O posledních věcech koně

2. listopadu 2016

Ať chceme či nechceme, nakonec přijde ta smutná chvíle, kdy se musíme navždy rozloučit s naším koňským kamarádem, se kterým jsme prožili mnoho let. Jeho koňský život se nachýlil ke konci a přes veškerou emotivnost této situace je na nás, abychom mu odchod ze světa co nejvíce ulehčili. A ovšem taky splnili povinnosti, které nám v této věci ukládají všudypřítomné zákony.

Většina koní končí na jatkách

Život koně končí v podstatě dvěma způsoby. Úhynem, nebo, a nemá si cenu nic namlouvat, zpravidla na jatkách. Když se ovšem dají jatka do souvislosti s koňmi, nevyvolává to zrovna nejpozitivnější asociace.

Je pravda, že na jatkách se mnoho koní ocitá předčasně, a jistě je pro nemálo lidí představa, že by měli dát svého koně, až přijde jeho čas, na jatka, vskutku děsivá.

Nicméně i v takovéto situaci nezbývá, než racionálně uvažovat a tak se jatka dost často jeví jako nejschůdnější řešení. Přes veškeré negativní konotace spojené s jatkami se i porážení hospodářských zvířat, do jejichž kategorie je kůň zařazen, řídí příslušnými právními předpisy, v tomto případě především zákonem na ochranu zvířat pro týrání 246/1992.

Předpisy podrobně upravují, jak má být kůň poražen, aby při porážce nedocházelo k jeho týrání. Důležitým faktorem je při tom minimalizace stresu zvířete, což je samozřejmě především otázka lidského přístupu k poráženým zvířatům.

Nezbývá-li už, než odvézt koně na jatka, pak je lepší, i pro klid duše, vybrat menší jatka, která jsou blízko, a kde se můžeme snadněji domluvit, že koně třeba dovezete tehdy, když je na jatkách klid.

Na jatkách budete muset potvrdit, že kůň neužíval léčiva, která jsou v rozporu se zdravotními předpisy, např. antibiotika. Pokud kůň antibiotika nebo jiné léky užíval, je po porážce převezen do kafilérie na náklady majitele. Rovněž předáte i jeho průkaz.

 

Řešením může být i "injekce"

Ne vždy se ovšem dá kůň na jatka dopravit. Například, kdy to pro nemoc, zranění nebo vyčerpání nedovoluje jeho stav. V takovém případě se provede nucená porážka nebo utracení na místě. To je možné ovšem provést jen se souhlasem veterináře a za jeho dohledu.

Tím se dostáváme k tzv. „injekci“. Pokud nechcete, aby váš kůň skončil na jatkách, je možné ho utratit doma. Ale opět platí, že o utracení může rozhodnout jen veterinář v souladu s již zmíněným zákonem na ochranu zvířat proti týrání, a vlastní utracení pak provést vhodným způsobem. Tím je zpravidla injekce, při níž se aplikuje přípravek s názvem T-61.

Kůň už se v klidu a pokoji odebral na věčně zelené pastviny, ale tím to pro vás ještě nekončí. Vaší povinností je zabezpečit odvoz koně do kafilérie (tam předáte i jeho průkaz). Poplatek za to se pohybuje kolem 8 Kč za kilogram, plus DPH, takže se jedná o částku v řádu tisíců korun. Totéž je nutné zajistit i v případě úhynu koně.

 

Existuje možnost koně důstojně pohřbít?

Pro koně platí, na rozdíl od ostatních velkých hospodářských zvířat, určitá výjimka, která vám umožňuje koně pohřbít. Ovšem jen na vlastním pozemku a s povolením příslušné instituce, tedy krajské veterinární správy, a to způsobem, jakým to nařizuje příslušný zákon 166/1999.

Ve chvíli, když máte už to nesmutnější za sebou, ať už jste se rozhodli jakkoliv, vám zbývá už jen jedno jediné. Zaslat na Ústřední evidenci koní „Hlášení změny“. Podle zákona jste tak povinni učinit do pěti dní.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?