Patří kotě do postele?

4. června 2009

Každá moudrá kniha, příručka, rady odborníků i názory některých chovatelů říkají: kočka v posteli?? Nikdy. Kočka do postele nepatří. Nepopírám, že kočka má mít svoje místo, kde odpočívá a spí a že by to určitě nemělo být v ložnici. Jenže kolik nás chovatelů toto stoprocentně dodržuje - přiznejme si, že kočka v posteli není až tak nepříjemnou záležitostí a že nám je to dokonce i milé. Víte, co se říká? Kdo tvrdí, že kočku v posteli nemá, má ji tam stoprocentně.

Je třeba si hned na začátku při výběru kotěte uvědomit, zda nám kotě v posteli nezačne časem vadit. Určitě jste si všimli, že přirozené pro všechna mláďata je spaní pohromadě v jednom pelíšku, aby se zahřála a měla jistotu klidného spánku. Tudíž kotě nebude mít problém spát s vámi v posteli a naopak se toho bude i dožadovat.

 

Naše kočka je celoročně venku a samozřejmě se jí dostává náležité péče - řádně podstupuje očkování a odčervení. Je-li však venku opravdu velká zima a mráz, velmi špatné počasí nebo se mi jen nechce být doma sama, kočka je vpuštěna do bytu, kde má samozřejmě svůj pelíšek - hned vedle akvária, v němž umístěné rybičky naši kočku naprosto fascinují. Již několikrát se mi v noci stalo, že nás kočka kontrolovala, zda v ložnici vůbec jsme. To obchází naše hlavy po posteli, očichává nás a hlasitě spokojeně přede, jako že je vše v pořádku. Pokud zjistí, že tvrdě spíme, lehne si mi na peřinu do nohou a tam spokojeně spí, dokud se v noci párkrát nepřevrátím na druhý bok. Pak se sebere a jde raději do svého oblíbeného houpacího křesla, kde má jistotu, že ji nikdo neshodí.

 

Přítomnost kočky v posteli v době nemoci je nanejvýš příjemná, zvlášť zmítá-li vámi horečka. Hřeje výtečně a máte-li koček povícero, obložte se jimi. Panuje názor, že kočka leží tam, kde je tok „špatné energie", kterou odebírá.

 

Někdy přemýšlím, jaká rizika jsou se spaním kočky v posteli spojená (kromě toho, že občas po ní najdu chlup). Říkám si, že snad kromě neodhalené blešky mi nic nehrozí. Ovšem nedávno jsem zažila, že i přes pozornost věnovanou srsti naší kočky a obojku proti parazitům, jsem chytila klíště v posteli.

 

Jeden večer mi to nedalo a ponořila jsem se do hledání informací. Zjistila jsem, že předpokladem pro to, abychom od kočky nic nechytili, je to, že kočka musí být pod pravidelným lékařským dohledem - tzn. každoroční očkování, pravidelné zbavování vnitřních parazitů a také zbavování klíšťat a blech speciálními přípravky. V takovém případě žádná nákaza nehrozí.

 

Nejzávažnější choroba, která by nás mohla postihnout, je toxoplasmóza, kterou kočky přenáší svým trusem. Ovšem je již známo, že zhruba 80% obyvatel má protilátky a vážnější průběh nemoci není.

 

Obavu bych měla také z klíšťat, která se ne vždy podaří ihned odhalit a mohou člověku způsobit řadu nepříjemností. Vzpomeňme na lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Pouštíte-li kočku ven, vždy ji po příchodu domů velmi pečlivě prohlédněte!


Odnaučování je těžší, kotě nechápe, proč najednou do společného pelíšku nesmí, ale řešení je. Kočky nesnášejí hluk, tudíž jakmile kočka vyskočí na postel, musíme okamžitě zařvat, tlesknout, udeřit do hrnce atp. Chce to důslednost a trpělivost.

 

Ale řekněte - kdo by se toho hebounkého roztomilého koťátka v posteli vzdával?

 

Autorka: Lenka Kreuzová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?