Nevýhody čipování psů

9. února 2015

V současné době vstupují do platnosti nové cestovní pasy pro psy. Spolu s touto skutečností možná řada z vás zvažuje jejich pořízení. Pokud jste si již přečetli některé důležité informace týkající se vydání pasu a následného cestování do zahraničí (tyto informace se lze dočíst např. v článku Nové cestovní pasy pro psy), určitě už víte, že vydání tohoto dokumentu je podmíněno nezaměnitelným identifikačním označením psů. Pravděpodobně nejlepší variantou pro psy je označení psa pomocí mikročipu.

Toto zařízení má řadu výhod v porovnání s druhou nejčastější formou identifikačního označení – tetování. Protože o „nesporných výhodách čipování bez jediné vady“ se dočtete v mnoha článcích napříč celým internetem, rozhodl jsem se zaměřit se spíše na opravdové nevýhody a rizika, které s sebou toto čipování nese.

 

Největší nevýhoda – uvolněný čip

Jak již možná víte, mikročip se vpravuje do těla psa pomocí speciální jehly a na jasně dané místo. V případě, že tuto aplikaci čipu provede zkušený veterinární lékař, nemělo by být pro psa vpravení implantátu do těla nijak bolestivé (ani náš pes se při implantaci netvářil, že by právě zažíval nějaká muka). Že se čip nachází na tomto místě, vědí všichni pracovníci různých služeb, sdružení a spolků, kteří vlastní čtečku pro získání identifikačního čísla psa. Pokud se ovšem stane, že se čip nějakým záhadným způsobem odpoutá ze svého původního místa a dá se do pohybu napříč celým tělem, nelze prakticky vypátrat, kde se právě nachází, a tudíž pozbývá jako identifikační označení smyslu. Nicméně se nemusíte bát – při jeho velikosti není takováto cesta tělem pro psa nijak nebezpečná ani v případě, že by se dostal do některého z orgánů.

 

Další nevýhody mikročipů

Jak již samo vyplývá z předchozího odstavce, další nevýhodou je nutnost vlastnit speciální čtečku čipu, bez které není možné identifikační číslo získat (princip je podobný skenování zboží v obchodech, kdy se po naskenování čárového kódu zobrazí cena zboží, jen zde se zobrazí registrační číslo zvířete). To je jednoznačně nesporná nevýhoda oproti tetování psa, které přečte každý. Další nevýhodou je nutná registrace v některém z registrů zvířat. Další nevýhody uvádí ve svém posudku zpracovaném pro Komoru veterinárních lékařů České republiky odborný veterinární doktor Prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc. Ten ve své zprávě správně upozorňuje na fakt, že stoprocentně bez rizika není žádný zákrok, tedy ani tento. Pokud se ovšem dodrží podmínky stanovené pro implantaci mikročipu, nepředstavuje tento zákrok výraznou hrozbu poškození zdraví. Podle vypracované zprávy může dojít k celkové reakci organismu u psů a koček, která se projeví u alergických pacientů s tzv. hypersenzivitou I. typu). Tato alergie se projevuje tím, že v místě vpichu dojde ke zduření, které u psů během krátké doby zmizí. Pravděpodobnost této reakce je odhadnuta na 1 : 10 000. Navíc této reakci lze zabránit tím, že se pro aplikaci čipu použije jiné místo, než je u pacienta běžné pro očkování. Další případnou komplikací může být pohyb čipu v podkoží psa, který může být důsledkem nevhodně zvoleného čipu, přesněji řečeno takovým čipem, který není opatřen stabilizační pojistkou.

 

Jak sami vidíte, nevýhody označení psa mikročipem nejsou nikterak velké a podle mého názoru výhody stále zásadně převažují nad nevýhodami.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?