Overeček nebo vzpřimovací otěž

8. července 2009

Overeček, neboli také obršek, je vlastně vzpřimovací otěž. Vzpřimovací otěž slouží k tomu, aby mechanickým působením nutila koně k umělému vzpřímení hlavy a krku. Dříve se používala především u kočárových koní nebo při práci na dlouhých otěžích.

Jedná se o donucovací prostředek?

Každý, kdo si položil tuto otázku, na ní bohužel může rovnou kladně odpovědět. Žádoucího vzhledu koně se totiž dosahuje pouze opticky - pokud se kůň pokusí hlavu povolit a natáhnout ji dolů, bolestivě mu to cukne hubou. Ano, overeček je tedy donucovací prostředek, a to nejhoršího kalibru.

 

Jak vypadá?

Overeček se připíná dvěma řemeny oboustranně k udidlu. Řemeny se na čele koně spojí tak, že jeden z řemenů vede nad týlem a hřebenem krku přímo k náhřbetníku.

 

Kde se s ním setkám?

Jak jsme si již řekli, používání overečku nutí koně k prudkému zvednutí hlavy. Proto se s ním setkáme především v klusáckých dostizích. Zvednutí hlavy dozadu totiž zabraňuje nežádoucímu nacválání koně, které se v klusáckých dostizích hodnotí jako nedovolený chod. Protože bylo používání overečku chovateli koní velice často kritizováno a hodnoceno dokonce jako týrání koní, tak se tato pomůcka v dnešní době naštěstí používá jen minimálně...

 

Autorka: Petra Hanáčková

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?