Odborník: Jak fungují elektronické ohradníky pro psy tzv. neviditelné ploty

2. února 2015

Mezi pejskaři i profesionálními kynology se rozšiřují elektronické pomůcky, jako jsou například protištěkací obojky, výcvikové obojky nebo elektronické ohradníky. O posledně jmenovaných koluje celá řada polopravd a mýtů. Proto jsme vyzpovídali odborníka a majitele největšího specializovaného obchodu Elektro-Obojky.cz pana Tomáše Mráze. Ten nám prozradil, jak elektronické ohradníky a ploty pro psy pracují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a kdy se vyplatí uvažovat o jejich pořízení.

Když se řekne elektronický ohradník pro psy, někdo si vybaví klasickou oplocenou louku, kolem níž vede drát. Třeba jako u výběhu krav.

Je třeba říct, že elektronické ohradníky pro psy jsou zcela o něčem jiném. I když jsou inspirované stejnou potřebou – zamezit útěku zvířat. V případě elektronických plotů se nejedná o klasické ohradníky používané pro dobytek. Nejde tedy o ohradu, která by byla obehnána drátem, jenž by dal zvířeti při doteku výboj.


Jak tedy elektronické ohradníky, resp. ploty pro psy fungují?

Je to velmi jednoduché. Pes nosí obojek, na němž je připevněný přijímač. Ten je propojen s vysílačem. Důležitou součástí elektronického plotu je izolovaný drát, který je veden kolem pozemku nebo zahrady (lze ho umístit pod zem, natáhnout ho kolem plotu apod.). Protože tento drát je vlastně neviditelný – zejména pokud ho zabudujete do země – říká se elektronickým ohradníkům také neviditelné ploty. V drátu je velmi nízké napětí, takže je skutečně bezpečný pro vás i pro zvíře. Položením drátu vymezíte prostor, za který pes už nemůže. To je pochopitelně vhodné doplnit pokyny, kdy mu opakovaně ukazujete, kde je jeho prostora kam už nesmí.


Co když ale pes vymezený prostor překročí?

V praxi vše funguje tak, že když se pes přiblíží do výstražné zóny (tedy blízko hranice, kterou nesmí překročit), dostane nejprve upozornění zvukovým signálem. Pokud bude pokračovat dál, dostane korekční impuls. Pes si velmi rychle uvědomí souvislost mezi zvukovým napomenutím a elektrostatickým impulsem. Takže poté stačí jen zvukový signál, aby psa v útěku zastavil.

Elektronické obojky pro psy

 

Určitě na tento dotaz odpovídáte už poněkolikáté, ale všechny milovníky zvířat stále trápí. Nejsou elektronické ohradníky spojené s týráním zvířat?

Ne, skutečně to není týrání zvířat. Elektronické obojky, ohradníky a ploty procházejí přísnými kontrolami a od svých předchůdců, kteří byli do jisté míry kontroverzní, se velmi liší. Jsou bezpečné, jejich cílem je výchova, nikoli týrání. On kolikrát elektronický ohradník může vašemu psu zachránit život, pokud vám neustále z pozemku utíká, pobíhá po silnici nebo to vezme úprkem třeba k železniční trati a na vaše zavolání nereaguje. Ale zpět k vašemu dotazu. Je důležité říct, že stupeň elektrostatického impulsu je možné nastavit v několika úrovních. Zvolte proto takovou úroveň, na níž bude pejsek reagovat, ale která nebude příliš silná, tj. neměl by při korekci zakňučet.


Pejskové jsou chytří. Brzy by měli zjistit, kde je jejich místo. Lze pak elektronický ohradník vypnout?

Ano. Pokud pes pochopí, že jeho místo je na pozemku, zapamatuje si, kam smí a kde už je zakázaná zóna, je možné elektronický ohradník vypnout. Ovšem pozor, pokud mu obojek s přijímačem sundáte, může také pochopit, že tu věc, která vydávala zvukový signál, už nemá. Takže doporučuji nahradit alespoň atrapou.

 

Elektronický obojek

 

Kdy bychom se měli pro použití elektronického obojku rozhodnout? V jakých situacích nám může pomoct?

V případě, že vám pes odbíhá ze zahrady a nejste schopni ho tento návyk odnaučit. Jak jsem už řekl, můžete mu tím třeba zachránit život. Není to přitom žádná ostuda. Mezi klienty máme i zkušené kynology. Elektronický ohradník lze doporučit také v případě, kdy pes dělá neplechu v záhonech nebo v části zahrady, kam nechcete, aby chodil. Jednoduše prostřednictvím elektronického ohradníku vymezíte část, kde pejsek pobíhat může a kde ne.


Elektronických ohradníků, resp. plotů se vyrábí celá řada. Jak bychom je měli vybírat? Na co si dát pozor?

Vždy se zajímejte o funkce elektronických plotů. Rozhodně by měly nabízet několik úrovní korekčních impulsů. Zjistěte si informace o výrobci a jeho renomé. Poptejte se po referencích a zkušenostech. Rozhodně neváhejte požádat o pomoc odborníka. Například v našem internetovém obchodě vám velmi rádi zodpovíme jakékoli dotazy týkající se neviditelných plotů pro psy.

Pet at SchoolAetertekPetrainer

 

Jak je to se samotnou instalací elektronického ohradníku. Je složitá? Zvládne to zákazník sám?

Instalace ohradníku není nic složitého, ale určitě nějaký čas zabere. Především záleží na tom, zda budete při instalaci zakopávat drát do země (z estetického hlediska) nebo jestli ho připevníte na plot nebo necháte volně na zemi. Pokud bude drát zakopávat, počítejte s tím, že vám to zabere zhruba jeden den při instalaci do 400m. Samotné zapojení ohradníku je velmi jednoduché. Zapojíte vysílací generátor do sítě a z něj vyvedete drát, kterým ohraničíte celý pozemek nebo jen určité části, které potřebujete. Potom stačí zapnout generátor, nastavit si vzdálenost a nasadit pejskovi obojek. Před tím, než psovi nasadíte obojek, doporučujeme projít celou zahradu s obojkem a otestovat správnou funkčnost. V případě, že zákazník nemá čas, může si objednat profesionální instalaci, která se ale pohybuje od 2.500,-Kč.


V obchodech jsou různé značky elektronických ohradníků, jaké výrobce byste nám doporučil?

Lidem jde většinou o cenu, takže mezi neprodávanější patří ohradníky od značky iTrainer a Petrainer, které jsou vyráběné v Číně. I přesto, můžu tyto ohradníky doporučit, jelikož jsou velmi kvalitní a účinné. Z těch lepších ohradníků, bych určitě zmínil značku PET at SCHOL a Canifugue, která je vyráběná ve Francii a nabízí výborný poměr výkon-cena. Obojky od této značky mají pokročilé funkce a vynikající kvalitu. Výborné zkušenosti máme také s ohradníky PetSafe a Dogtra, které jsou vyráběné v USA. Ty jsou sice už dražší, ale mají velmi propracovaný systém nastavení zón i možnost nastavení síly impulzu na obojku a jsou plně vodotěsné a nabíjecí. Navíc u nich výrobce nabízí prodlouženou záruku na 3 roky.

 

PetSafeDogTra

 

Přečtěte si další rozhovor na téma protištěkací obojky a elektrické obojky pro psy.

 

VIDEO:

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?