Nové cestovní pasy pro psy

23. února 2015

Od konce loňského roku, přesně od 29. prosince 2014 vstoupila v platnost nová vyhláška EU, která předepisuje novou podobu cestovních pasů nejen pro psy, ale také pro kočky a další malá zvířata.

Podmínky vydání cestovních pasů pro psy

Nové cestovní pasy mohou vydat pouze autorizovaní veterinární lékaři (jejichž seznam je dostupný na internetových stránkách Státní veterinární správy ČR). Vystavení takového pasu je již delší dobu podmíněno jasně průkazným označením zvířete. Za takové označení je považován mikročip implantovaný zvířeti. Přechodně lze za takovou identifikaci považovat také tetování. U něj ovšem pamatujte, že ne každý celník může shledat tetování jako čitelné. Výjimkou nejsou ani případy, kdy celník jednoduše odmítl zkontrolovat tetování psu většího plemene, takže čip je takříkajíc sázka na jistotu.

 

Novinky v cestovních pasech pro psy

Mezi hlavní změny spojené s novou podobou cestovních pasů pro psy patří např. snížení počtu řádků pro uvedení majitelů zvířete ze tří na dva. Majitel je navíc nově povinen údaje, které vepíše do pasu veterinář, podepsat.

Zásadní změnou je fakt, že první strana pasu, kde jsou uvedeny údaje o zvířeti – včetně vyplnění čísla mikročipu nebo tetování – je přelepena samolepící folií. Tím bude zamezeno případnému následnému přepsání či přelepení identifikačního čísla zvířete. Důvodem pro tento krok je především předpoklad, že by se tak mělo zamezit podvodnému jednání.

V pasu naopak přibyly kolonky určené pro vyplnění kontaktních údajů veterinárního lékaře, který pas vydal.

Všechny tyto změny se sice podepíšou na ceně pasu, která je oproti předchozím typům pasů vyšší. Cena je vyšší o řády desetikorun, nicméně majitelům psů i psům samotným by měl nový pas poskytnout větší komfort. Navíc to, že jsou nyní vydávány nové cestovní pasy, ještě neznamená, že v případě cesty do zahraničí musíte tento pas automaticky mít. Již před jejich vydáním byly v oběhu pasy, které svou podstatou odpovídaly současným předpisům. Je proto vhodné se přeptat vašeho veterinárního lékaře, zda je či není nutné stávající dokument vyměnit.

 

Další podmínky pro cestování se psem

Kromě již zmíněného cestovního pasu a identifikace (mikročipem, případně tetováním) je nutné mít v pasu vyplněné platné očkování proti vzteklině. Tyto tři podmínky je nutné splnit pro povolení vstupu do většiny zemí EU i mimo ni (např. Švýcarska, Vatikánu či Norska). Nicméně některé země si navíc vynutily i další podmínky omezující vstup zvířat do země.

Pokud se chystáte se svým psem cestovat např. do Finska, je nutné ošetření proti klíšťatům a echinokokóze. Do dalších oblíbených destinací, jakou jsou třeba Itálie či Francie, se nesmějí vozit štěňata mladší 3 měsíců. A Velká Británie či Irsko vyžadují před vstupem zvířat do země vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině, které by nemělo být starší 6 měsíců. Zároveň vyžadují záznam o odčervení psa jeden až dva dny před příjezdem do země.

 

Jak vidíte, cestování se psem se vydáním nových typů pasů nikterak nekomplikuje. Daleko důležitější je prověřit si, zda splňujete všechny ostatní podmínky upravující vstup psa do země, do které se právě chystáte vycestovat.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?