si, že i psi mají celou škálu zvukových i tělesných projevů, jejichž použití má přesná pravidla?

Psí jazyk: Vrr a haf!

Každý zvířecí druh komunikuje svým vlastním jazykem. Jazykem, jakým hovoří vlci, hovoří i psi, jen trochu nenápadněji. Znalost těchto gest se vám může hodit ve vypjatých situacích. Pokud se svým psem budete hovořit jeho jazykem, bude se cítit ve vaší společnosti bezpečněji, bude uvolněnější a bude ochotněji spolupracovat. Zprvu nejspíš nebude chápat, jak to, že na něj takto hovoříte, ale rychle si zvykne a uvidíte, že vám bude odpovídat!

 

Konejšivá gesta a psi

Existuje celá škála gest, kterými se psi dorozumívají, a jejich nepochopení vede často k chybám ve výcviku. Stačí se jen pozorně dívat. Podstatným komponentem jsou oči. Psovi se do očí nikdy nedívejte zpříma a bez mrknutí, pokud jej nechcete pokárat nebo vyprovokovat k útoku. Chcete – li s ním navázat přátelský kontakt, klekněte si k němu a s vyhýbavým pohledem a mrkáním jej nechte, ať si vás očichá. Také pokud jste měli třeba konflikt a pejsek se bojí, dřepněte si k němu. Snížením své výšky naznačujete psovi, že mu nechcete ublížit.  Chcete-li podpořit psa ve hře nebo jej nabudit hrou k výcviku, položte před něj na zem ruce a cukavými pohyby s nimi začněte trhat od sebe. Předklonem na přední tlapky a jejich „rozjížděním“ s vystrčeným zadečkem si mezi sebou psi dávají signál ke hře. Častým prvkem řeči je také nos – dotknete-li se svými nosy, vyjadřujete si absolutní důvěru (obzvláště, máte-li přitom zavřené oči). A kýchavým odfukováním naznačujete, že je vše v maximálním pořádku. Naopak pokud se k psovi postavíte bokem, vyjadřujete mu v jeho řeči svou dominanci.

 

Je to mezi psem a psem

Spoustu gest asi opakovat nebudete, ale neuškodí si jich všimnout. Například chce-li pes situaci nějak uklidnit a naznačit, že cítí úzkost, olízne se jazykem. Můžete si toho všimnout, když třeba stojíte nad psem a je mu to nepříjemné. Důležitým prvkem komunikace je také ocas – jeho vrtění naznačuje dobrou náladu, přátelství. Je-li však doprovázeno celkovou ztuhlostí, vyjadřuje doslova větu „mám strach, chtěl bych jej překonat a zkouším to takto.“ To, že pes vrtí ocasem a nekousne vás, je častým omylem u bojových a obranných plemen. Ti, kteří s oblibou koušou, vrtí ocasem z představy, že vás v příští vteřině kousnou a těší se na to.

 

A nemyslete si - i psi se umějí usmívat!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?