Osvojení kočky či peněžitá pomoc? Obojí útulky ocení.

24. srpna 2013

Sháníte domácího mazlíčka a zároveň chcete udělat dobrý skutek? Máte rádi kočky a nezáleží vám na tom, jestli budete mít šlechtěné plemeno nebo křížence? Pak jsou pro vás ideální volbou kočičí útulky, kde máte na výběr z velkého množství koček a každá z nich vám bude vděčná, když si ji odvezete domů. Jak to ale skutečně chodí v těchto zařízeních a jak nejlépe můžete pomoct lidem, kteří se starají o opuštěné kočky?

Druhy útulků pro kočky

Existují dva druhy kočičích útulků, jedny jsou klasické, které všichni známe, a druhé jsou tzv. depozitní, které se od těch klasických liší tím, že kočky vedené pod jedním depozitním útulkem jsou rozmístěné v různých domovech, kde se o ně lidé starají.

Do útulků se dostávají kočky ztracené, opuštěné či týrané a zanedbané. Všem kočkám je před umístěním do útulku poskytnuta základní veterinární péče, očkování a ve většině případů jsou kočky kastrovány.

 

Pravidla pro osvojení kočky z útulku

V podstatě všechny útulky mají stejná pravidla pro osvojení kočky. Každému osvojiteli musí být víc než 18 let, při předávání kočky se sepisuje dohoda a platí se adopční poplatek, který vyplývá z výše zmíněné poskytované veterinární péče. Tyto podmínky pro osvojení zvířete platí také v depozitních útulcích, nicméně depozitní útulky mají navíc právo na odebrání kočky v případě špatné starostlivosti a osvojitel má právo na navrácení kočky do útulku, pokud se o ni nemůže příkladně starat. Všechny depozitní a také některé klasické útulky požadují následně minimálně dva měsíce po adopci pravidelné podávání informací o tom, jak se kočce daří. Některé útulky dokonce provádějí telefonické, nebo osobní kontroly u osvojitelů.

 

Jak pomoci útulku, když nelze osvojení kočky

Pokud si sami kočku z jakýchkoliv důvodů osvojit nemůžete a přesto chcete pomoct, můžete útulkům poskytnout finanční, materiální, mediální či fyzickou podporu. Finanční pomoc se obvykle poukazuje ve prospěch bankovního účtu a každý útulek uvítá jakoukoliv částku. Pokud upřednostňujete materiální formu pomoci, můžete do útulku přivézt konzervy, granule nebo například prostředky na odblešení a odčervení. Kočičí útulky upřednostňují menší množství kvalitních granulí, než velké množství nekvalitních produktů, ze kterých mají kočky obvykle zažívací problémy.

Pomoct můžete ale také inzerováním zvířat v médiích nebo na sociálních sítích, a také můžete pomoci sami svými fyzickými silami, když budete chodit do útulků vypomáhat při úklidech výběhů, nebo se můžete jiným způsobem kočkám věnovat.

 

Je třeba říci, že kočkám je v útulcích poskytována velmi dobrá péče. Kočky v nich netrpí, ale každý z útulků nesmírně ocení jakoukoli vaši pomoc. Proto bychom neměli váhat a udělat něco pro lepší kočičí život.

 

Autorka: Andrea Ivaničová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?