Obedience: od hraní k poslušnosti, aneb sport pro každého

20. března 2017

Slyšeli jste už někdy o obedience? Pokud ne, pak věřte, že se jedná o sport, který si se svým čtyřnohým kamarádem můžete vyzkoušet i vy. O tom, co to vlastně je, jak psa trénovat a na co se připravit, když chcete soutěžit, jsme si povídali s majitelkou a trenérkou Ivanou Šimůnkovou.

Můžete nám nějak přiblížit, co je to obedience?

V obedience předvádí pes a jeho psovod několik předem daných cviků. Patří mezi ně chůze u nohy bez vodítka, aportování, skok přes překážku, běhání psa na určité místo, dlouhodobé odložení psů ve skupině a mnoho dalších.

Je to týmová práce, kde se spoléhá jeden na druhého. Nejlépe jsou hodnoceny týmy, které předvedou všechny cviky s rychlostí, přesností a jistotou. Rozhodčí posuzuje nejen práci psa, ale i psovoda.

Při posuzování se bere ohled i na to, jakého plemene pes je. Obedience je tedy sportem pro každého.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Liší se režim pejsků během sezóny a mimo ni? Respektive, je obedience závislá na sezóně?

Já osobně mám sezónu od ledna do prosince. Kvalifikační závody na Mistrovství světa, kterých se účastním, se konají od listopadu do dubna. Samotné mistrovství se koná v červnu. Několikrát do roka se účastním seminářů u nás i v zahraničí. Na mimo sezónu není čas.

Obedience - Fotografie: Jana KrátkáJak vypadá váš běžný den při tréninku?

Se svými fenkami trénuji, až na výjimky, každý den. Doma mám 2 border kolie. Starší, šestiletá, se jmenuje Daisa. Mladší, Fej, které častěji říkáme Tajfun, jsou 3 roky.

Přípravu si dělám nejčastěji u snídaně. Co a jak budu trénovat, záleží na tom, kde bude trénink probíhat. Pokud mám k dispozici kvalitní a bezpečný povrch, trénuji rychlé cviky, obraty a brzdění.  V malém prostoru pracujeme třeba na přiřazení k noze.

Trénink přizpůsobuji tomu, zda je těsně před závodem, nebo po něm. Důležité je i to, zda mi někdo bude s tréninkem pomáhat. Potom si na papír vypíšu několik cviků pro každého psa, abych na něco nezapomněla, a připravím si pomůcky (aporty, kužely, dřívka, čtverec, markery, překážky, targety, tyčky, misky…).

Pro každý cvik používám jiné hračky. Potřebuji hračky, které se dobře hází, jsou dobře vidět i ty, které nejsou nápadné. Používám hračky měkké, dlouhé, oblíbené a méně oblíbené. Stejně tak je to s odměnami jídlem.

Po přípravě tedy přijde samotný trénink…

Ano. Před každým tréninkem psa zahřeji procházkou. Udělám rozcvičku, která je pro psa dobrá jak fyzicky, tak psychicky. Každý trénink má svou logiku. Já je sestavuji tak, aby pes vše perfektně zvládl a odcházel s pocitem, že je nejlepší obedience pes na světě. Nakonec se ještě projdeme, aby se pes vydýchal a uvolnil.

Kde všude trénujete?

Trénuji naprosto kdekoliv – v kynologických halách, doma na chodbě, na zahradě, v parku, na cvičáku, před obchodním centrem na parkovišti. Každé místo je pro mě svým způsobem ideální. Času nemám nazbyt, takže využívám každou možnost.

Výhodou je, že nepotřebujete žádné objemné, těžké a drahé pomůcky. Na základní trénink stačí pamlsky a hračka, když k tomu přidáte ještě další pomůcky, máte náčiní na plnohodnotný trénink.

Obedience - Fotografie: Jana Krátká

Fotografie: Jana Krátká

Kdy je podle vás dobré s tréninkem začít?

Myslím, že nejlepší je začít hned, jak přivezete štěněte domů. Nejdříve musíte budovat vztah mezi vámi a psem, nastavit pravidla, vzájemně se poznat, naučit se respektovat a vzájemně si důvěřovat.

V každém případě byste měli najít společnou zábavu. Čím více společných her budete hrát, tím lépe. Může to být přetahování o hračku, schovávání a hledání hračky. Pokud pes preferuje jídlo, obdobné hry můžete hrát i s pamlsky. Zdravější variantou může být například kloubní výživa ve formě gumových kostiček.

Nastavení pravidel pomůže žít pohodlný a bezpečný život vám, psovi i okolí. Kromě toho psa učíte systému - pokud se budeš chovat podle pravidel, získáš odměnu, když ne, odměnu nedostaneš. Pes je prospěchář – vždy si zvolí variantu, kde něco získá.

