Obojek nebo popruhy?

30. ledna 2009

Dovedu si představit rozhovor mezi nekompromisními zastánci obojků na jedné straně a popruhů na straně druhé. Každý z nich vede tu svou, až nastane chvíle, kdy bude třeba oběma nasadit stahovák" nebo dokonce „ostnáč" a odtrhnout je od sebe násilím.

Jako se liší psí rasy a psí povahy, tak se liší přístup páníčků k výše jmenovaným pomůckám. Pro naši sladkou pudlinku toy by opravdu nemělo smysl pořizovat jiný obojek než ozdobný. V postroji se necítí dobře. Chodí za mnou i bez vodítka - no jako pejsek a reaguje výborně na základní povely. Žádné poranění krční páteře způsobené prudkým trhnutím jí tedy nehrozí.

 

Obojek je dobrý pro psy, kteří nejsou úplně křehké konstrukce, a občas je dobré jim připomenout, že páníček se poslouchá. A nebo naopak pro úplně všechny pejsky, kteří nemají žádné potíže s kázní, a obojkem se jen pyšní a mají ho na nošení známky. A teď k jednotlivým druhům obojků: už jsem zmínila ozdobný. Vybírat můžeme z nepřeberného množství a záleží jen na tom, co si náš pes nechá na sebe navěšet.

Potom stahovací - je vhodný na krátkodobé použití při cvičení základní poslušnosti nebo nacvičování chůze u nohy. Stahovací obojek doporučuji pro psy od středních plemen výše a pro páníčky mám radu. Používejte tuhle výchovnou pomůcku s rozvahou a minimálně, protože když si pes na stahovák zvykne, neplní už svůj původní účel a jde spíš o týrání než o výcvik.

 

Dálkově ovládaný elektronický výcvikový obojek je výborný pro zdokonalení základní poslušnosti (přivolání, chůze u nohy bez vodítka...), odnaučení bezdůvodnému štěkání, odnaučení útěkům. S tímhle obojkem by měli zacházet jen zkušení chovatelé, ti nezkušení by měli nejdřív načerpat informace od odborníků. V žádném případě není elektronický obojek myšlen jako pomsta zlobivému psovi!

Postroj je vhodný pro malé psy na „denní nošení" a také pro střední a velké psy na různé pracovní aktivity (není ale řečeno, že ani střední a velcí psi ho nemůžou nosit denně). Mezi postroji už můžeme najít také „báječné kšíry ozdobené růžičkami, háčkovanou krajkou a korálky" (cituji ze stránek Království zvířat a není k tomu co dodat). Běžný postroj se používá pro stopování nebo průzkum terénu (takzvaný revír), aby pes nebyl rozptylován případným trhnutím stopovacího vodítka připnutého na obojek. Pro tyto účely můžeme zvolit libovolný dobře padnoucí postroj.

 

Naproti tomu pro weight pulling je třeba velmi pečlivě vybrat druh, který neškrtí v oblasti krku a je posazený hlavně na hruď a bedra, táhne se přes záda a je možné k němu připnout tažné popruhy. Určitě použijte „ten pravý pullingový", nespleťte ho s postrojem určeným na závody psích spřežení, který má zase svá specifika. Je také posazený na bedra, i když o něco výš a na rozdíl od weight pullingového není veden přes záda - ta jsou volná. Vpředu se spojuje a táhne se přes hrudní kost. I k tomuhle postroji musí být samozřejmě možnost připnout popruhy. Jak jsem si všimla v nabídkách mnoha obchodů, pracovní postroje je možno objednávat i přímo na míru pro vašeho dobře rostlého pejska.


Tak dobře vybírejte!

 

Autorka: Helena Cuhrová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?