Obezita: tichý zabiják

25. února 2019

Obezita není výsadou jenom lidí, ale dokáže potrápit také naše zvířecí mazlíčky. Zatímco člověk své stravovací návyky může ovlivnit a změnit, zvíře je plně závislé na péči svého majitele. Nebezpečí u psů spočívá hlavně v tom, že kromě ukládání tuku se u obézních pejsků setkáváme s mnohými dopady obezity, jako jsou ortopedické nebo dentální problémy.

Proč je nadváha nebezpečná?

Obezita je patologický stav charakteristický nadbytečným ukládáním tuku. Za nadměrné ukládání je zodpovědných mnoho faktorů od překrmování, přes plemenné predispozice, až po endokrinní poruchy jako Cushingův syndrom nebo hypotyreóza. Odborná literatura uvádí, že obezitou trpí až 25 % psů po pátém roce života, což je alarmující číslo.

Při nadměrném množství tukové tkáně v organismu zvířete dochází k takzvanému metabolickému rozvratu a inzulinové rezistenci. Rány se hojí pomaleji, imunitní systém je oslaben, může docházet k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění nebo diabetu. Všechny jmenované zdravotní potíže komplexně zkracují život vašeho mazlíčka, nebo výrazně snižují jeho kvalitu. Větší riziko pro psy s nadváhou je i případná anestezie, takže každý veterinární zákrok je pro vašeho psa životu nebezpečná procedura.

Trpí můj pes obezitou?

Nejrychlejší cesta, jak posoudit výživový stav u svého mazlíčka je prostě se na něj pořádně podívat a osahat ho. Z boku by neměl mít propadlý hřbet, visící pupík a měl by se umět dobře pohybovat. Při kontrole seshora je patrný zúžený pas a měli bychom umět nahmatat žebra. K zjištění obezity se rovněž může využívat sonografické vyšetření nebo speciální hodnocení s názvem Body Condition Score, kde se pes hodnotí pomocí pěti nebo devítibodové stupnice.

 

Řešení pro tlouštíky

Obezitu lze řešit dvěma hlavními způsoby a to buď:

1. snížením příjmu energie = dietou

2. zvýšením fyzické aktivity = pozvolným začleňováním pohybu

Se snížením příjmu energie a nasazením speciální diety ochotně pomůže veterinární lékař, který rovněž zkontroluje zdravotný stav psa a potvrdí nebo vyloučí doprovodné dopady obezity.

V případě ortopedických problémů je vhodné nasadit kloubní výživu, která v první fázi hubnutí rovněž ochrání vašeho miláčka před nežádoucími dopady pohybových aktivit. Obézní pes musí totiž při prosté procházce vynaložit mnohem větší energii, aby své tělo dostal do pohybu, než jeho zdraví kámoši. Správná kloubní výživa působí jako ,,mazání" na klouby a tlumí nadměrné nárazy, způsobené pohybem u obézních psů.

Vhodným sportem pro psy trpící nadváhou je zejména plavání nebo pomalá, ale pravidelná chůze v rovnoměrném tempu po dobu 20–30 minut. Doporučuje se i psí fitness trénink, kde odborník pomůže a navrhne nejlepší cvičení pro zpevnění svalstva a pozvolné odbourávání tuku.

Co se smí a co ne?

Pamlsky a jídlo od stolu by mělo v období hubnutí být tabu, ovšem tady se potýkáme s problémem, jak tedy pejska správně motivovat, aby byl ochotný s námi spolupracovat při různých aktivitách?

Rodina musí nastolit přísný režim, a to nejenom co se aktivit týče. Rovněž důležité je odřeknutí všech mňamek a lidského jídla, na které byl váš milovaný chlupatý člen tak zvyklý. V první fázi je to možná těžké, ale co tak nahradit nezdravé jídlo zdravými a navíc funkčními pamlsky?

Právě takovými jsou pamlsky Kelparen, který kromě toho, že jsou vhodné pro všechny věkové kategorie psů, obsahují rovněž kyselinu hyaluronovou a mořskou řasu Kelpu, která aktivně napomáhá ke zlepšení stavu chrupu. Psy s nadváhou často trpí dentálními problémy z důvodu nevhodně podávané stravy, nebo lidského jídla. Funkční pamlsky jim můžou ulevit a zároveň neobsahují vysoké procento tuku, díky čemuž neznehodnocují nastavenou dietu.

 

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?