Osobní kontakt s šelmou už nejen pro bohaté

14. dubna 2014

Milovníci kočkovitých šelem mohli dříve svůj zájem ukojit tak maximálně pohledem na znuděné exempláře v ZOO. A domácí chov divokých koček přicházel v úvahu jen pro velmi majetné a vlivné jedince. Dnes máme v tomto směru nekonečně mnoho možností. Stačí si jen vybrat.

Chov kočkovitých šelem v ČR

V současné době existuje na území ČR několik soukromých chovatelů kočkovitých šelem. Většinou se jedná o chov rysů ostrovidů, rysů kanadských, ocelotů, ale i méně obvyklých exemplářů jakými jsou gepard či puma. V případě rysů ostrovidů dokonce probíhá snaha o opětovný návrat těchto šelem do volné přírody. A probíhají i snahy sjednotit chovatele kočkovitých šelem pod jednu zastřešující organizaci, podobně jako tomu třeba u chovatelů psů a jejich klubů.

 

Soukromý chov šelem není snadný

Chovat kočkovitou šelmu „doma“ není snadné zvlášť proto, že většina exemplářů pochází z exotických krajin. Nejprve bychom měli vědět něco o jejím sociálním chování, stravě, prostředí, ze kterého pochází apod. Poté je nutné zajistit vhodné prostory k ubytování, vhodnou stravu, sociální podmínky a v neposlední řadě povolení od úřadu. Dobré je také uvážit, k jakému účelu si šelmu pořizuji, zda budu chovat jeden či více druhů a jak se mezi sebou snášejí. Chovatelé ze zoologických zahrad většinou soukromý chov divokých šelem nedoporučují, ale vše jde, když se chce.

 

Alternativy

Kvůli osobnímu kontaktu s kočkovitou šelmou ji ovšem nemusíme mít doma. Můžeme si třeba pořídit zážitkový voucher. Vyhneme se tak nákladné a náročné péči a užijeme si blízkosti šelmy pod vedením odborníků. Můžeme si zaplatit možnost stát se na jeden den ošetřovatelem vybrané kočkovité šelmy v ZOO, a to včetně instruktáže, úklidu ubikace a krmení. Zatím nejpopulárnější ovšem zůstává možnost vyvenčit si geparda.

 

Vyvenčete si geparda

Na jihu Moravy se nachází chovatelská stanice kočkovitých šelem, psů a dalšího zvířectva, která prostřednictvím zážitkových voucherů zprostředkovává široké veřejnosti kontakt s exotickou faunou. Zážitek zahrnuje instruktáž o bezpečnosti a následný kontakt se samotnými šelmami s dalším výkladem o jejich životě. Chovatelé vlastní a ukazují ještě rysa kanadského a ocelota, ale hlavní „star“ je zde ochočená gepardice. Se zvířaty se lze fotit a hladit si je. Gepardici je možno vyvenčit na vodítku a poté shlédnout ukázku běhu nejrychlejší šelmy. Zážitek končí účastí na podvečerním krmení šelem. Je to prostě jedinečná šance zažít a užít si kontakt s kočkovitou šelmou a v případě zájmu o vlastní soukromý chov získat neocenitelné informace.

 

Autorka: Michaela Matějková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?