Páníčka/ paničku si pes nevybere

27. března 2014

Páníčka/paničku si pes nevybere. Jedni svému psímu miláčkovi snesou i modré z nebe, povyšují ho na/nad svou úroveň. Druzí, kteří ví, kde má pes místo, respektují jeho, ale i své potřeby. A třetí, ti jsou přesvědčeni, že za všechno může pes.

Před nedávnem k nám do ordinace přišla starší paní s mladou fenkou křížence jezevčíka. Fenku nic netrápilo, přišly jenom zkrátit drápky.
Majitelka mi připadala známá, ale rozhodně není častým návštěvníkem naší ordinace, proto jsem se zeptala, zda mám dát její feně náhubek. Majitelka to nepovažovala za nutné, tak jsem se chopila kleštiček. Sotva jsem se dotkla nožky, fenka začala cenit zuby. AHA, tak tady to bez náhubku nepůjde, přece jenom mám pouze 2 ruce a ty docela potřebuji. Paní začala lamentovat, že feně náhubek nenasadím, že se nenechá a to se bohužel v zápětí potvrdilo. Fenka nejen, že chtěla sežrat mě a náhubek, ale otáčela se s vyceněnými zuby i na svou paničku, která se jí očividně bála, protože ji okamžitě pustila a dále se jí odmítala dotknout jinak, než přidržováním za vodítko. Snaha o nasazení náhubku selhala stejně jako ztroskotal i další nápad nasadit ochranný límec.
Upřesním, že fenka nevrčela, neútočila, spíše cenila a cvakala zuby, couvala a krčila se strachy.
Zkusila jsem jí nabídnout pamlsek, aby se zklidnila. Fenka zareagovala, pro pamlsek se vydala, ale nevzala si ho, pouze mi očichala ruku a potom se vrátila k paničce.
Opakované pokusy o nasazení náhubku, límce, nabízení pamlsků...NIC.
V čase, kdy já jsem se snažila fenku přesvědčit, majitelka na ni hubovala. Říkala, že je hloupá, předchozí pes byl mnohem lepší, tahle je "tele" a podobně. Přiznala, že fenka na ni cení zuby i doma a ona ji potom seřeže novinami.
V té chvíli mi došlo, že majitelku znám. Když v naší ordinaci byla naposled, fenka byla ještě štěňátko a ona si na ni neustále stěžovala, že není schopná se naučit chodit ven a dělá doma loužičky. Při představě, jak fenka od malička dostává najevo lásku své paničky novinami, jsem pochopila. Přestala jsem se snažit fenku přemlouvat a klekla jsem si k ní na zem. Přesto, že jsem na ni nezavolala, fenka přiběhla a vnutila mi hlavičku pod moji ruku. Překvapilo mě to a začala jsem ji hladit. Nejdřív na hlavě, potom po celém těle. Fence se to očividně líbilo, jenom, když jsem pomalu sjela k noze poodhalila zuby a strčila mi do ruky ( nekousla ). Znovu jsem jí nabídla pamlsky a ona je ochotně přijala.
Bylo mi jasné, co je potřeba udělat a vysvětlila jsem paní, že je zbytečné se snažit fenku nutit násilím. Doporučila jsem jí opakované návštěvy, během kterých si získáme důvěru její fenky. Postupně jí ukážeme, že není třeba se bát, odměníme ji za každý pokrok a během krátké doby určitě docílíme toho, že si nechá drápky ochotně ostříhat bez jakékoli fixace, což bude hlavně do budoucna velká výhoda. Samozřejmostí je také změna domácího přístupu k fence. Pokud bude mít majitelka fenku za hloupou, nevychovanou a ve všem horší než byla ta předchozí, správný vztah si s ní nevybuduje nikdy a hodná, milá fena zkončí jako agresivní, vystresovaný jedinec žijící v neustálém strachu z přichystaných novin.

Paní odkráčela s fenkou z ordinace a zatím se ještě nevrátila. Možná se našel někdo, kdo fenku pořádně přidržel a drápky ostříhal.
Nevím. Snad majitelce dojde, že se vydala špatnou cestou a rozhodne se to napravit.
Dobrotivé, drobné fence bych to učitě přála.

 

Přidáno: 55 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?