Ochránkyně koček - Bohyně Bastet

10. října 2011

Za původní domovinu koček se považuje Egypt, kam se nejspíš dostala z Nubie asi 2500 let př.n.l. Svou oblibu si získaly lovem myší a dalších škůdců a staly se tak ochránkyněmi domova a polí. Kočka se ale postupně stala více než jen lovkyní. Postupně začala být uctívána nejen jako ochránkyně, ale také jako symbol plodnosti, mateřství, krásy a štěstí.

Domestikace kočky

Někdy před 9000 lety př. n. l. se na blízkém východě vplížila divoká kočka k lidem, u kterých v obilí lovila myši. Lidé se s ní tedy naučili žít. Koťata si ochočili a tak se stala kočka postupně domácím zvířetem, které mělo hlavně pracovní úlohu, to znamená, zbavit obydlí nepříjemných hlodavců.

 

Do Egypta se dostala trochu později, ale plnila zde právě tuto úlohu. Lidé se s ní postupně sžili natolik, že se stala nepostradatelnou součástí lidských obydlí. Nynější podobu, pružné a ladné tělo získala právě díky egyptským podmínkám.

 

Nebyla pak už jen lovkyní, ale také domácím mazlíčkem, který plnil i úlohu společnice. Všestrannost, kterou vynikala, ji posunula na samý vrchol. Lidé k ní vzhlíželi s úctou a uznáním. Její schopnosti byly připisovány ochraně bohyně Bastet, pod kterou kočka byla a proto s ní bylo i tak nakládáno. Jako každý jiný člen domácnosti dostávala pravidelnou odměnu. Ta byla tvořena z vybraných lahůdek a laskomin. Kočka prostě nesměla strádat.

 

Smrt kočky pak byla v rodině velmi smutnou událostí. Pokud někdo usmrtil nebo zranil kočku, následoval velmi krutý trest. Při pohřbívání se jí dostávalo všech poct, což dokazují nálezy velkého množství kočičích mumií.

 

Bohyně plodnosti a štěstí, ochránkyně koček

Bastet, coby bohyně koček, plnila i další úlohu. Byla symbolem štědrosti, východu slunce a měsíce, krásy a manželství. Byla vyobrazována nejprve s kočičím tělem a lví hlavou. Postupně měla ženské tělo a kočičí hlavu. Sošky bohyně a sošky koček nechyběly v žádné domácnosti. Ochraňovaly domácnost a zajišťovaly její blahobyt. Chránily dokonce i před nemocemi a neštěstím.

 

Ve městě Bubastis, dnešním Tell Bastra, byl kdysi postaven chrám z červené žuly, v jehož středu byla umístěna socha Bastet. Žily zde posvátné kočky, které byly pravidelně krmeny. Krmení těchto koček se stalo rituálem.

 

Kočka její cesta do světa

Egyptská kočka, také egyptská mau, má štíhlé tělo, velké uši a charakteristické tečkování. Její vyvážení ze země bylo přísně zakázáno, přesto se podařilo pašerákům vyvézt několik kusů hlavně do Řecka a Říma. Odtud pak putovala dál. O další rozvoj tohoto plemene se údajně zasloužila ruská princezna v polovině 20. století, kdy si pár egyptských mau přivezla z cest po Itálii. Po té se jí podařilo sehnat dalšího kocoura ze Sýrie. Koťata díky ní putovala i do USA. Přesto se toto plemeno stále považuje za poměrně vzácné.


Povaha egyptské mau je milá a temperamentní. Miluje společnost a svého člověka. Na své dvounohé přátele se někdy upíná tak moc, že reaguje až přehnaně. Má ráda hlazení a mazlení, pokud se jí ho nedostává tak, jak by chtěla, dokáže se dokonce urazit. Má ráda hru a to i v pokročilém věku. Jako lidská společnice je podle chovatelů naprosto úžasná.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?