Odčervování koní

4. prosince 2008

Trávicí trakt, ale i jiné tělesné orgány koní, tak jako jiných domácích zvířat, mohou osídlit vnitřní parazité. Nejčastěji se jedná o tzv. červy. V tělesných orgánech zvířete se ve většině případů vyskytují dospělci a larvy různých druhů parazitů.

Jak škodí

Parazité se ve většině případů přichytí na stěnu střeva či sliznici v jiných orgánech, aby nemohli být vyloučeni či unášeni posunem tráveniny či vylučovaným sekretem. Po přichycení sají z dostupných cév živiny z krve.

 

Toto však není jediný způsob jak parazité mohou zvířeti uškodit. Některé druhy mohou způsobit neprůchodnost cév, jiné průjem nebo koliky, které mohou být způsobeny sníženou průchodností střev v případě přemnožení parazitů. Červi parazitující v plicích zase způsobují kašel, sípání a všeobecně ztížené dýchání.

 

Jak se kůň nakazí

Nákaza probíhá zpravidla alimentární cestou, tedy pozřením parazitů spolu s potravou. Nejčastěji se zvíře nakazí na pastvině. Proto je třeba pastviny pravidelně udržovat sekáním a vápněním. Zároveň je nutné pravidelně odstraňovat trus zvířat z pastviny a v ideálním případě pastviny střídat.

 

Vajíčka parazitů jsou nejčastěji vylučována trusem koní či jiných, např. volně žijících zvířat. V neaktivní formě dokáží přetrvávat velmi dlouhou dobu a čekat na vhodné podmínky k vylíhnutí larev. Jakmile tyto podmínky nastanou, larvy se po vylíhnutí přesunou na vrcholky neposekaných travních stébel. Spolu s nimi je pak kůň pozře. Larvy dále pronikají do krevního oběhu a migrují až do finálních orgánů, kde parazitují.

 

Nejčastější druhy vnitřních parazitů

  1. Strongylus - nejčastěji velcí strongylidi. Larvy těchto parazitů stráví několik měsíců v cévách, které zásobují krví střevo. Pak pronikají opět do střeva, což může způsobit již zmiňovaný průjem. V larválním stádiu nejsou zjistitelné, protože larvy nevylučují do trusu vajíčka.

  2. Trichonema - malí strongylidi. Larvy přetrvávají po určitou dobu v podobě cyst na stěně střevní a poté pronikají ve velkém počtu do střeva.

  3. Ascaris - škrkavky. Patří asi k nejznámějším parazitům. Larvy migrují během svého vývoje plícemi koně a způsobují kašel a výtok z nozder u mladých koní. Odtud jsou vykašlávány a následně spolknuty a přenášeny do zažívacího traktu. Obecně se tvrdí, že škrkavky jsou hlavně problémem hříbat.

  4. Anocephala - tasemnice. Tito ploší červi žijí ve střevě v místě přechodu tenkého střeva do slepého. Shluky tasemnic mohou ucpat tuto část střeva, což se projeví kolikou. Ke svému vývoji potřebují mezihostitele - roztoče, žijící na stéblech trávy. Přítomnost tasemnic lze v případě pokročilé infekce zjistit pouhým pohledem v trusu zvířete.

  5. Dictyocaulus - plicní červy. Parazitují v plicích koní a způsobují dráždivý kašel. Nezralé larvy jsou vykašlávány průdušnicí do hltanu a polknutím se dostávají do trávicího traktu odkud jsou dále šířeny do venkovního prostředí. Celý životní cyklus parazita probíhá u oslů, u koní se obvykle zastaví v larvální fázi.

  6. Oxyuris - roupi. Dospělí parazité žijí přímo v konečníku. V nakladených vajíčkách se vyvíjejí larvy, které padají na zem. Na jejich přítomnost vás může upozornit časté drbání kořene ocasu.

  7. Gasterophilus - střečci. Tento parazit nepatří mezi červy. Dospělci jsou létající a kladou vajíčka na kůži koní (i jiných zvířat) odkud pak mohou být slíznuta. Tím se dostanou do žaludku. Zde se z vajíček vyvíjení larvy. Z nich pokud odejdou s trusem z těla koně ven, vznikají dospělí střečci.

 

Příznaky napadení

Pozorováním koně ve většině případů napadení červy nezjistíme. Pouze v pokročilém stádiu infekce lze přítomnost odhalit na základě některého z výše uvedených příznaků (časté drbání ocasu, hubnutí, kašel, průjem, zhoršená kondice, koliky atd.), u infekce tasemnicemi jsou články vylučovány trusem zvířete.

 

Nejspolehlivější diagnosou je koprologické vyšetření trusu zvířete, které odhalí výskyt veškerých druhů červů ve střevě.

 

Léčba a prevence

V tomto případě je vždy lépe koně odčervovat preventivně, než řešit další možné následky spojené s nákazou vnitřními parazity.

 

Pro odčervování koní se používají tzv. antihelmintika. Tyto přípravky mají zpravidla dostatečně široké spektrum účinku, aby eliminovaly veškeré běžně se vyskytující parazity. Odčervení je třeba pravidelně opakovat dle návodu uvedeném na konkrétním přípravku. U některých preparátů se doporučuje opakovat aplikaci po 4 týdnech, u jiných třeba po 6 - 8 týdnech. Pravidlem by však mělo být, že i kůň chovaný trvale ve stáji by měl být preventivně odčerven alespoň 2x ročně. Koně chovaní na pastvinách jsou odčervováni častěji.

 

Preparáty jsou v dnešní době nabízeny řadou firem a v různých formách. U koní bývá nejčastěji využívána pasta v jednorázovém plastovém aplikátoru, který umožňuje podání přesného množství účinné látky v závislosti na hmotnosti zvířete. Další možnou formou jsou tablety nebo sypké preparáty.

 

O nejvhodnějším antiparazitiku je nejlepší se poradit s veterinářem na základě aktuálního vyšetření trusu. Důležité je používané přípravky střídat, jinak by se u parazitů mohla vytvořit rezistence. Zpravidla se doporučuje antiparazitika střídat vždy po roce užívání. Příliš častá obměna přípravků také není doporučována, opět kvůli získání rezistence.

 

Autorka: Marcela Šnáblová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?