Péče o psa v chladném počasí

4. listopadu 2011

Podzim a zima jsou tradičně období, které pro lidi znamená více oblečení. Hlavně toho teplejšího. Co to ale znamená pro vaše miláčky, kteří disponují sice kožíškem, ale za prvé to v některých případech nemusí být pravda a za druhé, kožíšek je stále stejný. Má tedy srst stejnou funkci jak v zimě, tak v létě? Dalo by se říci, že ano.

Počasí, že by psa nevyhnal

Je nutné si uvědomit, že váš pes je „oblečen“ stále stejně. A právě v těchto sychravých dnech je potřeba na to myslet. Pokud máte svého miláčka stále v bytě, tak pokud s ním půjdete do mrazivého rána ven, je to naprosto stejné, jako byste si vyběhli ven v tričku. Takového pejska je prostě nutné na chladnější počasí trochu připravit, eventuelně mu pomoci oblečkem, pokud je zimomřivý nebo vlastníte „nahé“ plemeno. V takovém případě je obleček dokonce nutností.


Je také nutné se přizpůsobit možnostem konkrétního plemene. Jsou psi, kterým chladné počasí vůbec nevadí a zase takoví, kteří snáší zimu vyloženě špatně. Podle toho by také měly být procházky dlouhé, nebo naopak opravdu jen krátké.

 

Pokud je váš pejsek venku a na změny počasí tolik citlivý není, i tady je ale nutné mu trochu přilepšit. To znamená jeho přístřešek, například bouda, by měla být zateplena. Vystlána slámou, která má velmi dobré zahřívací účinky. Také stěny boudy by měly být obložené třeba polystyrénem nebo starým kobercem. To samé na podlaze, kde by neměly chybět deky.

 

V mrazech větších by váš pes ale venku vůbec být neměl. Domov musí pak majitel psa přizpůsobit tomu, aby v něm mohl v takových dnech přebývat.

 

Pokud nastane deštivé období, kdy prší několik dní v kuse, neznamená to, že přestanete svého miláčka venčit. I v takovém počasí je nutné s ním na chvíli vyběhnout. Doma je pak ale nutné kožíšek vysušit ručníkem, eventuelně fénem, pokud ho váš pes snese.


Alternativou je samozřejmě záchod, který je určen například pro kočky a naučit pejska chodit tam. Stejně by ale měl mít možnost se venku proběhnout. Toto řešení by mělo být pouze na dobu nezbytně nutnou. Rozhodně by to nemělo znamenat, že když naučíte svého miláčka chodit na záchod doma, že s ním přestanete chodit ven.

 

Procházky se psem ve sněhu

Pokud napadne sníh, i na to je nutné psa připravit. Chodníky a silnice jsou prosolené nebo posypané drobným štěrkem. Obojí by totiž mohlo pro vašeho miláčka znamenat vážný zdravotní problém, pokud na to nebudete brát zřetel.

 

Po každé procházce venku byste měli tlapky - hlavně polštářky na tlapkách -  řádně ošetřit. Nejprve je osprchovat nebo prostě omýt teplou vodou a následně prohlédnout, zda nemá váš mazlíček oděrky. I velmi drobná poranění, pokud nejsou náležitě ošetřena, mohou psovi způsobit potíže a bolesti, včetně toho, že z drobné ranky se může stát rána větší. Polštářky na tlapkách je také dobré ošetřit krémem, který je zvláční a zabrání vysoušení.

 

Další možností jsou také speciální boty pro psa. Některým chovatelům se to může jevit jako výstřelek a myšlenka naprosto nepřijatelná, ale právě v období, kdy se hodně solí a štěrkuje, je to alternativa, která ušetří majitelům práci a pejskům zdraví.

 

Vhodná strava pro psa

Se zvířátky je to stejné jako s lidmi. Zvláště pak, jsou-li chována doma. Právě toto období může být pro vašeho pejska tím rizikovějším na nachlazení. Pejsek může díky procházce venku prochladnout stejně jako člověk. Doma ho pak teplým čajem asi neuctíte.

 

Je tedy nutné na to myslet a přizpůsobit pejskovi stravu. Měla by být bohatší na vitamíny a minerály. Eventuelně lze nakoupit potravinové doplňky, které mu tyto nezbytně nutné látky dodají. Dnes je na trhu naštěstí spousta možností, jak vašemu miláčkovi přilepšit.

 

Ve většině případů je to s vašimi miláčky naprosto stejné jako s lidmi. Proto je nutné se na to připravit a na pejska myslet tak, jako myslíme sami na sebe.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?