Osedlejte si svého nezkušeného koně – 1. díl: Koníčka si okšíruju

18. listopadu 2013

Když se hříbátko narodí, je to ten nejsladší tvoreček na světě a jeho nádherným obrovským očím by nikdo nedokázal říci jediné špatné slovo. Jakmile ovšem začne dorůstat v puberťáka, valí se na nás jako velký kamion jeden problém za druhým. Kdo by nechtěl mít koně poslušného jako hodinky a schopného překonat kdejakou překážku? Koně hodného Velké Pardubické? Možná jednou na jejím startu budete stát. My vám však pro začátek poradíme, jak správně vycvičit a obsednout sedlem nepolíbeného koně – a začneme od začátku, tedy u ohlávky.

Jak navyknout koně na jezdce

Výraz obsednutí koně znamená prakticky navyknutí koně na jezdce na hřbetě a na jeho povely. Mezi plemeny existují určité nepatrné věkové odlišnosti, ale obvykle koně obsedáme ve stáří 3 let. Již od brzkého věku bychom měli hříbě zvykat na ohlávku. Nasazovat mu ji cestou na pastvinu, podnikat s ním krátké procházky i mimo pastvinu a učit jej klidně a beze stresu snášet tlak na zátylku a nose. V době obsedání je již pak kůň schopen plně fyzicky i psychicky začít s výcvikem na lonži.

 

Chůze na lonži aneb cirkusová kolečka

Mladého koně začínáme navykat nejprve na chůzi na lonži v kruhu jízdárny. Ideální je krytá jízdárna, kde koně nic neruší v soustředění, nejčastěji se k tomuto používá tzv. vyvazovací lonž, která tolik netlačí na nozdry koně. V kruhu jízdárny pak mladého koně postupně učíme reagovat na naše zvukové povely a na gesta našeho těla. Obvykle máme při ruce bič, sklopený k holeni koně, není ale určen jako výchovná pomůcka, pouze pro udržení pozornosti! Obdobnou variantou výcviku na lonži je pak horsemanship. Jde o styl převzatý z westernového ježdění. Koníkovi se uváže provazová ohlávka s prodlouženým koncem, který držíme v rukou a bez pomoci biče. Výcvik je zcela nenásilný a jemný – neznatelnými pohyby a povely učíme koně v kruhu ohrady. Vše by mělo probíhat bez jakéhokoliv stresu, se zapojením uvolňovacích cviků, s možností nechat koně vyklusat v ohradě například jen tak na volno. Ať již zvolíte styl výcviku neinvazivní formou nebo klasickou cestou, měli byste dodržovat délku lekcí zhruba 30 minut a ne častěji než 5x v týdnu. A i tak se připravte na práci trvající někdy i více jak dva roky.

 

Nejčastější chyby ve výcviku koně

Vycvičit koně správně, aby se v budoucnu necítil stresován, není vůbec jednoduché. Jde o zodpovědnou, neustálou práci, vyžadující dávku trpělivosti. Přesto – nebo právě proto - se mnoho majitelů neudrží a sází jednu výchovnou chybu za druhou. Je důležité na koně nijak netlačit a nepřetěžovat jej. Používejte slova chvály. Nezapomínejte také na jednotlivé detaily – na to, že má kůň citlivou hubu, na střídání směru při klusu v kruhu, na dodržování stejných povelů. Když koně navyknete na zrychlení do klusu, řeknete-li klus, bude se vám to pak hodit pod sedlem, až jej budete chtít naučit, jaký povel holení znamená klus. Při nácviku na lonži nijak otěží netrhejte a nedělejte zbytečné prudké pohyby. Naslouchejte svému koni. K výcviku nezkušených koní by totiž především měli přistupovat pouze opravdu zkušení jezdci. Je nejlepší, pokud požádáte o pomoc nějakého odborníka, který přesně pozná, co váš kůň chce. Zkazit koně nadosmrti nevědomostí a nezkušeností jde až příliš snadno.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?