Osedlejte si svého nezkušeného koně - 3. Díl: Vzhůru do sedel!

6. ledna 2014

Pokud jste již zvládli rodeovou část výcvikových hodin a váš kůň bez zoufalé snahy rozmáznout vás na zemi poklidně stojí a čeká, co se bude dít, můžeme přikročit k závěrečné fázi. Možná se to vašemu koníkovi nebude líbit, nechat se ovládat netrpí každý kůň s maximální benevolencí. Nicméně trpělivost růže přináší. Jak tedy naučit vašeho koně správné práci pod sedlem, aby byl do budoucna prvotřídním spolupracovníkem? Záleží, na jaký styl ježdění se s ním chystáte.

Koně začněte cvičit „u sebe“

Cvičit koně v práci pod sedlem by měla samozřejmě jen osoba zkušená a ježdění znalá. Základem je dodržovat správný korektní sed, aby kůň do budoucna pracoval tak, jak má. Jezdec by měl sedět rovně, nevystrkovat lokty, dlaně jsou nad úrovní kohoutku koně. Holeně by měly být přiloženy na zadním okraji podbřišníku a splývat volně dolů, chodidla jsou ve třmenech až po nejširší část podrážky boty. Teoreticky by měla od hlavy jezdce přes lokty, kyčle až ke kotníkům vést pomyslná přímka. Otěžemi v žádném případě netrháme. Nezkušený kůň má vysoce citlivou hubu.

 

Výukový kůň - krok, klus, cval

Mnohým koním pomáhá, pokračují–li další lekce s tzv. dalším, výukovým koněm, který jede na jízdárně před nováčkem. Mladý kůň tak lépe a rychleji pochopí, co se po něm chce. Samozřejmě stále máme koně na lonži. Pomocník ve středu kruhu může díky hlasovým povelům, na které jsme koně prve navykli, uvést koně nejprve v krok, následně v klus. Při prvním naklusání s jezdcem nejprve sedíme a nevysedáváme, abychom koně nevyděsili. Veškeré změny kroků i zastavení provádíme hlasovými povely, které doprovázíme pobídkami holení. Na pobídky tělem navykáme koně postupně, nejprve nohy, pak ruce, odděleně od sebe. Nejlépe s častými přestávkami. Kůň nemá zprvu správnou rovnováhu a tak jej nepřepínáme a postupujeme pozvolna. Často procvičujeme zastavení jemným zatáhnutím otěží a slovním pokynem. Udělá-li kůň to, co chceme, nesmíme jej zapomenout pochválit!

 

Hurá do sedel!

Na první vyjížďku si samozřejmě ještě dlouho počkáte. Musíte koni věřit a on musí věřit vám. Nejprve vypustíme z výcviku lonži, posléze můžeme, vedeni pomocníkem, opustit v sedle jízdárnu, nakonec se můžeme odhodlat pro vyjížďku s doprovodným jezdcem. První vyjížďku ven byste měli absolvovat na nějaké klidné místo, kde nebude hrozit srna přes cestu nebo ruch aut. Potřebujete mladého koně na všechno takového s jezdcem na zádech postupně zvykat a není kam spěchat. Někteří trenéři doporučují koně zprvu projet jen jednou za týden, aby mělo tělo čas si na námahu zvyknout a srovnat se s novinkami. Podle využití, na jaké se chceme s koněm zaměřit, v této fázi můžeme začít s tréninkem – u skokových koní zapojíme prvky kroků přes kavalety, závodním připravujeme důkladnou fyzickou kondici apod. V zahraničí se praktikuje začít výcvik u klisny ve věku tří let a rovnou ji připustit. Ve čtyřech letech pak porodí a pokračuje se s výcvikem a zároveň je už i jasné, zda bude spíše chovná nebo sportovní. Je třeba mít na paměti, že žádný učený z nebe nespadl a pochvaly zaúčinkují nejspíš více, než kárání. Tak ať vám koně dobře jdou!

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?