Pastevecký pes - jaká psí plemena patří do této skupiny psů?

3. listopadu 2009

Dle rozdělení plemen podle mezinárodně uznaného standartu FCI bychom našli plemena pasteveckých psů nejvíce zastoupená snad ve skupině č. 1 – plemena ovčácká, pastevecká a honácká. Menší zastoupení má skupina č. 2, kde je zařazen švýcarský salašnický pes. Do skupiny psů, kteří slouží nebo sloužili jako psi pastevečtí, můžeme zařadit i plemena v jiných skupinách, jako např. samojed ve skupině 5, který se používal při pastvě sobů, hlavně v severním Rusku, na Sibiři.

Pastevečtí psi, jak již hovoří samotný název, byli vyšlechtěni pro hlídání stád ovcí a jiných zvířat, na manipulaci s nimi, na shánění stád. Obecně řečeno, jsou to psi učenliví, dobře ovladatelní, nebojácní, připraveni vždy chránit stádo před vetřelci a být oporou ovčákovi. Naproti tomu ovčácký pes pomáhá ovčákovi při manipulaci se zvířaty, např. při vážení, očkování, stříhání vlny. Honácký pes slouží k hnaní stád, hlavně dobytka a rovněž pomáhá při manipulaci se zvířaty.

 

Je zcela zbytečné zabývat se podrobně každým plemenem, neboť přesný popis a charakteristiku jednotlivých plemen naleznete v „hafobázi" v atlase psů. Připomeňme jen krátce některé zástupce pasteveckých psů.

 

Snad nejznámější a nejvíce využívané plemeno u nás bylo za dob chovu ovcí - v druhé polovině minulého století v dřívějším Československu, plemeno slovenský čuvač. Využíval se jako pes ovčácký, tak i jako pes pastevecký pro svou neohroženost. Byl dobrý ochránce, hlídač i společník.

 

Dalším známým pasteveckým psem, hlavně pro svoji neobvyklou srst, bylo plemeno komondor. Tento pes pomáhal pastevcům hlídat stáda již od pradávna. Jeho srst je přizpůsobena nepříznivým povětrnostním podmínkám. Komondor je maďarské národní plemeno.

 

Původem ze Slovinska je další pastevecké plemeno - krašský pastevecký pes, který je vyhledávaným průvodcem pastevců a hlídačem stád. Vůči cizím lidem je ostrý a nestrpí ve svém revíru žádného vetřelce. Je to poměrně vzácné plemeno, které se vyskytuje hlavně v krasových oblastech Slovinska.

 

Ze země bývalé Jugoslávie pochází zástupce pasteveckých psů - šarplaninec, neboli šarplaninský pastevecký pes. Rovněž i on byl vyšlechtěn k složitým a krutým podmínkám pastevců, zejména na horách.

 

V Rusku a okolních státech byli nejvíce využíváni kavkazští pastevečtí psi, kteří mají schopnost se přizpůsobit  nejrozdílnějším povětrnostním podmínkám. Kavkazský pastevecký pes je známý již ze středověku, pochází ze starodávných strážně - hlídacích a pasteveckých psů.

 

Mezi nejméně zastoupená plemena pasteveckých psů, kteří byli dovezeni do naší republiky teprve v roce 2001, patří estrelský pastevecký pes, původem z Portugalska. Je to jedno z nejstarších plemen Iberského poloostrova, setkáme se s ním jak v nížinách, tak i nejvyšších horských pastvinách.

 

Mezi velké bílé pastevecké psy vzbuzující respekt patří i pyrenejský horský pes, původem z francouzských Pyrenejí. I toto je staré plemeno, původem sahající až do středověku.

 

Zajímavé je, že i německý ovčák byl původně také jako pastevecký pes, dnes se však už téměř k tomuto účelu nevyužívá.

 

A tak by se dalo pokračovat dále a jmenovat jiná plemena toho či onoho státu, kde byl rozvinutý chov ovcí nebo skotu. Každá tato oblast má svého zástupce. I když pastevečtí psi zásluhou ubývání stád ztratili co do pracovního využití svého významu, chovají se i nadále pro potěšení a uplatňují se rovněž jako skvělí hlídači a společníci. Nesmíme však nikdy zapomínat na jejich původ a na to, k čemu byli určeni a dopřát jim dostatek pohybu.

 

Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?