Očkování kočky – výhody a rizika

22. prosince 2008

V současné době je možné ochránit kočku proti většině vážných virových onemocnění, která dříve zabíjela mnoho zvířat ročně. Používané očkovací látky poskytují vysoký stupeň ochrany a v naprosté většině případů nemají vedlejší účinky. Každý rok je nutné přeočkování, ale máte-li podezření, že je vaše kočka březí, sdělte to veterináři, protože tato okolnost zřejmě ovlivní výběr očkovací látky.

Malé kotě potřebuje dvě sady očkování. První kolem 9. týdne, a pak za další 3 týdny, tj. ve 12. týdnu přeočkování. V současné době se očkuje proti  kočičímu moru, virové rýmě, vzteklině a kočičí chřipce. Nepovinná očkování jsou mnohdy také důležitá. Kočky se dají očkovat i proti mnoha jiným zákeřným nemocem, jako jsou například leukóza, FIP (infekční zánět pobřišnice), borelióza, chlamydie, encefalitida. V každém případě se nejdříve poraďte s veterinářem. Očkování zajistí plnou ochranu vašeho kotěte před zmíněnými smrtelnými infekcemi. Je třeba zdůraznit, že je dobré před očkováním kotě odčervit.

 

Po narození získává kotě protilátky (ochranu proti infekci) z matčina mléka, ale s blížícím se odstavením se snižuje hladina protilátek. V této fázi se začíná tvořit imunitní systém. Jsou-li mateřské protilátky stále ještě v těle v době prvního očkování, zabrání vakcína tvorbě vlastní obrany v těle kotěte. Jestliže koťata nebudou mít ve věku devíti týdnů již žádné mateřské protilátky, jejich první očkování bude úspěšné. Ve věku tří měsíců většinou již žádné kotě mateřské protilátky nemá, takže očkování v této době již bezpochyby poskytne ochranu proti nemocem.

 

Při každém očkování je zdravá kočka vystavena působení nízké dávky oslabených virů. Tělo na tyto viry zareaguje produkcí protilátek. Pokud kočka později přijde do kontaktu s těmito viry vyvolávajícími nemoc, jsou vytvořené protilátky schopny s těmito viry bojovat a zabránit vývoji nemoci. Je třeba zdůraznit, že očkujeme pouze zdravé kočky!

 

Mladá kočka smí vycházet ven až po dokončení prvních očkování a do té doby by neměla přijít do kontaktu s jinými kočkami. To platí nejen doma, ale i např. v čekárně u veterináře.

 

Není pravda, že pokud chováte kočku výhradně doma, nemusíte ji očkovat, protože nemůže onemocnět. Některé viry totiž přežívají v prostředí velmi dlouho a hrozí jejich lehké zanesení domů třeba na obuvi.

 

Nejčastější reakcí je mírné zduření v místě vpichu. Připomíná malou kuličku, která se pohybuje s kůží a časem se vstřebá. Občas se může objevit půl hodiny po očkování alergická reakce otokem hlavy a krku. Musíme počítat i s možnou anafylaktickou reakcí (nervové příznaky a bezvědomí), která se dostaví do 15 minut po očkování a je nutná odborná pomoc. Proto je dobré po vakcinaci ještě čtvrt hodiny počkat v čekárně. Malému procentu očkovaných koček se v místě vpichu v rozmezí měsíců až let může rozvinout zhoubný druh rakoviny podkožního vaziva. Nádor se obtížně odstraňuje a má tendenci se vracet.

 

Očkování splňuje v kočičí populaci dvě důležité funkce: chrání jedince před nemocí a díky imunizaci koček zajišťuje, aby se nemoci nešířily jako epidemie. Výhody očkování jednoznačně převažují nad jeho rizikem.

 

Autorka: Rita Žďárková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?