O nebeské modři

16. května 2013

Dobrý den, vážení kočkomilové, mé jméno je doktorka Syčivá, tak už to u nás totiž chodí, že páníci ignorují naše vznešená PP jména a říkají nám podle našich vlastností. Kromě toho, že jsem tedy syčivá, jsem také modrá britská kočka. MODRÁ prosím, o šedivé nechci nic slyšet, jinak na vás obzvlášť dotčeně zasyčím.

 

 

Jsem distingovaná britská lady a tak nečekejte, že vám skočím na klín nebo se vám budu s vrněním cpát pod ruku, ovšem obdivné lichotky si ráda vyslechnu v jakémkoli množství. Tak se vám stalo, že k nám zase jednou zavítala návštěva. Panina je usadila na terase a obdařila kafem. Zatímco tak usrkávali, usoudila jsem, že přišel čas se zjevit a nechat se obdivovat. Tiše jsem proplula obývákem, protáhla jsem se pootevřenými dveřmi na terasu a ledabyle vyskočila na zábradlí.

 

Tááák?! "Ježiš, vy máte nádhernou kočičku!" jevila se okamžitě paní. Dobře no, a něco originálnějšího by tam nebylo? "A jakou má zajímavou barvu, takovou zvláštní ŠEDIVOU!" Tak! A bylo to! Vrhla jsem na paninu dotčený pohled a čekala, jestli uvede tu nehoráznost na pravou míru. "Tomu se říká modrá," pravila panina blazeovaně, jako by ani neslyšela tu nehoráznost, ale aspoň, že tak. "Je to naše modrá britka, i když vypadá jako ŠEDIVÁ."

 

To už bylo na mě vážně trochu moc, pohrdavě jsem odvrátila svou buclatou tvářičku, poškubala jsem MODRÝM kožíškem na znamení, že tato společnost není mé přítomnosti hodna, a v mžiku jsem zmizela do zahrady. Takže vězte vážení, ať si kdo chce, co chce, říká, modrá barva u britek není jen nějakou básnickou licencí. Šedivý je holub, pondělní ráno, ale v žádném případě ne britka. Za naši barvu je zodpovědný stejný optický efekt jako u modrého nebe. Modrou barvu nebe způsobuje rozptyl slunečního záření mezi drobnými shluky molekul vody a prachových částeček.

 

Za modrou barvu našich kočiček je zodpovědný rozptyl světla mezi drobnými shluky pigmentových zrnek. Takže jsme tak trochu nebeské kočky, nemyslíte? Jak jste si jistě všimli, ne každá kočka má tu čest být modrá, takže čím to? My modré kočky sice vlastníme stejné černé barvivo eumelanin, jako kočky černé, navíc jsme ale ještě od rodičů podědily gen pro zředění barvy, od každého pěkně jeden, takže celkem dva.

 

Jeden by totiž nestačil, jelikož tento gen je tzv. recesivní, což znamená, že k sobě potřebuje ještě bráchu. Sám by totiž dominantní gen pro nezředění barvy nepřepral a byly bychom prostě černé. Zředění barvy znamená, že pigmentová zrnka v našem kožíšku se nepravidelně shlukují kolem středu chlupu a právě to má za následek efekt nebeské modři. No dobrá, jsem ještě ochotná přistoupit na modrošedou, ale na šedivou tedy v žádném případě ne. Někdo říká, že modrá je prostě zředěná černá. Technicky vzato ano, ale nemám tohle vysvětlení ráda.

 

Zní to totiž, jako bychom byly nějaké naředěné nebo neúplné nebo dokonce poloviční černé kočky. A to my tedy opravdu nejsssssssssme! Nerada to říkám, ale modrou barvou se zdaleka nepyšní jen britky. Modrá barva je výsadou ruských modrých, kartouzských koček a koratů. Není problém potkat modrou peršanku, evropku, mainku a mnoho dalších plemen v této nádherné varietě. A když budete mít obzvlášť štěstí, možná potkáte i modrou "obyčejnou" venkovskou kočičku.

 

Koneckonců, panina taky jednu domů přitáhla, jako bych jí nestačila já. Ale tuhle jsem alespoň odnaučila mňoukat "Mňau", ale pěkně po britsku "Meow". Ať nedělá ostudu, když je taky modrá.

 

S veškerou mňaúctou, ehm, chtěla jsem říct Yours sincerely
Dr. Syčivá BRI

 

 

 

Přidáno: 80 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?