Potřebují pejsci pro obedience nějaké speciální vlohy?

Žádné speciální vlohy nejsou třeba. Malí, velcí, starší, mladí, s pohybovým omezením, to nehraje roli. Obedience je v podstatě náročnější poslušnost běžného života. S některým pejskem to půjde snáz, u některého budete muset nad tréninkem více přemýšlet.

Vy osobně máte představu o ideálním psovi pro obedience?

Podle mě je to povahově vyrovnaný pes, který se nebojí lidí, psů, zvuků či kluzkých povrchů. Pes by měl být rychlý a zároveň soustředěný, aby z rychlosti nevznikala nepřesnost v provedení cviků. Musí chtít spolupracovat s člověkem a musí ho to bavit. Některé z těchto vlastností rozpoznáte už u štěňat. Nicméně žádný dokonalý pes neexistuje. Každý pes má nějaké silné a slabé stránky. Pak už je jen na majiteli, které vlastnosti podpoří a které potlačí.

Obedience, psí sporty - Fotografie: Jana Krátká

Fotografie: Jana Krátká

Jaká plemena se účastní soutěží?

Nejčastěji jsou to border kólie. Nicméně si myslím, že jim brzy začnou šlapat na paty další plemena. Na posledním Mistrovství světa Obedience v Rusku byli k vidění belgický ovčák malinois a groenendael, kelpie, beauceron, malý německý špic, dobrman, erdelteriér, stafordšírský bulteriér i zástupci retrívřích plemen.

Jsou zde nějaké požadavky na výživu? Liší se například rasou?

Psi, kteří dělají, obedience žádné speciální požadavky na výživu nemají. Obecně je důležité krmit psa kvalitní stravou, ne moc, ne málo a případně přidávat doplňky podle potřeb konkrétního psa a plemene.

Já oběma fenkám dávám přípravek pro podporu funkcí pohybového aparátu Geloren. U té mladší preventivně, ta starší má problémy s nohama, takže v jejím případě je to nezbytné. Při náročných trénincích, seminářích a závodech dbám na dostatečné napájení psa, na přísun energii a vhodných látek pro regeneraci psa.

Obedience je přeci jen sport, s jakými zraněními se nejčastěji potýkáte? Je možné jim předejít?

Obedience není pro psa moc fyzicky náročné. Většinou se objevují jen drobné úrazy nohou, způsobené prudkým bržděním psa v plné rychlosti. Občas se stává, že si pes vyrazí zub při zvedání aportu.

Přijít může i psychické vyhoření. To nastane, pokud budete v tréninku používat nátlak, fyzické tresty, stereotypní trénink nebo špatnou motivaci.

Důležité je vybírat vhodné pomůcky pro konkrétního psa. Pokud je pes moc zběsilý, je na majiteli, aby pracoval s energií psa tak, aby si pes neublížil.

Jak dlouhá bývá obvykle soutěžní kariéra pejska?

Soutěžit můžete začít ve chvíli, kdy je tým dostatečně připraven. Někdy je to dříve, někdy později. Osobně si myslím, že lidé zbytečně na své psy pospíchají. Nejde o to nastoupit s co nejmladším psem na co nejvyšší závod, ale spíše o kvalitu a pravidelné podávání stabilních výkonů.

Pes může soutěžit, dokud mu to jeho fyzické a psychické schopnosti dovolí. To záleží hodně na tom, kolika let se plemeno v průměru dožívá. Důležité je zdraví psa a také to, jak dobře o psa pečujete. Zda má kvalitní stravu a šetrné zacházení.

Kromě tréninku je důležité dopřát psovi další aktivity prospěšné pro jeho psychickou i fyzickou zdatnost. My děláme rekreačně ještě pasení ovcí, pachové práce (Nosework), chodíme na procházky, cvičíme na míčích a chodíme plavat. Také jim pravidelně dopřávám ošetření fyzioterapeuta.

---

Historie obedience

Obedience se zrodila v Anglii jako doprovodný program prestižní psí výstavy Cruft“s. Odsud se dostala do Skandinávie a do dalších zemí.

U nás se obedience narodila během roku 2006, kdy skupina nadšených lidí začala shromažďovat informace a společně trénovat. Jejich nadšení a odhodlání vedlo ke vzniku Klubu Obedience CZ v roce 2007. Mezi první obedience nadšence patří: Kristýna Másilková, Ivana Kocifajová, Martina Svobodová, Jiří Bíbrlík, Lukáš Jánský a Pavla Dušková.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?