Péče o drápky

4. února 2009

Čas od času byste měli kočce zkontrolovat také drápy, zejména zachytává-li se na pokrývkách a jiných materiálech. Přitom můžete zjistit, že ostré hroty drápků přerostly. To se stává hlavně u koček, které jsou stále doma a nemají moc příležitostí obrousit si drápky venku, například při šplhání po stromech.

Pokud máte pocit, že jsou drápky přerostlé, bude nejlepším řešením požádat o radu a pomoc veterináře. Je dobré vědět, že drápky na zadních končetinách jsou obvykle kratší než na předních. Pokud máte dost odvahy a správný nástroj, můžete je kočce zkrátit sami. Obyčejné nůžky se pro tento úkon nehodí, protože by mohly drápek spíš rozštěpit než ustřihnout. Obstarejte si speciální nůžky pro stříhání drápků prodávané v obchodech s potřebami pro zvířata, u kterých se můžete spolehnout, že přerostlé konce uštípnou vcelku.

 

Při stříhání drápků budete pravděpodobně potřebovat pomoc při uklidnění kočky. Měli byste držet tlapku tak, abyste dobře viděli na drápek určený ke stříhání. Jestli má vaše kočka světlé tlapky, bude to mnohem snazší, poněvadž budete dobře vidět přívod krve do drápku jako tmavší červený proužek, který mizí v určité vzdálenosti směrem k dolní části drápku. Ustřihněte drápek malý kousek od místa, kde se červená linka ztrácí. Tak by kočka neměla cítit žádnou bolest, ani by neměla krvácet. Jestli si řez špatně vypočítáte, přiložte na krvácející konec drápku tyčinku zastavující krvácení.

 

Nemá smysl stříhat kočce drápky proto, aby přestala škrábat nábytek. Má-li tendenci škrábat všude po celém domě, měli byste ji přesvědčit, aby používala škrabadlo, které zakoupíte v obchodech pro zvířecí miláčky. Abychom ji povzbudili k jeho prozkoumání, můžete ho napustit Šantou kočičí (je to rostlina, která přitahuje kočky) a případně nad něj ještě pověsit napuštěnou hračku. Kočka po ní začne sekat tlapkami a brzy by se měla s novým objektem důvěrně spřátelit. V tomto případě je úspěch zaručen. Většina koček si škrabadlo oblíbí a potom záleží jen na vás, abyste kočku důsledně napomínali, pokud začne škrábat a obrušovat si drápky jinde.

 

Pokud se vám něco nelíbí na kvalitě drápků (např. se třepí, snadno lámou) můžete podávat jako doplněk stravy vitamín H (biotin), který je dobrý nejen pro kvalitu drápků, ale i na srst a kůži. Seženete jej v obchodech s potřebami pro zvířata a u veterináře.

 

Nakonec upozornění. Nestříhejte drápky kočce, která chodí ven! Kočka s takto upravenými drápky hůře vyšplhá do bezpečí, pokud se bude cítit ohrožena. Při napadení predátorem (např. pes) ji může absence ostrých konečků drápků stát i život.

 

Autorka: Rita Žďárková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?