Obojky pro kočky

14. dubna 2009

Názory chovatelů koček na nošení obojků jejich miláčky se velmi různí. Pokud sledujete diskuze a přečtete si názory chovatelů, získáte dojem, že se jedná z části o estetickou záležitost a snad i otázku módy, z části je tu otázka větší bezpečnosti. Ti chovatelé, kteří upřednostňují používání obojků, apelují na větší bezpečnost koček, hlavně při nošení reflexních obojků, dále na možnost udání adresy chovatele na obojku a tím zamezení ztráty kočky a v neposlední řadě také na „parádu", kterou slušivý obojek udělá. Ti, kteří jsou odpůrci obojků, poukazují na trápení zvířat, na rozdíl mezi povahou a způsobem života kočky a psa, na nesmyslnost tohoto vůbec. Ovšem v jednom se shodují a i já se k jejich názoru přikláním - používání obojku s rolničkou.

Pokud pominu všechno pro a proti používání obojků u koček, domnívám se, že pořídit kočce obojek s rolničkou je od chovatele dokonalý nerozum a také necitelnost vůči svému čtyřnohému kamarádovi. Nějak si nedokáži představit, že kočka při každém kroku a pohybu „zvoní" a při jejím citlivém sluchu je to pěkný nápor na nervy. To by snad vydržel jen starý a hluchý kocour, který je již naprosto apatický k celému světu. Pokud bych to udělala našim čtyřem kočkám, asi bych musela zbytku rodiny pořídit sluchátka a zcela určitě bych tím ztratila svoje čtyřnohé kamarády. A že se kočky dokáží urazit, to ví každý chovatel. Ale to je jen můj názor a výrobci, kteří přišli na trh s tímto „nápadem" mají asi jinou zkušenost nebo je také možné, že kočka nikdy nebyla součástí jejich domácnosti. Brát rolničky jako rušičku při lovu myší nebo ptáků? Tím potlačujeme základní pudy kočky jako lovce, protože zde přestane platit - plížit se nebo jít tiše jako kočka.

 

V dnešní době, kdy kupujeme oblečení a jiné doplňky pro psy, chceme i kočkám dopřát nějakou tu parádu. A ta paráda představuje obojky v různých barvách a z různých materiálů. Než ale obojek pořídíme, měli bychom si uvědomit denní režim naší kočky. Pokud máme jen pokojovou kočku, která se dívá ven jen přes sklo, popřípadě ji máme naučenou chodit ven v postroji, neskýtá nošení obojku takové nebezpečí jako u koček s volným pohybem venku. Ale i u pokojových koček bych raději zvolila obojek s bezpečnostním zapínáním, který se při zachycení rozepne, nebo obojek s gumičkou, ze kterého se může kočka vyvléknout. Na obojek učíme kočku již od kotěte, naučí se i starší kočka. Pokud obojek nebude chtít, bude se snažit za každou cenu obojku zbavit. Tady bych asi „nelámala nic přes koleno" a obojek bych oželela. Vždyť kočka je krásná i bez obojku.

 

Zcela jistě bych se však pozastavila u nošení obojků u koček s volným pohybem venku. Kočky milují volnost, neustále něco zkoumají, šplhají po stromech a i ti největší lenoši se denně protáhnou nějakou skulinou. A tu hrozí nebezpečí, v případě, že nepoužíváme obojky s bezpečnostním zapínáním, že se obojek zahákne a kočka zůstane někde viset. Mnozí z vás se pousmějí, že to není možné a věřte, že já se usmívala do té doby, než náš kocour takto zůstal viset a přišel domů bez obojku, ale zato s velkými podlitinami. Tímto vlastně skončila má zkušenost s obojky. K tomu musím ještě dodat, že jsem nejdříve vyzkoušela obojek s bezpečnostním zapínáním, ale ten kocourovi vydržel jen půl dne a jelikož jeho revír je dost velký, tak bylo nemyslitelné chodit po sousedech a prohledávat jejich dvory.

 

Nedokáži posoudit, zda zamezí používání obojků s reflexními nášivkami sražení kočky autem ve večerních hodinách. Pokud bude majitel kočky klidný, že udělal pro bezpečí kočky vše, potom není námitek, je to jeho rozhodnutí a jeho zodpovědnost vůči zvířeti.

 

V případě, že chcete obojkem s vaší adresou zabránit ztrátě kočky, dle mého názoru je mnohem účinnější čipování koček, které provádí veterinární lékař a čip má kočka po celý život.

 

Tímto článkem nechci v žádném případě zavrhnout používání obojků pro kočky. Každý chovatel musí posoudit sám, zda je obojek pro jeho kočku, pro její způsob života vhodný, či nikoli. Na závěr ale musím zase ze zkušenosti s naším již zmiňovaným kocourem podotknout, že tak jako vy ho z dálky poznáte podle obojku, tak ho poznají i vaši okolní sousedé. Takže než „vypustíte" kocoura s obojkem do terénu, tak mu nejdříve vysvětlete, že soused si udělá výlov rybníčku sám a sousedka nepřichystala čerstvě upečené buchty pro něj, ale jen je dala na balkón vychladit.


Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?