Otestujte se: Vyznáte se v kloubní výživě pro psy?

26. února 2016

Kloubní výživa je samozřejmým doplňkem psího jídelníčku. Jste si ale jistí, že svému pejskovi dáváte správnou výživu? Zkuste si odpovědět na 5 základních otázek. Malý test si pro vás připravili odborníci z projektu Aktivní zvíře, kteří se zabývají zdravým životem mazlíčků.

1. Kdy je dobré psovi dávat kloubní výživu?

a) Ve středním věku psa
b) Až když pes kulhá
c) Průběžně po celý život psa

Správná odpověď:
Kloubní výživu můžete psovi dávat průběžně po celý život jako prevenci kloubních problémů i při jejich řešení. Určitě byste měli kloubní výživu dávat štěněti po celou dobu vývoje. Hlavně u rychle rostoucích štěňat větších plemen je riziko problémů s klouby vyšší. Dospělejším psům můžete výživu podávat například 2 měsíce a pak další měsíc zase vynechat – vždy se ale řiďte doporučením výrobce.

 

2. V jaké formě je nejvhodnější podávat psům kloubní výživu?

a) Prášek
b) Žvýkací tableta
c) Sirup

Správná odpověď:
Zkušenosti i výsledky ukazují, že nejlepší je žvýkací tableta. Doporučujeme želatinové tablety s příchutí uzené šunky, které psům skvěle chutnají. Nemusíte je tedy psům podstrkovat skrytě do jiného jídla. Tablety můžete využít i jako pamlsek. U prášku nebo sirupu navíc hrozí, že pes nesežere celou dávku.

 

3. Jaká látka v kloubní výživě je pro zdraví psů nejcennější?

a) Vitamín A
b) MSM
c) Kyselina hyaluronová

Správná odpověď:
Nejdůležitější a nejcennější je kyselina hyaluronová. Čím je jí více, tím je kloubní výživa kvalitnější. Kyselina hyaluronová zajišťuje správné promazávání a lubrikaci kloubu, funguje proti zánětům, tlumí bolest a tlak na kosti, brání degradaci chrupavky. Druhou nejúčinnější látkou pro zdraví kloubů psa je chondroitin sulfát, který dodává chrupavce pružnost a napomáhá její regeneraci.

Vitamíny se hodí, ale kloubům nijak výjimečně neprospívají. MSM má zase pouze protizánětlivý efekt a tlumí bolest, což vede zvíře k vyššímu zatěžování poškozeného kloubu. Zdravotní stav se tedy kvůli MSM může naopak zhoršit.

 

4. Jaké problémy s klouby mají psi nejčastěji?

a) Osteochondróza
b) Dysplazie kyčelního kloubu
c) Osteoartróza

Správná odpověď:
Nejčastější vývojové onemocnění je osteochondróza. Onemocnění kloubní chrupavky postihuje převážně psy s rychlým růstem. Zatímco běžně je chrupavka pevně připevněna ke kosti, při osteochondróze vzniká trhlina v chrupavce, případně i odloučení volné chrupavčité chlopně. Ale pozor, dysplazie kyčelního kloubu (mechanické porušení chrupavky) a osteoartróza (neboli také artróza či osteoartritida) také patří mezi častá kloubní onemocnění. Riziko všech těchto nepříjemných nemocí můžete snížit kloubní výživou.

 

5. Co bývá největší zádrhel, když vybíráme kloubní výživu?

a) Slabý nebo žádný účinek produktu
b) Chemické látky nebo cukr ve složení produktu
c) Zavádějící cena produktu

Správná odpověď:
Tady jsou všechny odpovědi bohužel správné. Ale hlavu vzhůru, na trhu jsou i kvalitní výrobky. Porovnávejte kloubní výživu nejen podle ceny, ale hlavně podle množství nejcennějších látek - kyseliny hyaluronové a chondroitinu sulfátu. Dbejte na to, aby v přípravku byly přírodní látky bez chemie a cukru. Zaměřte se na původ výrobce a také si na internetu vyhledejte, jestli kloubní výživa prošla testy nebo studií účinnosti na reálných psech.

AktivniZvire.cz


Jak jste dopadli?

Pokud jste měli všechny odpovědi správně, gratulujeme. Svému psovi zřejmě dopřáváte to nejlepší.

Pokud jste někde zaváhali, nevadí. Zájem o kloubní výživu je prvním krokem pro zlepšení zdraví vašeho pejska.

Každopádně se podívejte se na další doporučení odborníků a veterinářů na webu Aktivní zvíře, abyste se o veterinárních přípravcích dozvěděli ještě více. Vyplatí se to.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?