Péče o kočičí chrup - je to vůbec možné?

30. dubna 2019

I když je dentální péče mazlíčků profláklé téma, u koček jsou velice často majitelé skeptičtí. Kočka a vyčistit zuby? Ale, kdepak! Ta naše si to nenechá! Že ne? Poradíme vám, jak na kočičí zoubky efektivně a bez stresu!

Co se v mládí naučíš...

I když je kočka predátor, koťátka se rodí zcela bez zoubků. Postupně roste tzv. mléčný chrup, který má u koček 26 zubů, což je o 4 méně, než mají dospělé kočky. Mléčné zoubky jsou velice ostré a proto je potřeba dávat pozor na poranění. Mlíčňáky koťátkům začínají vypadávat kolem 4. - 6. měsíce života a jsou nahrazeny trvalým chrupem o počtu 30 zubů. V období přezubování se může stát, že koťátko budou pobolívat dásně a začne okusovat nábytek, hračky, aby si od nepříjemného pocitu prořezávání zubů ulevilo.

S péčí o chrup je vhodné začít u v kotěcím věku právě z tohoto důvodu. Správnou a pravidelnou jemnou masáží dásní kočce ulevíte a váš nábytek zůstane vcelku.

Chce to trénink

U koček je ještě mnohem důležitější dbát o to, aby proces navykání na čištění zubů byl pozvolný a velice jemný. Trénujeme na klidném místě, kde se kočka cítí bezpečně. Je vhodné vybrat k používání jemný, dětský kartáček, nebo kartáček speciálně určen pro kočky. Ochucená pasta pomůže kočce lépe snášet manipulaci v okolí tlamy. Na trhu je dostupných mnoho příchutí a druhů speciálních past pro zvířata. Pozor! Nikdy nepoužívejte pastu určenou pro lidi!

Krůček po krůčku

Vytlačíme si trošku zubní pasty na prst a necháme kočku ať si k ní přičichne a klidně ji slízne. Kočku zásadně nefixujeme a nenutíme pastu ochutnat. Po pár dnech můžeme začít s jemnou masáží dásní a zubů prstem. Když bude kočka připravená, můžeme přejít na kartáček.

Přiložíme ho rovnoběžně s dásněmi a začneme čistit. Je vhodné začínat odzadu dopředu. Učení je vhodné dělat rozfázovaně. První den například začneme jen jedním zubem a sledujeme, jak se kočka chová. Pro vyčištění i spodních zubů je potřeba mírně rozevřít čelisti. Toho lze dosáhnout jemným záklonem kočičí hlavy, pomocí speciálního úchopu.

Zní to možná drasticky, ale jde především o bezpečností opatření. Hlavu držíme pomocí palce a ukazováčku z obou stran horní čelisti. Tím postupně vytvoříme návyk, že držení hlavy je v pořádku a kočka jej bude tolerovat.

Když je to o fous

Kočky jsou rození rebelové a proto možná zrovna ta vaše ani časem nebude příliš ochotná přistoupit na čištění zoubků. Naštěstí máme v dnešní době na trhu i alternativní řešení, u kterého opadá nutnost mechanické manipulace s kočkou a hodí se také pro kočky přirozeně plaché, nebo agresivnější.

Přírodní pochoutka KELPAREN od firmy Contipro vyráběna v České republice byla vyvinuta za pomoci odborníků a veterinárních lékařů. Tyto dentální tyčinky želatinové konzistence s obsahem mořské řasy Kelpy, proslulé svými blahodárnými účinky na zvířecí chrup jsou doplněny také o kyselinu hyaluronovou. Kyselina hyaluronová napomáhá zklidňovat a hojit podrážděné, nebo zanícené dásně. Želatinová konzistence nutí kočky si s tyčinkami hrát a žvýkat je. U toho dochází k mechanickému obrušování zubního plaku a kamene. Pro vybíravé kočky je možné tyčinku lehce nakrájet na malé kousky a podávat třeba do krmiva.

Pár rad na konec

Ať už se rozhodnete pro klasickou metodu čištění, nebo zvolíte alternativní podávání funkčních pamlsků, je dobré myslet na to, že chrup by měl pro každý případ pravidelně kontrolovat veterinární lékař. Ten posoudí, zda kočka nepotřebuje čištění v anestézii, nebo třeba netrpí závažnějším onemocněním, jakým je třeba stomatitida.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?