Osedlejte si svého nezkušeného koně - 2. díl: Vzhůru do sedel!

25. listopadu 2013

Pokud jste již dostatečně dlouho (obvykle 3-6 týdnů) a pečlivě trénovali na lonži krok, klus i cval a dychtíte po tom posunout vašeho koně o úroveň dál, je čas přejít na postroje. Ačkoliv vám to zpočátku bude připadat možná trochu jako rodeo, neztrácejte naději a vytrvalost. Úspěch je zaručen, musíte jen být důslední. Jak na to, aby se z vašeho koně nestal prvotřídní rodeový šampión, ale ukázněný závodník Velké pardubické?

Ohlávka versus uzdečka

Tak jako v budoucí praxi, již od počátku by se koni měla nasazovat nejprve uzdečka a pak sedlo. S uzdečkou díky navyknutí na ohlávku nebývá obvykle problém, horší je přivyknout koně na udidlo. Napoprvé ke koni přistupujeme pomalu a z boku, udidlo mu vkládáme jemně, za pomoci tlaku palce. Důležité je netlačit udidlem na přední zuby! Pokud odmítá kůň rozevřít čelisti, můžeme si do dlaně současně s udidlem přichystat i trochu ovsa. Je-li udidlo příliš studené, lze jej zahřát v dlani. Pro začátek je vhodná uzdečka bez otěží, udidlo vybíráme nejlépe stihlové, s hannoverským nánosníkem. Ten zajišťuje optimální polohu udidla v hubě, aby si kůň nenavykl přetahovat jazyk přes udidlo. Při sundávání uzdečky postupujeme opatrně, dokud kůň udidlo sám nevyplivne, aby neměl s tímto do budoucna problémy. Několikrát trénujeme.

 

Osedlejte koně divocha

Následuje sedlo - samozřejmě sedlo není pírko a mít náhle na zádech něco těžkého, co tam nikdy předtím nebylo, není příjemný pocit. Abyste u koně zbytečně nevyvolávali paniku, začněte nejprve obřišníkem. Ten jej naučí zvyknout si na pocit, že mu něco obepíná hruď i záda a stahuje se kolem něj. Koni sedlo nejprve ukažte, aby si jej očichal. Sundejte třmeny.  Teprve pak můžete pomalu nasadit sedlo, nejlépe v důvěrně známem prostředí boxu. Je důležité, aby kůň neprojevoval nervozitu; pokud ano, postup opakujeme několik dní, dokud není zcela klidný. Obřišník volíme elastický a neutahujeme jej zprvu úplně. Nějakou dobu pak koně se sedlem lonžujeme. Teprve potom můžeme začít navykat koně na naši váhu – a to tím stylem, že nám někdo koně podrží a my se přehoupneme přes hřbet koně jako pytel brambor a nějakou dobu takto setrváme. Přitom rukou ohmatáváme koně na hřbetě, aby si zvykl na kontakt v těchto místech. Během lekce několikrát trénujeme toto přehoupnutí. Je-li kůň v klidu, opatrně se vyhoupneme po několika dnech do sedla do klasické pozice. A opět několikrát zopakujeme. Nyní je kůň připraven vyrazit s větrem o závod!

 

Co rozhodě s koněm nedělat!

Jeden kůň z deseti při obsedání zlobí – ostatní s tím začnou až tehdy, když se dostanou do kondice. Přivyknutí na jezdce a sedlo vyžaduje vytrénování určitých svalů. Rovněž je třeba vzít v úvahu, že klisničky se učí rychleji než hřebečci. Lonžujeme-li koně s pomocí lonžovacího biče, měli bychom tělo koně svírat v úhlu mezi lonží a bičem. Lonžovací bič je asi 2 metry dlouhý a na jeho konci je připevněn provázek. Není určen k trestání koně! Pouze k usměrňování kroku koně a k tomu, aby nám kůň neutíkal do středu kruhu. Při působení udidla nezapomínejte, že má kůň citlivou hubu a nijak otěžemi netrhejte, když je k výcviku přidáte. Koně zprvu korigujeme slovními a hlasovými projevy. Jak správně naučit koně pracovat pod sedlem se dozvíte v závěrečném dílu našeho výcviku.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?