Otravy koček - nebezpečí číhající na každém rohu

21. října 2009

Otravy patří mezi nejčastější příčiny smrti koček, které tráví svůj čas venku. Venkovní život skrývá spoustu nástrah. Pouštíme-li tedy kočičku na čerstvý vzduch bez naší asistence, musíme počítat i s možným rizikem. Otravám se však bohužel nevyhnou ani kočky žijící výhradně v bytě. Zde je ale v našich silách veškerá potenciální nebezpečí odstranit. Pokud zaregistrujete příznaky otravy, proveďte sami první pomoc či neotálejte a navštivte okamžitě veterináře.

Otrava je patologický stav, který vyvolává jed přítomný v organismu, a to ať u kočky, psa nebo člověka. Většina otrav proběhne náhodně či zanedbáním péče o zvíře. Bohužel se vyskytují i otravy, které někdo způsobí úmyslně. Ty jsou považovány za přestupek nebo trestný čin. Případná pokuta uložená tomu, kdo otravu způsobil, vám však zvíře už nenahradí.

 

Kočky nepodléhají tak často otravám jako psi. Připisujeme to zpravidla jejich čistotě, inteligenci a stylu kočičího života. Jedové návnady, jedovaté rostliny či polehávající otrávené myši většinu koček nepřilákají. Na druhou stranu jsou kočky na jedy velmi citlivé. Stačí, aby si olízali kožich potřísněný nějakou chemikálií, a už hrozí riziko otravy. Jedovaté látky se potom vstřebávají v žaludku a ve střevech, či dokonce kůží nebo vdechnutím.

 

Co vše otravy způsobuje

Mezi časté zdroje otrav patří návnady na hubení hlodavců, které jsou na vesnicích i v současnosti často používané a děsí tak většinu majitelů na vsi chovaných koček. Dále otravu můžou způsobit přípravky na hubení hmyzu a plevele. Kočky žerou trávu, dávejte si tedy pozor, jaké pesticidy na vaši zahradu používáte. Otravy způsobují také jedovaté rostliny pěstované venku i v bytě. K těm nejznámějším řadíme třeba vánoční hvězdu, azalku, oleandr, čemeřici a mnoho dalších. Proto než si pořídíte kočku, zbavte se jedovatých rostlin.

 

Dávejte si pozor i na nemrznoucí směsi do chladičů, minerální oleje či další chemické výrobky. Nepodávejte kočce ani žádné lidské léky, i ty by mohly způsobit otravu.

 

Jaké jsou příznaky otravy u kočky

Průvodní příznaky otravy jsou různorodé a mohou přijít už po dvou hodinách od pozření jedu. Jsou jimi zvracení, malátnost, polehávání a poruchy koordinace. Mezi další příznaky patří obtíže s dechem, průjem, horečka, křeče, rozšíření či zúžení zornic, zarudnutí a otoky kůže, slinění a třes. Otrava dále může vést k poruchám srdečního rytmu, selhání krevního oběhu či jater.

 

U otravy jedem na hlodavce mohou první příznaky přijít až za několik dní.

 

Příznaky otrav jsou natolik široké, že ve většině případů podezření na otravu se ani o otravu jednat nemusí. Ale i tak konečné rozhodnutí nechce na odborníkovi.

 

Jak správně reagovat v případě otravy

Pokud víte, že vaše kočka pozřela jed, donuťte ji vyzvracet se. Zvracení vyvoláte pomocí peroxidu vodíku, slanou vodou či hořčicí rozpuštěnou ve vodě. U peroxidu používáme maximálně 3 % roztok, v množství 1 - 2 ml na kg hmotnosti zvířete.

 

Pokud se vám nepovede vyvolat zvracení, navštivte veterináře. Máte-li podezření, co kočka konkrétně pozřela, vezměte sebou i obal od výrobku. Veterinář vyvolá u kočky zvracení či provede výplach žaludku. Je-li otrava v pokročilejším stádiu, okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.

 

Otravy jsou zákeřné a v jejich pokročilém stádiu už skutečně bojujete s časem. Nejsou dobré vyhlídky na uzdravení zvířete, ale i tak neztrácejte naději a věřte, že vaše kočička bude silná a veškerou léčbu ustojí.

 

Autorka: Lucie Kocábková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?