Olympiáda a koně

31. července 2012

Pamatujete se na bravurně zajetý parkur Kanaďana Erica Lamaze, za který si vybojoval zlato na minulé olympiádě? A jako jeho obhájce se zúčastní i té letošní, třebaže v sedle jiného koně. A tak přestože v Londýně nebude tentokrát bojovat o olympijské vavříny žádný z českých jezdců a koní, jistě se bude na co dívat a určitě bude komu fandit. Vždyť se v Londýně sejde kompletní světová špička, pro niž je přichystán zbrusu nový jezdecký areál ve známém Greenwich Parku.

 

 

 

 

Parkur Kanaďana Erica Lamaze z Pekingu v roce 2008

 

 

Greenwich park je vůbec nejstarším ze všech londýnských parků. Rokem jeho založení je rok 1433 a krom jiného se v něm nachází i známá ´Královská observatoř´. Pro účely jezdeckých soutěží, a také moderního pětiboje, jehož jednou disciplínou je i parkur, vybudovali pořadatelé speciální arénu.

 

Aréna je ale postavena jen dočasně pro účely olympiády. Po olympiádě se park, který je oblíbeným výletním místem, vrátí ke své původní podobě. Součástí olympijského jezdeckého areálu je i cross-country dráha. Její délka je 5,7 kilometrů a koně na ni překonají 42 překážek.

 

Samotný program olympijského souboje je tradičně tvořen třemi disciplínami a to parkurem, drezúrou a soutěží ve všestrannosti. Soutěžit budou jednotlivci i národní týmy.

 

Co tedy na olympiádě čeká na koně a jejich jezdce?

Zvítězí ten nejlepší

V parkuru rozhodne o vítězi pět kol. Ale už po třetím kole bude známo vítězné družstvo. Po tomto kole postoupí do dalších bojů totiž už jen třicet pět dvojic z celkových pětasedmdesáti. Ze čtvrtého kola pak postoupí do závěrečného kola jen dvacet dvojic. Vítěze ale určí součet výsledků z těchto závěrečných kol.

 

Divácky atraktivní drezury se zúčastní padesát dvojic. Výkony soutěžících hodnotí sedmičlenná porota, ta bude posuzovat úlohy Grand Prix a Grand Prix Special. Souhrnné hodnocení těchto úloh určí týmové vítěze. Do finále jednotlivců pak postupuje 18 jezdců, kteří nejlépe zvládli úlohy Grand Prix Special. O vítězi pak rozhodnou finálové drezurní úlohy.

 

Napínavá a atraktivní bude nepochybně i soutěž všestrannosti. První dva dny je na pořadu drezura, ta je hodnocena trestnými body, které se přenášejí do další soutěže. Třetí den je na programu cross-country. I zde se hodnotí chyby na překážkách trestnými body.

 

Soutěž všestrannosti vrcholí parkurem. První skoková soutěž rozhodne o vítězném týmu na základě součtu trestných bodů ze všech disciplín. Vítěz mezi jednotlivci pak vzejde z nejlepších 25 jezdců, kteří postoupí do druhé skokové soutěže.

 

Sláva vítězům, čest poraženým!

Olympijští vítězové se stávají legendami. Ale nejen ti. Připomeňme si proto na závěr mexickou olympiádu v roce 1968, kde stříbrnou medaili v parkuru vybojoval legendární kůň Stroller, vysoký jen 145 cm, v jehož sedle seděla neméně legendární jezdkyně Marion Coakes.

 

Tento výjimečný pony tak navždy vstoupil do dějin, i když vybojoval ´jen´ stříbrnou medaili. V akci můžeme vidět tuto slavnou dvojici na tomto krátkém videu.

 

 

Užijte si sledování olympijských her v Londýně 2012!

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?