Osteochondróza: Nemoc něžných obrů

28. ledna 2019

Bolest kloubů není záležitostí jenom psích seniorů, ale dokáže potrápit i psí mlaďochy v období růstu. Pokud jste hrdým majitelem štěňátka velkého plemene, měli byste teď zbystřit pozornost. Víte, jaké nástrahy hrozí rostoucím něžným obrům a jak jim zabránit?

Když nám štěně rychle roste

Disekující osteochondróza (zkráceně OCD), je onemocnění kloubní chrupavky postihující řadu kloubů u psů. Typická je hlavně pro rostoucí štěňata velkých a obřích plemen, nebo plemen těžké váhy. OCD postihuje chrupavku, která má za úkol tlumit nárazy v prostoru mezi klouby a umožnit jim tak hladký a plynulý pohyb. U psa trpícího touto nemocí je chrupavka poškozená a abnormálně roste. Tak abnormálně, až zbytek těla nestíhá.

Dochází k nedostatečnému spojení s kostí, která leží pod chrupavkou a problém je na světě. Následuje narušení krevního zásobení a výživy chrupavky a následné odumírání. Odumřelá část chrupavky se může vlivem pohybu zcela odloučit a působit v organismu jako cizí těleso, které psovi způsobuje velkou bolest a časem vznik artrózy.

Kdo je v ohrožení?

OCD nejčastěji postihuje velká a tzv. gigantická plemena. Něžní obři rostou rychle a o to víc se musí dbát o to, aby jejich mládí proběhlo bez problémů. Některá plemena jsou touto nemocí dokonce zatížena víc, než ostatní. I v tomto případě platí, že je genetika mocná čarodějka, a proto je nutné dbát o pečlivý výběr štěňátka z kvalitní chovatelské stanice. Mezi nejvíce ohrožená plemena patří bernský salašnický pes, německá doga, newfoundlandský pes, rotvajler, zlatý retrívr, labradorský retrívr a irský setr. Zajímavé je, že OCD postihuje dvakrát až pětkrát častěji samce než samice a první příznaky jsou viditelné již mezi 5. a 10. měsícem věku štěňátka.

Kdy zbystřit pozornost?

Prvním viditelným příznakem je kulhání na postiženou končetinu. Kulhání může být jen mírné, typické pro tento problém je i střídavé období zatěžování končetiny. Pes nějakou dobu na končetinu kulhá výrazněji, pak následuje fáze zdánlivého zlepšení, kdy páníček nabyde dojmu, že kulhání ustalo. Nakonec ale dochází k rapidnímu zhoršení stavu.

I když na oko pes kulhá pouze na jednu končetinu, vyšetření u veterináře bohužel často ukazuje na to, že jsou postižené obě dvě končetiny.

Jak ji léčit

U OCD je nutné v co nejkratší době navštívit veterinárního lékaře – odborníka, který stanoví diagnózu a onemocnění buď potvrdí, nebo vyloučí. V současné době je možné přistupovat ke dvěma efektivním druhům léčby, a to tzv. konzervativní a nebo chirurgické. Konzervativní léčba zahrnuje klidový režim na několik týdnů a podávání látek chránicích chrupavku – chondroprotektiv. Chondroprotektiva jsou preparáty složené z glukosaminu a chondroitin sulfátu, které tvoří přirozenou součást kloubní chrupavky. Tyto preparáty podporují normální metabolismus chrupavky a zrychlují hojení chrupavkového defektu.

Druhou možností je operace pod vedením veterináře – odborníka.

Prevence a terapie v jednom

Rostoucí obříci by neměli podstupovat extrémní zátěž ve formě dlouhých náročných běhů a opakovaných skoků po dobu, než se jejich kostra úplně vyvine. Majitel psa může také ovlivnit výskyt tohoto onemocnění, a to především podáváním kvalitního krmiva s vyváženým poměrem vápníku a fosforu a doplňováním vhodných chondroprotektiv určených jak k léčbě, tak k prevenci u mladých psů, jako třeba GELOREN od firmy Contipro. Jedná se o chutné želatinové žvýkací tablety s příchutí uzené šunky, které jsou pro psy velmi atraktivní a snadno se dávkují. Na rozdíl od klasických prášků nebo sirupů je možné je podávat i jako odměnu, což je u mladých psů výhodou, jelikož u osteochondrózy jsou odkázaní na podávání podpůrných přípravků dlouhodobě, každý den. Pro páníčka i psa je vždy lepší, když podání proběhne v klidu a s radostí než zápasením s obřím psím miminem.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?