O výcviku psů - rozhovor s kynoložkou Petrou Máchovou

13. ledna 2011

Ve čtvrtek 13. ledna jsme se sešli s kynoložkou Petrou Máchovou, abychom se zeptali na její zkušenosti a názory na život se psy. Petra byla velmi ochotná a zodpověděla nám několik našich všetečných otázek.

Jak jste se vůbec ke kynologii a výcviku psů dostala?

Svého prvního psa jsem si vyprosila od rodičů ve 14 letech, byl to Německý ovčák bez PP. Vážil 50 kg a bylo nutné zvládnout jeho povahu. Sama jsem se přihlásila tehdy ještě do Svazarmu. Pro dysplazii kyčelního kloubu jsem s ním však výcvik musela omezit a tak jsem si již sama přinesla domů štěně Dobrmana, potomka z CHS Zkanape. To on mě naučil trpělivosti - o výcviku a výchově psa nejprve přemýšlet, až potom problém řešit víc hlavou, než silou.

 

Jak dlouho se kynologii věnujete?

Kynologii se věnuji již 23 let. Mám složeny zkoušky z výkonu podle národních i mezinárodních zkušebních řádů se psy různých plemen. Neměla jsem vždy vhodné podmínky pro držení psa, proto má praxe je především se psy jiných majitelů, a jako instruktor výcviku místní ZKO. Zkušenosti mám se psy různých plemen, povah a se psy z útulků.

Absolvovala jsem několik školení a seminářů, vlastním certifikát na výcvik a výchovů psů s celostátní   platností, své znalosti neustále rozšiřuji.

 

Máte nějaké oblíbené psí plemeno?

Díky svým zkušenostem nemám oblíbené plemeno. Záleží mi hodně na ochotě psa se mnou spolupracovat, pak je mi úplně jedno, jestli je to ušlechtilé plemeno, nebo voříšek z útulku.

 

Jaké úspěchy se psy máte?

Poslední úspěšný pes je právě voříšek, svobodomyslný, temperamentní pes, jezevčíkovitého typu (smích). Zachránila jsem ho před odvezením do útulku. Protože jsem v té době byla bez psa, už u nás zůstal. Dnes je mu 10 let. Mám s ním složeno 8 zkoušek z výkonu (stopy a poslušnost). Během své závodní kariéry neměl v JČ konkurenci. Většinu závodů vyhrál, získal víc jak 20 pohárů. Žije s námi, a v současnosti je „v důchodu“.

 

Máte nějaké další plány se svými psy?

Ano, na jaro mám zamluvené štěně Dobrmana, a věřím, že nějaké úspěchy ještě přijdou.

 

Co považujete za úspěch při výcviku psů?

Za úspěch považuji všechny úspěchy svých kamarádů psovodů, kteří pod mým vedením vycvičili svého psa. Jsem ráda, když jsou žáci lepší než jejich učitel.

 

Co si myslíte o výcviku psů obecně?

Ve 14 letech jsem měla velmi idealistické představy. Kdyby vše u psa šlo řešit domluvou, laskavostí nebo motivací, nebylo by tolik psů v útulcích. Velká většina je tam totiž právě proto, že někdo nezvládl výchovu a podcenil vznikající problém.

Osobně považuji celoživotní omezení psa pouze na vodítko za mnohem větší trest, než použití korekce k trvalému odstranění problému.

 

Chtěla byste našim čtenářům něco vzkázat? Strhla jste na Hafici.cz bouřlivou diskuzi, co si o tom myslíte?

Nejvíce mě trápí, že v současné době „psí módy“ je celá veřejnost zakoukána do Komisařů Rexů a tančících border kolií. Nikdo nevidí tu spoustu práce a dřiny, která předcházela. Existují nácviková videa plná dobrého slova a pozitivní motivace, nikdo však nevidí, že podobné video je natáčeno vždy se psem, který cviky zná. Spousta cvičitelů ukazuje účelově jen to dobré. Začátek některé převýchovy, to špatné na tom, by zveřejnit nešlo. K natočení videa je vybrán vždy vhodný pes. Kdo si myslí, že každého psa lze převychovat pouze dobrým slovem, tak ať si raději žádného již nekupuje. Řada z těchto lidí nikdy nic neslyšela o žádném reflexu, ani o tom, že jsou dva, proto nemohou pochopit, na jakém základě vlastně pes pracuje a jak se učí. Všem tazatelům se snažím poradit tak, jak by šlo problém odstranit trvale, nikoliv jej jen odsunout.

U používání dálkových obojků vždy upozorňuji na nutnost konzultace s cvičitelem psů. Nejsou to totiž cvičitelé, kteří nejvíce kupují dálkové obojky, ale široká veřejnost, která věří, že dálkový obojek je telefon pro psa. Tento obojek jsem odzkoušela sama na sobě, proto s ním nepracuji.

 

Petro, děkujeme moc za rozhovor. Doufám, že se ještě někdy setkáme.

Není zač. Přeji hodně úspěchů s psími miláčky a spokojené uživatele Hafici.cz.

 

Autorka: Kateřina Fialová (Kate) - Hafici.cz

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?