Očkování proti borelióze

7. března 2011

Nyní v zimních měsících je nejvhodnější doba pro očkování vašeho psa proti borelióze. Ta je stejně jako u lidí závažnou nemocí a u psů navíc velmi špatně diagnostikovatelnou i léčitelnou. Pokud bydlíte v oblasti, kde byla lymská borelióza prokázaná nebo chodíte se psem často ven, je toto očkování velmi vhodné.

Lymskou boreliózu způsobuje bakterie Borellia patřící do kmene spirochét. Pomocí přenašečů, jimiž jsou klíšťata a jiný krev sající hmyz, se dostane do těla savců, kde dokončí svůj životní cyklus a způsobuje tím svému hostiteli vážné zdravotní komplikace.

 

Průběh lymské boreliózy

Onemocnění podobně jako u lidí má velmi dlouho inkubační dobu, u psů 2 až 6 měsíců. V tomto období je jedinec bez příznaků a nemoc nelze diagnostikovat z krve jako je tomu až po propuknutí. Bohužel toto dlouhé období znesnadňuje správnou a včasnou diagnózu, protože po půl roce si již málokdo vybaví, že psovi klíště vyndával nebo si stávající příznaky s klíšťaty nespojí. U lidí se po kousnutí klíštětem objeví červená postupně se zvětšující skvrna, u psů tomu tak být nemusí nebo si jí v husté srsti nemusíte všimnout.

 

Akutní příznaky:

  • horečka
  • apatie
  • zvětšení mízních uzlin

 

Borelióza probíhá ve třech odlišných fázích.

  • První fáze se projevuje jako těžké chřipkové onemocnění, provázené bolestivostí kloubů a mohou se objevit i dýchací obtíže.
  • Druhá fáze se vyznačuje akutním zánětem kloubů s otoky a bolestivostí končetin. Pes kulhá, napadá na končetiny, pohybu se spíše vyhýbá. Tyto příznaky se mohou objevovat v intervalech týdnů i měsíců opakovaně.
  • Třetí nejzávažnější fáze nemusí u všech pacientů propuknout. Jedná se o napadení vnitřních orgánů a nervového systému. Příznaky jsou různorodé a odvíjejí se od toho, který z orgánů je postižen. Může se objevit srdeční arytmie, selhávání ledvin. Pokud je napaden nervový systém, jsou časté křeče, změna chování, agresivita. V tomto období je již borelióza velmi těžko léčitelná a zvíře umírá na selhání orgánů.


Léčba boreliózy

Léčení spočívá v dlouhodobé aplikaci antibiotik, ovšem čím později se nemoc diagnostikuje, tím hůře je léčitelná. Proto je velmi důležitá prevence, která přijde mnohem levněji než následné dlouhodobé léčení.

 

Prevence lymské boreliózy

Dnes již existuje účinné očkování, které zabrání propuknutí nemoci, nikoliv přisátí klíštěte. Očkování nepatří do běžného schématu očkování a je také o něco dražší (okolo 500,-). Rozhodně se ale vyplatí, protože cena, kterou zaplatíte za očkování, je mnohonásobně nižší než případná léčba již rozvinuté nemoci, která je pro zvíře velmi bolestivá.

 

Očkování se provádí ve dvou dávkách v rozmezí tří týdnů a následném každoročním přeočkování.

 

Jelikož vakcinace nezabrání přisátí klíštěte, které je přenašečem i jiných vážných onemocnění, je třeba stále dbát na používání antiparazitik jako jsou spreje, obojky apod.

 

Autorka: Aneta Kasanová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?